PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30940}

Słodkie życie

La dolce vita
7,9 20 236
ocen
7,9 10 1 20236
8,2 33
oceny krytyków
Słodkie życie
powrót do forum filmu Słodkie życie

Przejście od neorealizmu, w stronę bardziej złożonych form artystycznych, rozwinięcie montażu, puszczenie wolno kamery, kompozycyjne gry z wyważonymi i pełnymi kontrastu ujęciami, słowem formalna uczta, ale i mistrzowskie studium pustki i osamotnienia jednostki w zsekularyzowanym i zmodernizowanym świecie pełnym fałszu i amoralności. Autentyczne wtedy, aktualne i dziś. Poruszające portrety postaci zagubionych, nieszczęśliwych, wypalonych, błąkających się bez celu. Anatomia duchowej beznadzieji.

Film wcisnął mnie w fotel od pierwszego ujęcia, sprawiając, że z każdą minutą coraz bardziej współczułem jego bohaterom, a także Europie, która po dramacie II wojny światowej nie może odnależć siebie. Dlatego miota się, tak jak miota się gawiedż spragniona taniej sensacji, ale i rzeczywistego cudu w moim zdaniem najlepszej sekwencji filmu, gdy dzieci wskazują Matkę Bożą, raz tu, raz tam, a bezrefleksyjna publika podąża w strugach deszczu za nimi ślepo, niemal tratując się nawzajem.

Zanim obejrzałem ten film, sądziłem że czeka mnie polukrowane i nudne kino.
O jakże się myliłem.

Słodkie Życie? Trzeba mieć jaja żeby dać taki tytuł temu dziełu, ale i wyczucie gorzkiej ironii, bo ja nie widziałem filmu o życiu słodkim, takim które samemu chciało by się wieść, ale film beznadziejny i to w najlepszym sensie tego słowa.

Film mnie mocno przygnębił ale i głęboko poruszył.
Bardzo rzadko daję 10. I to dobrze, bo niewiele filmów można nazwać arcydziełami.
Ten na pewno,
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
DawidJan

Szanuję Felliniego i lubię klasyczne kino.

Film mnie nudził. Czy to już decyduje o tym, że jestem głupi albo nie znam się na kinie?

ocenił(a) film na 10
MotorcycleBoy

Nie. Nagłówek musi rzucać się w oczy.
Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
DawidJan

No fakt, rzuca się w oczy i stwierdzam, że chyba jesteś starym dziadem.

ocenił(a) film na 10
Vincent02

11.05.1985 Ale może mentalnie

ocenił(a) film na 6
DawidJan

Trochę przesadzasz z tymi peanami, fakt temat arcytrudny do atrakcyjnego pokazania (podobnie jak impotencja twórcza w 9,5 czy w 9) - zatem to że czasami powiewa nudą, to naturalne tak musi być! Czasami miałem wrażenie że ciut przydługi, czasami męczy (np. ta ostatnia balanga w domu), a może miał ZMĘCZYĆ? Tak jak miał zawiewa od czasu do czasu nudą? W końcu nic nierobieniem też można się zmęczyć.... Ogólnie jeszcze trawię ten film... - to taka moja pierwsza relacja na gorąco :)

ocenił(a) film na 10
kyle_reese

w "8,5"

ocenił(a) film na 7
DawidJan

. to juz 4 film Felliniego który oglądam i za kazdym razem mam takie same odczucia: pojedyncze wątki, sceny, kadry -fantastyczne. jako całośc - nie.
Nie twierdze ze jest nudny, uprzedzam wszelkie domysły- Nie, nie jestem widzem, którego gust filmowy ograicza sie do filmów typu: Wieczny student. Oglądałam już sporo filmów, o których wiele osób pisało: "tam nic sie nie dzieje" - Wyspe, Zaćmienie, Nostalgie itd jednak do Feliliniego (pomimo ogromnego szacunku) wciąż nie mogę się przekonac.

ocenił(a) film na 10
DawidJan

Ignoranci! Dla samej Anity Ekberg warto oglądać ten film. Nie sposób się niej nie zakochać. I także Marcelo, jak zwykle, wspaniały!

ocenił(a) film na 3
Zygfryd666

eh.. zal chwyta jak sie czyta takie "despotyczne" komentarze, zrozum czlowieku ze nie kazdy jest taki jak ty, to naprawde nie jest trudne.

ocenił(a) film na 6
DawidJan

Nudny - nie, ale do wszystkich z pewnością nie trafi. Zblazowany koles i jego eskapady po zepsutym Rzymie, żeby nie Steiner ten film by mnie zawiódł zupełnie. Niektóre sceny - ze wspomnianym Steinerem, taniec Ekberg wspaniałe, całość średnia.

ocenił(a) film na 10
DawidJan

Kocham ten film :))))))

ocenił(a) film na 9
alexaaa

ten film może być nudny tylko dla Tych całkiem znudzonych życiem - albo przeciwnie dla Tych tak zajętych, że na życie czasu nie mają.
dla Tych ciekawych życia, nudnym być nie może.
po 50 latach film nadal działa. i pokazuje jak mało w gruncie rzeczy nasz świat się zmienia... trochę inny lukier, trochę inne pozłotko, ale nuda życia ta sama.

ocenił(a) film na 10
marcin_conrad

Chyba najlepsza recenzja jaką ostatnio czytałam :)

ocenił(a) film na 10
alexaaa

prawda?

ocenił(a) film na 10
tomaszjerzy

Prawda :)

ocenił(a) film na 8
marcin_conrad

Nuda, świadomość klęski i samotności, rozpaczliwa pogoń za drugim człowiekiem, przygodą, zabawą, nawet fałszywym cudem...

DawidJan

Jak ja "uwielbiam" takie wpisy na filmwebie: "Jeśli nie lubisz mojego ulubionego filmu, jesteś głupkiem".

Czy to jedynie brak kultury, czy już o wiele gorsze zjawisko?

Sony_West

to przerost ego

DawidJan

Piszesz 10/10, wychwalasz film pod niebiosa, mówisz ze to arcydzialo.
Pytanie, dlaczego wystawiłeś mu 9?

DawidJan

Ale p i e rdolisz (chodzi o nazwę tematu), skoro mnie znudził to mam inne gusta! Założę się że Ciebie natomiast nudzilby film dokumentalny o kulturystyce. Za to ja takie uwielbiam.

ocenił(a) film na 8
DawidJan

egzaltowane kociątko, nieco rozkapryszone. to nudne zjawisko nawet w zwykłym życiu. w kinie byłoby nie do zniesienia ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones