Film

Słodkie życie

La Dolce Vita
1960
3 godz.
7,9 19 739
ocen
7,9 10 1 19739
27 194
chce zobaczyć
8,0 21
ocen krytyków
Marcello Rubini pracuje jako dziennikarz w Rzymie, próbując odnaleźć miłość i szczęście, które dawno temu utracił. Więcej Mniej
Słodkie życie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 5  innych nagród i 8  nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Marcello jest dziennikarzem prasowym. Prowadzi rubrykę plotek. Jest także playboyem, który ekscentrycznym zachowaniem doprowadza swoją dziewczynę do szaleństwa. Ale prawdziwym bohaterem tego filmu jest Rzym i jego mieszkańcy. Odpychająca i zarazem fascynująca społeczność zaludniająca nocą ulice miasta. "Słodkie życie" to film składający się z wielu wątków dających niezwykły i głęboki portret psychologiczny mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju metropolii.

boxoffice
$ 19 516 000 w USA
na podstawie
Federico Fellini (materiały do scenariusza, historia) /
studio
Gray-Film (koprodukcja) / Pathé Consortium Cinéma (koprodukcja) / Riama Film
tytuł oryg.
La Dolce Vita
inne tytuły
The Sweet Life
Więcej...
Producent Dino de Laurentiis wycofał się z projektu, gdy Fellini nie wyraził zgody na to, by Paul Newman wcielił się w główną rolę.
Fellini chciał obsadzić w roli Steinera Henry'ego Fondę, w roli ojca - Chevaliera, zaś w postać Maddaleny miałaby się wcielić Mangano. Ponadto, brał pod uwagę Petera Ustinova i Barbarę Stanwyck. Reżyser został jednak zmuszony do zmiany producenta (scenariusz nie przypadł do gustu Dinowi De Laurentisowi) i jego pierwotne plany spełzły na niczym.
Film kręcono w Watykanie, Viterbo, Rzymie i miasteczku filmowym Cinecittà (Włochy).
Dla Felliniego "Słodkie życie" oznaczało pewien przełom w karierze. Włoski neorealizm się przeżył, w pobliskiej Francji właśnie rodziła się Nowa Fala, trzeba było znaleźć nowy język filmowy. Sam przyznam szczerze, że dokonania z wcześniejszego okresu twórczości reżysera "8 i pół" nigdy mi nie imponowały. Taka "La Strada" na ten przykład była i... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych