Róża

2011 1 godz. 38 min.
7,8 131 885
ocen
7,8 10 131885
54 706
chce zobaczyć
7,8 20
ocen krytyków
{"rate":7.85,"count":20}
{"type":"film","id":564694,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/R%C3%B3%C5%BCa-2011-564694/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Róża
 • Silent-Angel ocenił(a) ten film na: 8

  Nie rozumiem dwóch rzeczy w tym filmie. Jak on przeżył? No i dlaczego obydwoje nie zostali
  na gospodarstwie tylko poszli sobie w sina dal?

 • wyrocznia ocenił(a) ten film na: 10

  Silent-Angel nie zostali na gospodarstwie, bo pod jego nieobecność "kolega" grany przez Braciaka położył łapę na wszystkim - jak się możemy domyślać - podpisał ten i ów papierek w urzędzie.... sprzedał się....

 • Silent-Angel ocenił(a) ten film na: 8

  wyrocznia Tak sie domyslalam, ale nie chcialam palnac glupoty. Dzieki. Film nie jest ciezki ale daje do myslenia co nie oznacza ze jest lekki i przyjemny.

 • wyrocznia Nie tylko siebie sprzedał ale i Tadeusza,przez co ten dostał się w ręcę "katów".

 • Treh ocenił(a) ten film na: 9

  pitbull_ Nonsens; nikogo nie musiał sprzedawać skoro o przeszłości Tadeusza wiedzieli ubecy: i były ALowiec, i gość sprzedający medykamenty za dolary.

 • Treh No i nie masz racji kolego, bo to Władeczek był świadkiem strzelaniny, o którym mówili Ubecy ("znalazł się świadek, który widział...."), po za tym jest to pokazane w końcowej scenie. Władek położył łapę na gospodarstwie i nawet zamieszkał w domu Róży, dlatego Tadeusz nawet nie podał mu ręki, tylko spojrzał bez słów i odszedł. Trzeba uważniej oglądać.

 • Treh Fakt faktem,że wiedzieli o nim sporo, to tak, na pewno, ale nie mieli żadnych świadków, dopóki nie pojawił się Władek. Zresztą myślę, że akurat jego podejście, strach itd były doskonale w filmie pokazane, jak i zagrane :)

 • Treh ocenił(a) ten film na: 9

  pitbull_ Kompletnie nie zrozumiałeś sceny rozmowy z UBekiem podczas wędkowania podlodowego. Poza tym nie znasz realiów epoki. Nie potrzebowali żadnego donosu aby zgnoić człowieka. W tym wypadku kompletnie nic nie potrzebowali. Podejrzewam, że gdyby mieli bezpośredni dowód na zabicie NKWuDzisty to dostałby czapę a nie wywinął by się torturami i być może zesłaniem.
  Zresztą tylko dywagujemy. Film jest bardziej o realiach tamtych czasów niż tylko opowieścią o losach jakiegoś człowieka.

 • Treh Ja sobie ty sobie. Władeczek ewidentnie go sprzedał i tyle.

 • kiki222 ocenił(a) ten film na: 2

  wyrocznia w porządku, ale ze strony praktycznej: gdzie oni szli, jakie było ich miejsce docelowe?

 • denbraven ocenił(a) ten film na: 9

  kiki222 To zakończenie to bardzo poetyckie jest.I nie mamy się zastanawiać co poeta miał na myśli tylko samemu to sobie przetrawić.
  Może trzeba iść żeby nas to bagno nie wchłonęło, i ze swoimi o wodzie i chlebie ,a nie ze świniami, z obfitego koryta, ale jednak w chlewie.
  To prawda, oni przecież w tamtej Polsce nie mieli dokąd pójść, ale jeszcze bardziej nie mogli tam (na gospodarce) zostać.
  W Tadeuszu była wielka moc, i choć pewnie wszyscy mieliśmy pogardę dla Włodka i chcieliśmy go ukamienować za małoduszność, to czasem jest większą sztuką odejść zamiast się mścić.A on na pewno nie był wart żeby go dotknąć karą.
  A Tadeusz jak Hiob to ufnie i dumnie znosił.
  A może po prostu do sklepu szli.
  A bo ja wiem?

 • kiki222 ocenił(a) ten film na: 2

  denbraven hahahah, być może faktycznie do sklepu ;)

 • Arya_2 ocenił(a) ten film na: 8

  Silent-Angel Jeśli chodzi o kwestie samego przeżycia - można się domyślić, że trafił na kilka lat do łagrów, gdzieś głęboko na wschodzie, a wypuścili go przy okazji jednej z politycznych "odwilży", być może po śmierci Stalina, być może wcześniej - pozostali bohaterowie nie zmienili się jakoś drastycznie. Ci, którym udało się wrócić z gułagów, byli już tylko ludzkimi strzępami nawet jeśli spędzili tam "tylko" parę lat.

 • Hanf_FB ocenił(a) ten film na: 9

  Arya_2 Proszę zwrócić uwagę na twarz Tadeusza gdy wrócił po Jadwigę, jest blada, niemalże biała. Tak wyglądają ludzie, którzy przez długi czas przebywali w miejscu gdzie jest bardzo mało światła słonecznego

 • tomaszjerzy ocenił(a) ten film na: 9

  Arya_2 Gdy wrócił Niemcy dopiero wyjeżdżali - nie mógł być w łagrach

 • Arya_2 ocenił(a) ten film na: 8

  tomaszjerzy Nie bardzo rozumiem? Tadeusz wraca - w finale filmu - w momencie masowych wyjazdów MAZURÓW. Na początku filmu mamy 1945 rok i Sowietów w kraju. Oczywiście, że mógł być w łagrach i zapewne tam był.

 • tomaszjerzy ocenił(a) ten film na: 9

  Arya_2 Raczej nieważne, czy Mazurów, bo i ci byli uznani za Niemców.Widzę to w sposób następujący W czasie większości akcji w urzędach gromadzona była dokumentacja przygotowująca wysiedlenia. Dokonywalo się go natychmiast (np Blaszany bębenek). Podejrzewam, że jemu wystarczyło być kilka tygodni w jednostce terenowej, żeby się postarzeć

 • Arya_2 ocenił(a) ten film na: 8

  tomaszjerzy W dalszym ciągu nie rozumiem co wysiedlanie Mazurów ma wspólnego z łagrami? Przecież akcja filmu (nie mówię o pierwszej scenie z powstania) toczy się już po "wyzwoleniu" kraju przez Armię Czerwoną i w momencie gdy rządy zaczyna sprawować władza ludowa.

  "Podejrzewam, że jemu wystarczyło być kilka tygodni w jednostce terenowej, żeby się postarzeć"
  Ale jego sąsiadowi Włodkowi raczej nie, a też się krzynkę posunął ;-)

 • Treh ocenił(a) ten film na: 9

  Arya_2 http://forum.historia.org.pl/topic/13598-wysiedlenia-niemcow...

 • Silent-Angel Gdyby film zakończył się wraz ze śmiercią Tadeusza to myślę, że musieliby mnie wynosić z kina. Ten film i tak mnie skopał emocjonalnie.

 • Felk ocenił(a) ten film na: 8

  jamesdawid Strasznie smutny i okrutny chwilami...
  Zdołował mnie dziś strasznie...
  Ale warto było dla Dorocińskiego i Kuleszy.

 • notofajniee ocenił(a) ten film na: 10

  jamesdawid popieram.
  po zakończeniu filmu cała sala siedziała jeszcze przez chwilę w bezruchu...
  "film skopał mnie emocjonalnie".

 • dejwid_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  Silent-Angel Myślę, że pozostanie wiązało by się ze złymi wspomnieniami i demonami przeszłości.

 • Fishhh ocenił(a) ten film na: 8

  Silent-Angel A mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz (pytanie trochę makabryczne ale potraktujcie poważnie, bo po prostu nie wiem) - na końcu przesłuchania oni mu wyciągają coś przez ucho i słychać, że jest to potwornie bolesne...Już myślałam że to mózg czy coś no ale potem wrócił i był pełen władz umysłowych i chyba poza ogólnym wyniszczeniem organizmu fizycznych też. Ktoś wie co to mogło być?

 • Jaga117 ocenił(a) ten film na: 7

  Fishhh wbijali m ołówek do ucha - potworna tortura;
  poza tym jestem niemile zaskoczona, że Tadeusz przeżył katownię UB i jeszcze o własnych siłach idzie w siną dal (sprawne nogi, ręce, oczy) - wydaje mi się to mało prawdopodobne;
  owszem, zdarzało się, że wypuszczali swoje ofiary, ale w stanie tak dużego wyniszczenie, że tylko umierały na wolności (aby nie psuć sobie statystyk)

 • Jaho63 ocenił(a) ten film na: 10

  Jaga117 To prawda, ale myślę, że to byłoby za mocne dla niektórych.