PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=730901}

Sala strachu

Green Room
7 652
chce zobaczyć
6,7 15
ocen krytyków
Sala strachu
powrót do forum filmu Sala strachu

7/10

ocenił(a) film na 7

GREEN ROOM. Nazwisko Jeremy’ego Saulniera możecie kojarzyć z zeszłorocznego „Blue ruin”. W nowym filmie opowiada o punkowej kapeli, która w poszukiwaniu jakichkolwiek płatnych występów trafia do mordowni obleganej przez neonazistów i kryminalistów wytwarzających heroinę w podziemiach klubu. Nie trzeba długo czekać na to, żeby sprawy przybrały zły obrót. Jeden z muzyków przypadkiem trafia na jeszcze nieostygłe zwłoki z nożem wbitym w głowę, po krótkiej przepychance zespół barykaduje się w przebieralni (tytułowym green roomie), naziści dzwonią po swojego szefa, granego przez Patricka Stewarta i rozpoczyna się gra o przetrwanie.

Saulnier ponownie przygląda się zachowaniu przeciętnych ludzi w nieprzeciętnych sytuacjach. Każdy, kto oglądał jego poprzedni film, zapewne doskonale pamięta, jak bardzo nieporadnie główny bohater podchodził do zemsty na mordercy ojca oraz późniejszego starcia z jego rodziną. Tutaj jest podobnie. Gdy pionki zostają już rozstawione na planszy, przyzwyczajeni gatunkowymi schematami, spodziewamy się ogólnego rozwoju wypadków. Opanowany meth lord (Stewart stylizowany wizualnie na Waltera White’a z „Breaking bad”) zapewne użyje sprytnego podstępu, żeby wywabić bohaterów z kryjówki, muzycy natomiast odkryją, że przyparci do muru potrafią przebudzić w sobie duszę wojownika. I rzeczywiście, poniekąd tak właśnie jest, ale obie strony są urzekająco niezgrabne w swoich działaniach.

Jest to dość odświeżające, gdy postacie filmowe nie sprawiają wrażenia geniuszy zdolnych do planowania wszystkiego „na gorąco”, przewidując przy tym z wyprzedzeniem każde zachowanie przeciwnika. W świecie Saulniera w ułamku sekundy można skończyć z wielką dziurą w głowie, bo akurat ktoś wszedł do pomieszczenia z shotgunem, albo z gardłem przegryzionym przez pitbulla. Tutaj śmierć jest nagła i zazwyczaj krwawa, a na widowni towarzyszy jej odgłos powietrza wypuszczonego z ust oraz syczących z obrzydzenia kobiet.

Reżyser bawi się oczekiwaniami widza, bohaterów traktuje bezlitośnie, a gatunkowo płynnie przechodzi od thrillera do kina survivalowego z elementami slashera. Nie unika przy tym scen humorystycznych, spuszczając nieco powietrza z historii pełnej nerwowego napięcia i dosadnej przemocy.

Więcej recenzji oraz innych wrażeń z tegorocznego Cannes:
https://m.facebook.com/profile.php?id=548513951865584

ocenił(a) film na 8
T-Durden

Ta heroina to wielki SPOJLER!!!

ocenił(a) film na 7
norbar

Jak to? Przecież w każdej notce prasowej o postaci granej przez Stewarta mówi się: meth lord. Cieżko więc nazwać heroinę wielkim zaskoczeniem.

ocenił(a) film na 8
T-Durden

Błędnie moim zdaniem, to jednak fajne zaskoczenie. Czytałem tylko o reżyserze i unikałem recenzji. Pamietaj, że recenzje to co innego niż dane producenta. Polska prasa (chyba Rzepa) pieknie zaspoilowała scene ukrzyżowania w Pokłosiu i to nie znaczy, ze każdy możę.

ocenił(a) film na 8
norbar

Meta to nie heroina. Punkowa kapela szukająca zysku to absurd...

ocenił(a) film na 8
oczywazki

Cytat wyżej, racja ze meta.

A Punkowa kapela nie szuka zysku tylko grają koncert bo skonczył im sie hajs i nie maja za co jechac na inny koncert i za co żyć. W filmie ma to sens. Widziałes film?

T-Durden

Przytocz mi tą notkę prasową - daj linka. Ja mam tylko "After witnessing a murder, a punk rock band is forced into a vicious fight for survival against a group of maniacal skinheads. ".
SPOILERUJESZ - OZNACZ TEMAT!!! :D
p.s. nie radzę metaamfetaminy mylić z crackiem zwłaszcza u Zdzicha na me(t)cie ze spirytusem. :D

ocenił(a) film na 3
T-Durden

Gdzie można obejrzeć ten film?

ocenił(a) film na 8
cukieras1981

właśnie gdzie?

ocenił(a) film na 8
cukieras1981

jest juz w sieci

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones