PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=730901}

Sala strachu

Green Room
6,2 11 465
ocen
6,2 10 1 11465
6,8 13
ocen krytyków
Sala strachu
powrót do forum filmu Sala strachu

Zastanawiające jest dlaczego i w jakim celu tworzone są takie filmy. Tu nie ma żadnego przesłania, ten film nie stawia pytań. Nie ma pozytywnych bohaterów. To jest film o przemocy przez duże "P", i o niczym więcej. Zero treści, fatalni aktorzy. Okropny film który może być zachwycający dla miłośników przemocy dla samej przemocy.

ChrisKrasz

Pytanie dlaczego powstają takie filmy jest absurdalne. Równie dobrze można by zadać sobie pytanie dlaczego istnieje przemoc , okrucieństwo czy głupota ludzka. Co do Green Room, kino ze swej natury jako medium nie ucieka od żadnego tematu i takie obrazy nie powstają dla jakiś miłośników przemocy ale bardziej jako ostrzeżenie dla ludzi gardzących przemocą. Przesłanie tego filmu jest proste przemoc jest częścią rzeczywistości w jakiej żyją też ludzie na co dzień lub przez całe życie nie obcujący i nie mający do czynienia z przemocą .Pozytywni bohaterowie w większości współczesnych filmów nie występują i nie są warunkiem przesądzającym o poziomie artystycznym czy moralnym wydźwięku filmu.

ocenił(a) film na 2
soulheart

To że przemoc jest obecna nie znaczy że powinny powstawać filmy które nie mają żadnej treści a pokazują przemoc . To jest wlaśnie nonsens.

ChrisKrasz

W kinie i w sztuce nie ma takich pojęć jak sens czy nonsens. To kwestia interpretacji, percepcji odbioru i różnych środków artystycznych ukazujących dany temat na wiele sposobów przekazu.W obrazach poruszających problem przemocy ,nie można pokazać istoty zagadnienia bez pokazania samej przemocy. To tak jakby dla przykładu pokazać film o miłości bez osób tworzących taką relacje. Green Room jak każdy film posiada jakąkolwiek treść .Nie ma obrazu filmowego bez treści. Nawet gdyby nie powstawały takie filmy ,przemoc nie przestała by istnieć z tego powodu i tylko w takim kontekście można by spekulować nad sensem kina poruszającego w filmach tematykę przemocy.

ocenił(a) film na 2
soulheart

Jednak jest takie pojęcie jak gniot, szmira i badziew. Ten film wypełnia wszystkie te sformułowania .

ChrisKrasz

To twoje osobiste i subiektywne odczucia nie mające potwierdzenia choćby z opinią większości widzów postrzegających ten obraz w szerszym wymiarze niż ukazana przemoc, która notabene jest powszechna w kinie różnego formatu.

ocenił(a) film na 2
soulheart

Oczywiście że to są moje osobiste i subiektywne odczucia. Myślę że nic bardziej błędnego niż kierowanie się głosem większości. To jest dopiero subiektywizm. Wiadomo że pod filmem , na przykład , "Głupi i głupszy" będą pozytywnie komentować miłośnicy komedii . Nie będzie on się jednak podobał miłośnikom horrorów. Ja lubię różne filmy. Filmy które mają treść i które o czymś mówią . Ten konkretny film , śmiem twierdzić że jest beznadziejny. Zła gra aktorów i dodatkowo bezmyślna przemoc .

ChrisKrasz

Nigdy nie należy kierować się głosem większości i z drugiej strony ignorować opinię większości. Na pewno osoby wysoko oceniające Green Room nie są zwolennikami przemocy , taka teza to absurd. Miłośnicy jakiegokolwiek gatunku , jeśli potrafią myśleć, niekoniecznie muszą oceniać nielubiany gatunek gorzej, jeśli tak postrzegają kino ,są bardzo subiektywni i ich opinia nie jest miarodajna ani merytoryczna. Statystycznie rzecz ujmując większa średnia świadczy o bardziej obiektywnej ocenie. Dla przykładu Psychoza Hitchcocka z1960 roku jest filmem przełomowym w historii kina i przez większość krytyków i widzów wysoko ceniona. Czy taką powszechną opinie należy ignorować, kierując się własnym gustem i oczekiwaniami, raczej nie za bardzo. Generalnie głos większości jest bardziej miarodajny i merytoryczny niż poszczególnych jednostek oceniających dany film zbyt wysoko albo zbytnio negatywnie. Czasami tak bywa ,że kiepski film jest oceniany wysoko, wynika to jednak z charakteru publiki nie obytej z różnymi obliczami kina. Bardziej obiektywne ocenianie filmów jest możliwe, to jak sztuka , której laik też może się nauczyć. Green Room jest co najmniej filmem średnim i nie tylko z powodu wysokiej średniej. Wystarczy zapoznać się z opiniami osób lepiej oceniających ten obraz, żeby zrozumieć dlaczego nie zasługuje na tzw. miano gniota czy badziewia. Osobiście nigdy nie ignoruję głosu większości i zarazem mam własne zdanie, jednak uwzględniające słuszne moim zdaniem spostrzeżenia innych. Nie należy być ignorantem i starać się zrozumieć innych, co widzą w danym obrazie, czego ja nie dostrzegam i nie rozumie . Glos innych ma wzbogacić moją percepcje postrzegania , a nie ograniczać tylko do mojego gustu i pojmowania kina. Nie ma uniwersalnej recepty na obiektywizm oceniania, z drugiej strony skupianie się tylko na swoich odczuciach i guście to droga donikąd w kwestii bardziej obiektywnego odbioru i oceny filmów , niezależnie od osobistych preferencji i oczekiwań. Nikt nigdy nie ogarnia całości filmu i dlatego opieranie się na własnych odczuciach nie rozwija percepcji odbioru i uniemożliwia szersze postrzeganie kina z pożytkiem dla lepszego osobistego odbioru kina.

ocenił(a) film na 2
soulheart

Można dorobić ideologię do każdego gniota. To że większość młodych ludzi na terenach po za dużymi miastami lubi Disco Polo nie znaczy że ja przebywając tam mam dostawać szału podniecenia słysząc tą muzykę. Pozostanę przy swoim zdaniu . Skoro jest zapotrzebowanie na takie filmy , i sprawiają one radość takim odbiorcom jak mój interlokutor i inni to niech one powstają. Tak jak muzyka Disco Polo. Będę jednak próbował powstrzymać się od komentowania powyżej wymienionych aby uniknąć konfliktu i nie sprawiać przykrości.

ChrisKrasz

Są osoby potrafiące uznać nawet wybitny film za owego gniota. Green Room to średni film, ani gniot ani coś bardzo dobrego. Bardziej obiektywna ocena dla tego filmu to 4, 5 ,6. Ocena 2 czy 1 jest przesadą, co nie oznacza ,że film musi się każdemu podobać. Dla mnie optymalna ocena Green Room to 5 , przy uwzględnieniu, że zupełnie nie jest w moim guście. Na tym z grubsza polega różnica między skrajnymi ocenami a bardziej umiarkowanymi.

ocenił(a) film na 2
soulheart

:-) . Wszystkiego Dobrego , pozdrawiam .

ChrisKrasz

Ten film nie jest jakiś genialny, aby na siłę go bronić. Ale masz jakieś dziwne wyobrażenie, że kino musi być tylko edukacyjne. Nie musi, ma wywoływać emocje, ten film np ma wzbudzać strach.
A juz najbardziej ansurdalna myśl, to taka, że film musi mieć pozytywnych bohaterów. Nie musi. W prawdziwym życiu toczą się historię, gdzie ich brakuje, i dlatego świat bywa parszywy. To też przesłanie.

ocenił(a) film na 7
ChrisKrasz

ten film ma klimat co wcale nie jest powszechne

ChrisKrasz

Nie wiem czy jeszcze żyjesz bo parę lat minęło ale zastanawia mnie skąd w ogóle pytanie "po co powstają filmy bez przesłań czy pytań". Odpowiadam - dla rozrywki. Sztuka potrafi być czysto rozrywkowa nawet, jeśli jej motywem przewodnim jest przemoc. Tak.

ocenił(a) film na 2
sheppre

Jeśli dla Ciebie bezmyslna przemmoc i agresja jest rozrywką to współczuję .

ChrisKrasz

A kto powiedział, że dla mnie? Choć nie mówienie. Natomiast Tobie współczuję wąskich horyzontów, bo jednak mieć świadomość istnienia innych niż Twoje gustów chyba cie przerasta :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones