PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1113}
7,8 263 926
ocen
7,8 10 1 263926
7,2 18
ocen krytyków
Sami swoi
powrót do forum filmu Sami swoi

Kiedyś jak byłem młodszy oglądając to enty raz puszczałem salwy śmiechu , a teraz już
mnie przestał bawić ten film . Pachnie mi to typową komuną , obecną w filmach tamtych
czerwonych czasów . Kiedyś tego nie widziałem , ale dziś mnie to można powiedzieć boli . I
to się tyczy innych dzieł tego okresu , czterej pancerni , stawka większa niż życie itd . Kiedyś
kochałem te filmy a dziś nie mogę na nie patrzeć . Wiem nie mogło być kiedyś inaczej i rozumiem to
ale z perspektywy czasu film stracił wszystkie swoje atuty ,

bzykus100

Coś w tym jest - II RP pokazana jako kraj biedny, zacofany, zwaśniony, a wspaniały PRL i Ziemie Odzyskane jako bogate, wspaniałe i otwierające nowe drogi życia.
Sam film jest bardzo dobry, dowcipny itd. ale dosłownie cały czas czuć tam nutkę pogardy dla II Rzeczypospolitej. I chyba tak pozostanie już do końca świata i jeden dzień dłużej.

bzykus100

No propaganda musiała być, bo takie czasy, ale nie ma jej jakoś dużo, wręcz samo wspomnienie o kresach, będących za głębokiej komuny sporym tabu, jest pozytywem. W dodatku ją można przeciwstawić z 3x NIE namalowanym przez Pawlaka (dobrze wiemy, że Pawlakowi nie chodziło o kota, zwłaszcza że to 3 pytanie było o granice Polski, czy te z ZO, ale bez kresów, czy te sprzed wojny). Scenarzysta Mularczyk czerwony nie był, po 1990 rozwinął uniwersum w swojej książce „Każdy żyje jak umie” i już w nowej rzeczywistości rozwinął wątek pierwowzoru Krużewnik, Boryczówki pod Trembowlą. Zdanie „To już czwarta wojna w moim życiu, w tym dwie światowe” też ukryło przed cenzurą pewną istotną rzecz, wojnę polsko-bolszewicką.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones