Sekrety (2007)

Ha-Sodot

Film opowiada historię dwóch młodych, żydowskich kobiet: Noemi (Ania Bukstein) i Michel (Michal Shtamler), których losy splatają się w ... czytaj dalej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły, dlatego prezentujemy opis. Możesz go dodać.

Sekrety (2007): zwiastun nr 1 (angielski) ...
pokaż:
 
Fanny Ardant Fanny Ardantjako: Fanny Ardant Anouk
Ania Bukstein Ania Buksteinjako: Ania Bukstein Noemi
Michal Shtamler Michal Shtamlerjako: Michal Shtamler Michel
$related.related Adir Millerjako: Adir Miller Yanki
Guri Alfi Guri Alfijako: Guri Alfi Michael
Alma Zack Alma Zackjako: Alma Zack Racheli
Tikva Dayan Tikva Dayanjako: Tikva Dayan Rabbinit
Dana Ivgy Dana Ivgyjako: Dana Ivgy Sigi
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Michal Shtamler
rola: Michel
8,7 6 głosów
Fanny Ardant
rola: Anouk
7,8 8 głosów
Ania Bukstein
rola: Noemi
7,7 7 głosów

Film opowiada historię dwóch młodych, żydowskich kobiet: Noemi (Ania Bukstein) i Michel (Michal Shtamler), których losy splatają się w izraelskim mieście – Safed. Tam też poznają Anouk (Fanny Ardant), niemłodą już i schorowaną kobietę, która stanie się inspiracją dla wielu ich poczynań. Noemi jest córką szanowanego rabina. Pobożna, spokojna i inteligentna, spędzająca wiele czasu na czytaniu, pragnie poszerzyć swoje horyzonty i zgłębiać to, co przypisane jest mężczyznom – Torę. Wkrótce ma wyjść za mąż za najzdolniejszego ucznia swojego ojca, ale śmierć matki powoduje, że prosi ojca o przełożenie terminu ślubu o rok i spędzenie tego czasu w midrashy, w żeńskim seminarium w mieście Safed. Miasto to, jest jednocześnie kolebką mistycznej, żydowskiej kabały. W skrajnie ortodoksyjnej, żydowskiej społeczności, w której żyje Noemi, od kobiet oczekuje się, aby wyszły za mąż, rodziły dzieci i wspierały mężów w studiowaniu Tory, nie wzbogacając przy tym swoich własnych umysłów. Tym nie mniej ojciec Noemi wyraża zgodę na jej podróż i studia. W seminarium przychodzi jej dzielić pokój z dwiema innymi, młodymi kobietami. Jedną z nich jest Michel, którą rodzice wysłali do Safed w nadziei, że się wyciszy, stanie się pobożniejsza, a być może nawet znajdzie kandydata na męża. Z początku krnąbrna i niezdyscyplinowana Michel nie cieszy się sympatią Noemi. Powoli zaczyna się to zmieniać z chwilą poznania Anouk - Francuzki, która przybyła do Safed w poszukiwaniu spokoju i nadziei na odkupienie grzechów. Anouk oprócz gnębiącej ją choroby duszy, jest też fizycznie bardzo chora. Michel, która mówi płynnie po francusku i polubiła Anouk, przekonuje - z początku niechętną - Noemi do użycia jej ogromnej wiedzy dotyczącej mistycznych, ale zakazanych dla kobiet, żydowskich praktyk, aby pomóc cudzoziemce. Zaczynają więc we trójkę długą i pełną ryzyka drogę, która ma przynieść spokój Anouk, ale... z czego nie zdają sobie jeszcze sprawy, to także droga ku odkryciu swoich własnych dążeń i pragnień, swojego przeznaczenia.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Sekrety

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
studio:
  • Artomas Communications
  • Metro Communications
  • Tu Vas Voir Productions
inne tytuły:
Les secrets
  • (tytuł festiwalowy) Francja

(więcej...)
  • Zdjęcia do filmu kręcono w Safed (Izrael).

  • W filmie, pokazana jest scena kąpieli Noemi, Michel i Anouk zwana mikve.

    Jest to religijna kąpiel zażywana przez żydowskich mężczyzn i kobiety, jako oczyszczający rytuał. Kobiety są zobowiązane, by zanurzyć się w Mikve raz na miesiąc (począwszy od związku małżeńskiego, aż do okresu przekwitania). Celem tego rytuału jest oczyszczenie kobiety z "nieczystej krwi" po to, by była ponownie fizycznie pożądana przez męża.

  • Safed, w którym rozgrywa się większość akcji filmu, to miasto w Izraelu i jedno z czterech świętych miast Judaizmu – obok Jerozolimy, Tyberiady i Hebronu. Stanowi także centrum żydowskiego mistycyzmu koncentrującego się wokół kabały.


zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o