PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9907}

Słodki ptak młodości

Sweet Bird of Youth
7,4 1 911
ocen
7,4 10 1 1911
7,8 4
oceny krytyków
Słodki ptak młodości
powrót do forum filmu Słodki ptak młodości

Kolejny Tennessee Williams – sceniczny rodowód widać wyraźnie, film jest statyczny, prawie nie ma tu plenerów, główne zwroty akcji rozgrywają się we wnętrzach i opierają na ciętych, inteligentnych dialogach, które stanowią siłę filmu, jakkolwiek paradoksalnie by to nie brzmiało ...
Tennesee Williams jest przecież mistrzem słowa, a inteligentne, podszyte podskórnym erotyzmem, pełne aluzji i ukrytych znaczeń rozmowy („mam klucz do właściwych drzwi” mówi Chance, ambitny żigolak, którego egzystencja w Hollywood opiera się na życiu ze sponsoringu bogatych, podstarzałych dam, którym nie szczędzi swych „usług”) prowadzą ze sobą młody, przystojny, pełen dynamizmu i witalności Paul Newman i wspaniała Geraldine Page, afektowana, manieryczna do bólu, grająca gasnącą gwiazdę traktującą życie jak jeden wielki plan filmowy.
Oboje są postaciami niejednoznacznymi, choć ich konstrukcja opiera się na stereotypach – starzejąca się bogata dziwaczka i młodzieniec biedny, ale piękny i gotowy na wszystko – Chance jest niesłychanie ambitny, widać (ten „błysk w oku” w scenie z magnetofonem), że nie cofnie się przed niczym, aby tylko osiągnąć sławę, pieniądze i sukces, choć jego jedynym kapitałem jest wdzięk i uroda, wydaje się, że to on jest tym silniejszym, że potrafi wykorzystać i porzucić, kiedy już osiągnie swój cel ...
Alexandra Del Lago nazywa ich oboje „potworami”, są bowiem podobni do siebie – egoiści, traktujący ludzi podmiotowo, oglądający świat z własnej, jak najbardziej osobistej perspektywy ...
Nie do końca jednak – bohaterowie „Słodkiego ptaka...” to postacie dynamiczne, zmieniają się w miarę rozwoju akcji, tak, jak zmienia się układ sił między nimi, raz dominuje jedno, raz drugie, ten, kto przed chwilą był słaby, teraz może być silny i odwrotnie ...
Wątek Chance’a i Heavenly to z kolei piękna baśń o miłości, pięknej księżniczce więzionej przez złego smoka (ojciec, skorumpowany polityk i miejscowy możnowładca, trzymający w kieszeni całe miasteczko, łącznie z burmistrzem i policją) i księciu (jak ironicznie określają Chance’a ), który pokonał wiele przeszkód i przybył, aby ją wreszcie uwolnić – Heavenly jest dla Wayne’a ważniejsza od sławy i pieniędzy, niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że wszystko, co robi, robi dla niej ...
Doskonale zagrany, urokliwy film retro ...

Mrs__Caterpillar

Ladnie i celnie to ujelas. Dla mnie ten koncowy watek z Chance'm wybierajcym Heavenly, ktora "jest dla [niego] ważniejsza od sławy i pieniędzy" jest jednak niezbyt przekonujacy i troche landrynkowy, ze tak go nazwe. Podobnym w duchu i tresci do "Slodkiego..." filmem jest "Bulwar zachodzacego slonca"; tam glowny meski bohater, UWAGA: SPOJLEREK nie jest, w przeciwienstwie do Chance'a, zawodowym zigolakiem, a zigolakiem ktory zostal nim z przypadku, ale szybko zasmakowal w takim zyciu w dostatku, i nie za bardzo ma ochote z tego rezygnowac dla mlodej babki w ktorej sie z wzajemnoscia zadurzyl (Ok, tu Chance niby od dawna kocha Heavenly, a nie tylko sie w niej durzy); chociaz... i tu nie wiadomo co by bylo dalej bo... kolo laduje w basenie. Ale domyslam sie ze w/w "motyw landrynkowy" zostal wprowadzony jako promyk nadziei w ciemnym tunelu. I na szczescie jest to motyw calkiem prawdopodobny - taki, ktory moglby sie zdarzyc w realnym zyciu.

ocenił(a) film na 6
Mr_Pomeron

Mr_Pomeron: dla mnie ta scena końcowa też jest mało przekonująca, ulubienica Newmana pięknie wygląda, ale jeśli chodzi o grę aktorską - to już dużo gorzej, czasami razi sztucznością.
Mrs__Caterpillar - dobrze ująłeś ten film, pełna zgoda.

Mrs__Caterpillar

swoją drogą: grająca tą "starzejąca się bogatą dziwaczkę" Page jest tylko 2 miesiące starsza od "młodego, przystojnego, ..." Newmana - aż się sama zdziwiłam, gdy po obejrzeniu filmu porównałam ich daty urodzin ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones