John Frankenheimer 

John Michael Frankenheimer

7,4
705 ocen pracy reżysera
John Frankenheimer
Urodził się i wychował w nowojorskiej dzielnicy Queens. Jego matka Helen Mary była irlandzką katoliczką, a ojciec - makler giełdowy Walter Martin Frankenheimer - niemieckim Żydem. John kochał filmy, ale początkowo nie zamierzał zostać aktorem, tylko tenisistą. W 1951 roku ukończył Williams College w Williamstown (Massachusetts), a potem wstąpił do sił powietrznych USA. Służył w randze porucznika w wojnie koreańskiej, reżyserując filmy dla armii. Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął karierę telewizyjną jako drugi reżyser w stacji CBS. Uwielbiał pracować z kamerą i kręcić programy na żywo, dlatego długo nie chciał zająć się filmami. Uważał, że nie rozumie kina i nie potrafi pracować z tylko jedną kamerą, ale w 1957 roku nakręcił swój pierwszy film "Obcy chłopiec". Rozczarowany tym doświadczeniem powrócił do telewizji, gdzie od 1954 do 1960 roku wyreżyserował 152 programy na żywo. Kolejną jego hollywoodzką próbą była zakończona sukcesem współpraca z Burtem Lancasterem przy filmie "Młodzi Dzicy" (1961). Następnym filmem powstałym również we współpracy z Burtem Lancasterem był "Ptasznik z Alcatraz" (1961), który okazał się wielkim sukcesem i zdobył cztery nominacje do Oscara. Scenariusz który dostarczono Frankenheimerowi nie zapowiadał jednak takiego sukcesu, według reżysera był za długi, jednak Lancaster nie pozwolił niczego wyciąć. Dopiero, gdy okazało się, że pierwsze ujęcie zajęło cztery i pół godziny, cały scenariusz napisano od nowa. Od tej pory Frankenheimer stał się wziętym reżyserem poruszającym w swoich filmach ważne kwestie społeczne i polityczne. Jego sławę potwierdziły kolejne filmy: "Przeżyliśmy wojnę" (1962) z Frankiem Sinatrą, "Siedem dni w maju" (1964) z Kirkiem Douglasem, a w 1964 "Pociąg", kolejny owoc współpracy z Lancasterem. Gwiazdor zwolnił reżysera, który już rozpoczął zdjęcia do filmu i oddał produkcję w ręce Frankenheimera, który potrafił wykorzystać sytuację i zażądał umieszczenia jego nazwiska w tytule, zakazał francuskiemu współreżyserowi wstępu na plan i dodatkowo otrzymał Ferrari. Jego najbardziej spektakularnym filmem był nakręcony w 1966 roku "Grand Prix", a największa porażką, powstały rok później "The Extraordinary Seaman". Kolejne filmy nie należały do najbardziej udanych produkcji. W latach 90-tych Frankenheimer powrócił do telewizji. Przypomniał o sobie dopiero w 1998 roku filmem "Ronin" w gwiazdorskiej obsadzie (De Niro, Reno, Pryce) ze świetnymi scenami pościgów i zawiłą szpiegowską intrygą. Zmarł nagle w wieku 72 lat. Otrzymał wiele nagród, a jego filmy zdobywały nie tylko liczne nominacje, ale i statuetki Oscarów, jednak on sam nigdy nie został nominowany przez AAF do Oscara dla najlepszego reżysera.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 19 lutego 1930

data śmierci: 6 lipca 2002

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 191 cm

Emmy
Zdobył 4 nagrody Emmy, 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Carolyn Miller (22.09.1954 - 1962, rozwód), 2 córki: Elise i Kristi; 2. Evans Evans (od 13.12.1963 do jego śmierci)
Był jednym z kandydatów do roli Jamesa Bonda w "Doktor No". Angaż otrzymał Sean Connery.
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) z powodu komplikacji po operacji kręgosłupa. Jego ciało zostało skremowane, zaś prochy oddane rodzinie i przyjaciołom.
Służył w U.S. Air Force.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

to przykłady ARTYZMU WIELKIEGO

FRANKENHEIMER nie bał się ryzyka, korzystał z deformacji, eksperymentował z formą, narracją, montażem, a nawet zdjęciami.

Zawsze świerzy, odkrywczy umysł

zrealizował bardzo udaną kontynuację "FRANCUSKIEGO ŁĄCZNIKA"

i pozostający w pamięci "RONIN"

wielki...

"PRZEŻYLIŚMY WOJNĘ"
"SIEDEM DNI W MAJU"
"TWARZE NA SPRZEDAŻ"

Chyba żaden reżyser w żadnych filmach jak w tych właśnie nie wyraził swoich obaw względem swojego kraju i o swój kraj.

JOHN FRANKENHEIMER okazał się patriotą, ale nie patriotą naiwnym. Boi się swojego kraju i jednoczesnie usiłuje mu pomóc.

Jeszcze...

więcej

1. Żyd Jakow - 7/10
2. Przeżyliśmy wojnę - 6/10
3. Ronin - 6/10
4. Wyspa doktora Moreau - 3/10
5. Uwikłany - 2/10


W planach: Czarna niedziela, Twarze na sprzedaż, Siedem dni w maju, Pociąg.

Czy to prawda że

użytkownik usunięty

Michael Bay jest jego nieślubnym dzieckiem?????

opinia

użytkownik usunięty

Chociażby tylko za Ronina, Francuskiego Łącznika 2 należą się temu reżyserowi słowa uznania i wysokie miejsce w ewentualnym rankingu reżyserów ( o ile ktoś taki ranking prowadzi).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones