PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31637}

Rzeka Czerwona

Red River
7,6 3 138
ocen
7,6 10 1 3138
8,0 9
ocen krytyków
Rzeka Czerwona
powrót do forum filmu Rzeka Czerwona

GIGANT

ocenił(a) film na 9

Nie do końca wierzyłem, że „Rzeka Czerwona” może dorównywać poziomem innemu arcydziełu Hawksa – „Rio Bravo”, który uważam za najlepszy klasyczny western w historii kina, ale jednak opinie krążące o tym filmie, że to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku w pełni się potwierdziły.
Niektórzy narzekają co prawda na zakończenie filmu (rzeczywiście, mogłoby być lepsze), ale jednak nie może to w jakimś znaczącym stopniu rzutować na końcową ocenę filmu. Osobiście stawiam „Rzekę Czerwoną” na trzecim miejscu wśród klasycznych westernów, zaraz za „Rio Bravo” i „Poszukiwaczami”.
Fabuła filmu łączy w jedną całość kilka charakterystycznych westernowych motywów i schematów: spęd bydła, który oczywiście równy jest motywowi wędrówki wewnętrznej i moralnej przemiany bohatera (w tym przypadku Toma Dunsona), motyw napaści Indian czy wreszcie ten, który dotyczy przemian, jakim podlegał Zachód po zakończeniu wojny secesyjnej. Całość przyprawiona jest iście epickim rozmachem.
Hawks nie odniósłby zapewne aż tak dużego sukcesu, gdyby nie znakomity aktorski zespół: legenda kina John Wayne przykuwa uwagę (zagrał bodaj jeszcze lepiej niż w „Poszukiwaczach”), a emocje, jakie jego bohater wywołuje u widza to pomieszanie nienawiści, odrazy, ale i współczucia. Montgomery Clift też bardzo dobry jako szlachetny bohater. Ciekawe i godne uwagi kreacje stworzyli też John Ireland, Harry Carey jr i Walter Brennan w roli łudząco podobnej do tej z „Rio Bravo”.
Co jednak najbardziej podobało mi się w tym filmie, to jego oprawa wizualna: chyba jeszcze nigdy na ekranie Dziki Zachód nie wyglądał tak pięknie, a niektóre sceny czy ujęcia są niezapomniane: Wayne siedzący na tle majestatycznego stada bizonów, rewolwerowy pojedynek Clifta z Irelandem (chyba wiem skąd czerpał inspirację Sergio Leone inscenizując słynny „kapeluszowy” pojedynek Eastwooda z Van Cleefem w „Za kilka dolarów więcej”), rozmowa Clifta z Joanne Dru we mgle czy wreszcie spotkanie z cywilizacją, którą symbolizuje pociąg.
Uczta dla duszy i zmysłów miłośnika westernu. 9/10.

ocenił(a) film na 9
adam05

No, może nie na trzecim, a na piątym miejscu wśród klasycznych westernów. Także za "Siedmioma wspaniałymi" i "Jak zdobyto Dziki Zachód".

ocenił(a) film na 8
adam05

Z tych trzech tytulow ktore podales mnie sie ten najbardziej podoba. Mam sentyment do poganiania krow, podziwiam tych ludzi ktorzy robili ta robote. Tak jak na tamte czasy film rewelacyjny, jednak dzis juz sie mocno zestarzal, ludzie sie zmienili i ciezko zaakceptowac mi wiele motywow. Jak np ten z kobieta, tak sie cieszylem ze nie ma kobiet w tym filmie i wtedy pojawil sie motyw. Indian nalezy zniszczyc lub jak sie da to ucywilizowac. Caly ten moment z obrona obozu kurtyzan, dla mnie kiepski. Coz takie czasy. Ale reszta bardzo dobra. Tak jak piszesz krajobrazy piekne. Tu widac jak czarno bialy film sie potrafil pieknie odnalezc. Chwile potem weszly filmy kolorowe ale byly mocno sztuczne po prostu bylo widac kiedy krecono w studiu, a i noc robiona tez w dzien byla widoczna, czern i biel pieknie to wszystko maskuje. Wayne, chociaz go nie lubie, tu wyszedl najlepiej ze wszystkich filmow ktore z nim ogladalem. Jest jeszcze dosc mlody, nie taki WIELKI jak pozniej gdzie pistoleciki smiesznie mu sie po bokach kolebia :) Caly ten konflikt miezdy nim a mlodym ciekawy i fajnie ukazany. Kazdy fan westernow powinien zobaczyc ten film.
P.S mam sentyment do poganiania krow bo jak bylem dzieckiem to sam to robilem :) troche na mniejsza skale bo tylko 10 krow i 3 kilometry, ale zawsze :) iiiiihhaaaaa!!!!

ocenił(a) film na 7
malpa79_filmweb

Najpiękniejsze poganianie krów jest w "Lonesome Dove" - to też jest western GIGANT, polecam.

ocenił(a) film na 8
malpa79_filmweb

To bydło to jest małe piwo w porównaniu z tym co się gnało na zachód przez ziemie polskie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones