Film

1967 1 godz. 3 min.
7,7 600
ocen
7,7 10 600
380
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"123105","linkUrl":"/film/Rok+Franka+W.-1967-123105","alt":"Rok Franka W."}
Dwudziestoletni chłopak opuszcza rodzinną wioskę i podejmuje pracę na Śląsku. Więcej Mniej

Film nie jest dostępny online Rok Franka W. zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

nagrody

Film dostał 1 nagrodę
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Przełomowy film w historii polskiego kina, którym Karabasz udowodnił - wbrew panującym wówczas opiniom - że możliwe jest nakręcenie nie inscenizowanego filmu dokumentalnego o pojedynczym bohaterze, pokazującego jego działanie, emocje, intelekt. Do tej pory uważano, że w filmie dokumentalnym można co najwyżej zapisać pewien wycinekPrzełomowy film w historii polskiego kina, którym Karabasz udowodnił - wbrew panującym wówczas opiniom - że możliwe jest nakręcenie nie inscenizowanego filmu dokumentalnego o pojedynczym bohaterze, pokazującego jego działanie, emocje, intelekt. Do tej pory uważano, że w filmie dokumentalnym można co najwyżej zapisać pewien wycinek życia jakiejś zbiorowości (jak Karabasz w "Muzykantach"), a pojedynczy człowiek nie jest w stanie pozostać naturalnym w obecności kilkuosobowej ekipy zdjęciowej uzbrojonej w ciężkie i duże narzędzia. Franek, którego Karabasz znalazł  w Ochotniczym Hufcu Pracy na Śląsku, zachowywał się naturalnie pomimo kamery i ekipy filmowej. Został wybrany spośród innych kandydatów właśnie ze względu na charakteryzującą go "suwerenność", czyli naturalną zdolność bycia sobą w każdej sytuacji, bez względu na to, czy obok stoi kamera, świeci reflektor, a ktoś podsuwa mikrofon. Namówiony przez reżysera Wróbel zaczął pisać dziennik, którego fragmenty znalazły się potem na ścieżce dźwiękowej filmu czytane przez aktora. Objuczeni tonami sprzętu filmowcy przez rok jeździli na Śląsk, aby cierpliwie obserwować i zapisywać życie Franka Wróbla w różnych sytuacjach: w pracy, wieczorem w hotelu robotniczym, w czasie wypraw do centrum miasta, podczas zabawy tanecznej, spotkania z dziewczyną w wesołym miasteczku, wieczerzy wigilijnej w rodzinnym domu i przysięgi wojskowej. Powstał wielobarwny, pulsujący życiem obraz życia dwudziestolatka wkraczającego w dorosłość pod koniec lat 60., opowieść o kolejnym człowieku "na progu", chłopcu z małej wioski rzuconym przez los w sam środek wielkoprzemysłowego Śląska. W 2006 roku reżyser powrócił do swego bohatera z małą kamerą cyfrową, by nakręcić "Pana Franciszka z Paczkowa".

studio
Telewizja Polska / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (WFD)
data produkcji
1967
tytuł oryg.
Rok Franka W.
inne tytuły
Cztery zwykłe pory roku z życia zwykłego chłopaka okiem niezwykłego filmowca. Bohaterem historii jest wyłowiony przez Karabasza gdzieś z chorzowskich hufców pracy, ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 100%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wspominany w filmie Myszka byl moim ojcem, dlatego tez z wielka przyjemnoscia i sentymentem powracam do tego filmu. Posiadam tez troche zdjec z tamtego okresu i miejsca.

 • ...i wciąż nie mam dosyć! Wspaniale pokazane losy chłopaka ze wsi, który zdecydował się szukać szansy na lepsze życie w dużym mieście. Niby nic niecodziennego, ale... polecam wszystkim zwolennikiem dokumentu!

 • Język Franka W.

  filipmosz ocenił(a) film na 6

  Słuchając zapisków z pamiętnika Franciszka Wróbla można zauważyć pewien fenomen. Jakże zabawnym językiem pisał swój pamiętnik Franek W. Płynie z niego taka dziecinna szczerość oraz przejęcie w tym co opisywał. Mało tego, kardynalne błędy językowe Franka nie rażą, a śmieszą. Podobne zjawisko można ... więcej

  3