PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9181}

Rób, co należy

Do the Right Thing
7,5 9 696
ocen
7,5 10 1 9696
8,1 26
ocen krytyków
Rób, co należy
powrót do forum filmu Rób, co należy

Kurczę o co chodziło reżyserowi z tą końcówką? Zupełnie nie pasowała do całego filmu i jeszcze zrobiła z mieszkańców getta bezmózgich zadymiarzy. Przecież przez cały film jest wyluzowana, sentymentalna atmosfera, wiadomo że to wyidealizowany obraz, ale ma swój klimat, a tu nagle ni stąd ni z owąd taki numer. W całym filmie nic nie zapowiadało takich wydarzeń, nie było żadnego napięcia, jedyny rysujący się konflikt mógł ewentualnie pochodzić od Pino. A tutaj nagle ci sami niggasi którzy wcześniej nie chcieli choćby i bojkotować Sala "bo przecież wychowali się na jego pizzy" nagle nie dość że a) nie pomagają mu i nie chcą choćby rozdzielić jego i radio raheema, to jeszcze b) zupełnie bez sensu rozwalają mu pizzerię. Do tego nie rozumiem jeszcze zachowania Mookiego który przez cały film był spoko i rozsądny, a tutaj nagle rozkręcił zadymę rzucając koszem w okno. Strasznie mi nie pasowała ta końcówka i popsuła świetny do tego momentu film.

ajron_3

wszystko pasuje i ma swoje uzasadnienie - chodzi o przemoc i jej nieużywanie (MLK) lub zasadne używanie w obronie własnej (Malcolm X). Nie wiem o jakiej wyluzowanej atmosferze mówisz - przez cały film jest napięcie związane uprzedzeniami rasowymi i z różnicą poglądów samych czarnych mieszkańców tej części Brooklynu i szczególnie wśród młodszych jest sporo agresji - to czepiają się Da Mayora, to zaczepiają 3 facetów na tle pomarańczowej ściany (a tym nie podobają się Koreańczycy), to nie pasuje im wystrój pizzerii. Szczególnie jeden z nich - Buggin' Out łatwo się irytuje... Mookie rzuca koszem, bo policja zabiła jego kumpla pośrednio przez Sala, ale zauważ, że na końcu filmu godzi się z Salem. Ten epizod ze spaleniem pizzerii pokazuje jak łatwo głupota i nerwowość mogą doprowadzić do przemocy na większą skalę i do niepotrzebnych ofiar - dla mnie ten film to arcydzieło ze względu na temat, muzykę i obraz :)

ocenił(a) film na 8
ajron_3

Całe wyjaśnienie jest zawarte właśnie w cytatach z M.L. Kinga i Malcolma X, które pojawiają się na koniec filmu. Mi też się wydawało raczej, że życie w dzielnicy było spokojne, a ludzie raczej wyluzowani. Czuć było, że konflikt powoli narasta, ale sama końcówka bardzo mnie zaskoczyła gdyż zburzyła ten sielankowy klimat, którego spodziewałem się do napisów końcowych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones