PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=802718}
4,7 2 767
ocen
4,7 10 1 2767
Samson
powrót do forum filmu Samson

Paradoks tego filmu jest taki, że gdy się go ogląda, to w zasadzie nic się fabularnie kupy nie trzyma, każda decyzja bohatera wydaje się absurdalna, nagły przeskok o wiele lat do przodu po niezłej rzeźni też jest jakiś daremny... a problem w tym, że w sumie te wątki faktycznie w Biblii są. I nie jest to przytyk do Księgi Sędziów, ale raczej refleksja, że pewne narracje nie są tak łatwo przekładalne na film, zwłaszcza gdy polega on na tworzeniu scenariusza na zasadzie "wynotować wątki z Biblii, a potem kolejne odfajkowywać jako scenki, które tworzą marny związek przyczynowo-skutkowy".
Zabawnie na początku, gdy Samson jest jak młodszy brat Rocka.
I skąd ziemniaki i kukurydza w tamtej epoce w tamtym miejscu? :)

magoo87

Moze wg Bibli tez podejmowal absurdalne decyzje

magoo87

Biblia albo sensowna, trzymająca się kupy fabuła
Pick one!

magoo87

Podziwiam wiarę ludzi którzy szukają sensu i logiki w biblii. Ale też płaczę nad ich rozumem.

lornemalwo

Ale jakiej logiki? klasycznej, wielowartościowej, modalnej, intuicjonistycznej albo rozmytej? Słowa sens i logika mają się tak do siebie jak np. drzewo i kamień, albo mózg, według Putnama /i całej współczesnj nauki/ bez mózgu nie ma rozumu, w naczyniu.

lornemalwo

Czyli twierdzisz, że ktoś kto szuka logiki w Biblii jest głupi? Przecież Biblia jest logiczna, problem w tym, że ludzie jej nie rozumieją. Zapisane wydarzenia w Biblii miały zawsze konkretny cel, między innymi zapowiadały przyszłe wydarzenia przez proroków i zamierzenie Boże. Przedstawiały pewne wydarzenia aby na ich podstawie poznać samego Boga - jak reaguje na różne sytuacje, jaki ma stosunek do pewnych rzeczy, czego nienawidzi a co cieszy się jego uznaniem. Sama historia Izraelitów pokazuje zachowanie samego Boga. Jest to wszystko napisane aby słudzy Boga, którzy to czytają mogli się uczyć z tego, aby prawidłowo odróżniać co jest dobre a co złe.
Niektóre treści w Biblii są trudniejsze do zrozumienia lub jest mało informacji na ich temat ale zapewniam, że mają sens i są logiczne. W Biblii zapisano wszystko to co niezbędne, dlatego jest taka bogata w treść. To powoduje, że trzeba ją analizować aby lepiej rozumieć. (2 List do Tymoteusza 3:16,17). Co ważne, treść Biblii ma związek z życiem każdego człowieka.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania związane z treścią Biblii, chętnie postaram się na nie odpowiedzieć. Pozdrawiam

LidS

Kto zabił Goliata z Gat?

"Potem sięgnął Dawid do torby pasterskiej i wyjąwszy z niej kamień, wyrzucił go z procy, trafiając Filistyna w czoło, tak że kamień utkwił w czole, i Filistyn upadł twarzą na ziemię. Tak to Dawid odniósł zwycięstwo nad Filistynem procą i kamieniem; trafił Filistyna i zabił go, nie mając w ręku miecza." (1 Sam 17,49-50)

"Kiedy doszło do nowej walki z Filistynami w Gob, Elchanan z Betlejem, syn Jaira, zabił Goliata z Gat, którego drzewce dzidy wyglądało jak wał tkacki." (2 Sam 21,19)

daniel300

Prawdopodobnie błąd kopistów (Poczytaj o JAARE-OREGIM - imię, które występuje tylko w [2 Sam 21:19] co sugeruje błąd). Warto wziąć pod uwagę inne fragmenty, opisujące to samo wydarzenie (1 Kronik 20:5).

LidS

W Księdze Kronik Elchanan zabija brata Goliata.
Chociaż dla mnie to grube niechlujstwo, dziwne jak na Słowo Boże.
Choć oczywiście też wiem, że Biblia nie jest Słowem Bożym w takim znaczeniu jak Koran.
Przyznam, że jak pierwszy raz to czytałem to aż podskoczyłem. Bo najpierw mamy piękny opis walki Dawida z Goliatem a potem Elchanan.

daniel300

Chodzi o to, że osoby przepisujące mogły popełnić błąd a nie sam autor i akurat te odpisy nie mają alternatyw aby potwierdzić. Bynajmniej jest to jedyny błąd, z którym się spotkałem i nie wpływa on na moją wiarę w prawdziwość relacji o Dawidzie.

LidS

Za co zostali wypędzeni z raju Adam i Ewa?

Przecież, przed zjedzeniem owocu z drzewa wiadomości dobra i zła, nie wiedzieli co jest dobre a co złe więc nie mogli grzeszyć.

daniel300

Szatan ich zwiódł, a on znał. Poza tym Bóg im tego zakazał i ostrzegł przed konsekwencjami, więc to ich nie usprawiedliwia. Dodatkowo byli istotami doskonałymi.

LidS

Szatan dostał za swoje .Ok.
Ale oni nie wiedzieli, że nieposłuszeństwo jest złe. Byli jak małe dzieci. Nie mieli pojęcia co to jest śmierć.
Poza tym czy istota doskonała mogła nie odróżniać dobra od zła?

daniel300

Grzech popełnili wtedy, kiedy przekroczyli granice, które ustanowił Bóg. Cokolwiek by to było. Samą granicę znali i wiedzieli, że nie mogą jej przekraczać, ponieważ Bóg im to powiedział. Aby przekroczyć granicę, którą ustanowił Bóg, nie jest potrzebne poznanie dobra i zła, wystarczy, że wiesz, że nie powinieneś tego robić.

LidS

akurat moim zdaniem jedynie kto jest tutaj winny to bog ( czy tam Jahwe co niekoniecznie jest tozsame) , jesli nie chcial aby zjedli owoc z drzewa poznania to po co jest im dal?"

tak sie nie traktuje swoich dzieci , nawet my ludzie , zwykli ludzie , nie wystawialibysmy swoich dzieci na takie proby i takie kary

dla mnie sama przypowiesc o zakazanym owocu to klasyczna sciema aby trzyma ludzi w ryzach ( niestety religie tak robily) , prawdziwy Bog nie zakazywalby wiedzy a tym bardziej by za nie nie karal

nie po to mamy wolna wole aby za swoje uczynki byc karanymi i to tak okrutnie, Bog wybacza nawet najwiekszym gzesznikowam ale starotestamentowy Jahwe niewiele mial wspolnego z Bogiem wiec albo nie byl Bogiem albo ludzie zle zinterpretowali opowiesci

Nazarioxx

Ponieważ Bóg uznał, że da im wybór decydowania o sobie. Mogli żyć wiecznie w raju, albo umrzeć zrywając owoc. Mimo ich decyzji nie zrezygnował z ludzi, którzy nie mieli okazji wybrać, dlatego wysłał swojego syna Jezusa Chrystusa. Dzięki temu ci co wybierają zwierzchnictwo Boga Jahwe mają nadzieję na życie wieczne.

Nazarioxx

Dodatkowo warto wspomnieć, że nie umarli od razu. Przecież według tego co jest napisane w Biblii żyli jeszcze setki lat. Ich grzech spowodował to, że zaczęli się starzeć i z czasem ze starości umarli. Adam umarł w wieku 930 lat. Do dzisiaj naukowcy nie potrafią zatrzymać procesu starzenia się co jest bardzo ciekawe - przynajmniej dla mnie.

LidS

Dlaczego Żydzi uważają za Pierwsze przykazanie: ,,Jam jest Pan, Bóg twój,który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."?

A wszyscy inni nie uważają?

daniel300

Werset, który cytujesz jest powiązany logicznie z kolejnym. Sam w sobie jest oznajmieniem.

Żydzi nie uwierzyli w Jezusa Chrystusa, dlatego nie biorą pod uwagę jego poczynań, a przecież to Jezus powiedział jakie jest pierwsze, największe przykazanie (Mateusza 22:37). Dlatego jest taka rozbieżność w różnych religiach.

LidS

Żydzi uważają to za nakaz wiary w Boga.

daniel300

Ja tylko ci odpowiedziałem dlaczego.

LidS

Dlaczego Bóg kazał Żydom złupić Egipcjan?

,,Synowie Izraela uczynili według tego, jak im nakazał Mojżesz, i wypożyczali od Egipcjan przedmioty srebrne i złote oraz szaty. Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i pożyczyli im. I w ten sposób Izraelici złupili Egipcjan. "(Wj 12,35-36)

daniel300

No bo faraon nie chciał wypuścić Izraelitów, żeby mogli oddać cześć Bogu. Jest to jeden z cudów, jakich Bóg dokonał ze względu na sprzeciw faraona, by wywyższyć swoje imię (Wyjścia 10:1,2).

LidS

Wywyższyć swoje imię przez rabunek? Nie przekonuje mnie to.

daniel300

Ten fragment wiele wyjaśnia (Rzymian 9:17-26).

lornemalwo

a ja placze nad rozumem ludzi ,ktorzy doszukaja sie tylko sesu w Biblii , Biblia byla pisana przez ludzi , dosc prymitywnych jak na nasze czasy i prawdodpopodobnie wiekszosci i tak nie znamy bo byla spisywana setki lat po wydarzeniach

czy Samson kiedykolwiek istnial? nie wiem ( chocicaz sa poszlaki ze tak), istotne jest przeslanie ktore w filmie dobrze jest pokazane

Samson nigdy nie prosil o moc , nie prosil aby byc nazirejczykiem, popelnial bledy jak kazdy ale mimo ze byl zniewolony , oslepiony to wciaz mial wiare i o to chodzi w tym filmie

ocenił(a) film na 4
magoo87

Samson zamiata żołnierzy Ralla niczym Lü Bu z Dynasty Warriors ten film to" dno i wodorosty" streszczając przypomina mi serial Xena ,hercules jak ktoś lubi takie klimaty to polecam haha ;)

ocenił(a) film na 3
tkd_rzeszow

Nawet Xena była lepsza :-D

tkd_rzeszow

no wiesz czemu Ci przypomina bo Samson byl pewnei silniejszy od Herculesa? i to nie sa wymysly rezysera a Pismo Swiete wg ktorego zabil 1000 Filistynow

wiec jak chciales realnej walki 1 vs 1000

ale nie dziwota ludzie albo nie wiedza co ogladaja ( moze mysla , ze to film historyczny) albo poprostu narzekaja bo Biblia ( no nie sadze aby w filmie o Herkulesie ktos narzekal , ze zamiata zolnierzy jak zabawki)

a co do logiki jakos nie zauwazylem wielkich bledow logicznych ( no wiekszosc jest mniej wiecej jak w Biblii wiec no rownie dobrze , mozna by sie czepiac nielogicznosci wielu mitycznych dziel jak chociazby Iliady)

wg mnie 7 na 10 to dobra ocena , zwazywszy na gatunek

magoo87

utknąłem na kukurydzy i papryce
Zapowiada się nielichy odmóżdżacz :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones