PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=131426}

The End of Evangelion

Shin Seiki Evangelion Gekijōban: The End of Evangelion: Air/Magokoro o, Kimi ni
7,9 10 527
ocen
7,9 10 1 10527
The End of Evangelion
powrót do forum filmu The End of Evangelion

1. Nie - nie da się oglądać tego filmu bez obejrzenia wcześniej 24 odcinków serii
2. Serię powinno się oglądać w następującej kolejności:
a) odcinki 1-24
b) Death&Rebirth (opcjonalnie)
c) End of Evangelion
d) odcinki 25-26

Nowe filmy kinowe są w porządku, są jakby ponownym przedstawieniem pierwszych 24 odcinków serii, z nową oprawą technologiczną, ale ze zmianami fabuły, które niektórym fanom (w tym mi) nie pasują.

Dodatkowo BARDZO polecam przeczytać Mangę - o wiele lepiej przedstawia postacie i są pewne 'smaczki' w fabule, których nie było w samej serii.

arekceg

thx za info, w poleceniach miałem 89% wg gustomierza i mialem go szukać ale posłucham twojej opinii:)

jarekk_wozny

1.Książka
2.Serial
3.Wersja Kinowa

ocenił(a) film na 8
arekceg

Z ciekawości, czemu film trzeba oglądać przed 2 finałowymi odcinkami serialu?

ocenił(a) film na 9
_Garret_Reza_

bo film jest właściwym zwieńczeniem fabuły całej serii, a odcinki 25-26 to (według interpretacji fanowskiej) alternatywne zakończenie filmu pokazane z perspektywy psychiki głównego bohatera :)

ocenił(a) film na 8
arekceg

Skończyłem właśnie oglądać. Kolejność faktycznie najlepsza, film przed dwoma ostatnimi odcinkami.

Dzięki raz jeszcze.

ocenił(a) film na 9
arekceg

Według mnie dwa ostatnie odcinki to po prostu spojrzenie na dopełnienie wewnątrz umysłów bohaterów i dzieje się podczas ostatnich scen filmu. Nie jest alternatywnym zakończeniem.

ocenił(a) film na 9
Atanamir

tu się nie zgodzę

SPOILER SPOILER SPOILER

W endzie shinji odrzuca scalenie wszystkich dusz (któro następuje jedynie na moment, stąd asuka wie co shinji do niej czuje), natomiast 26 odcinek sugeruje, że jednak wybrał połączenie nas w jedną świadomość (wszyscy widzą o wszystkim, każdy gratuluje shinjiemu wyboru etc).

once again - to jedynie moja interpretacja :)

/SPOILER /SPOILER /SPOILER

pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 9
arekceg

Ja rozumiem zakończenie inaczej. Shinji na końcu zrozumiał, że życie ma wartość tylko poprzez dzielenie swojego świata z innymi i z nadzieją, że uda mu się być szczęśliwym, odrzuca instrumentalizację.

ocenił(a) film na 10
Atanamir

Też tak uważam - po tym jak dochodzi do dopełnienia przeraża go to i w końcu dochodzi do wniosku, że to nie jest świat, jakiego pragnął. Na końcu mówi coś w stylu "chcę kontynuować życie na tym świecie" - tym samym odrzuca projekt dopełnienia :)

arekceg

Też miałam w polecanych dla minie. Dzięki :)

ocenił(a) film na 9
arekceg

Ja polecam jednak najpierw obejrzeć odcinki 25-26.
A generalnie, to nie zrozumiecie tego bez obejrzenia całości 2 razy. Ja po pierwszym obejrzeniu stwierdziłem, że świetnie, ocena 7-8, ale po drugim obejrzeniu daję 9-10. Genialne!!!

ocenił(a) film na 9
Jacke32

Dobra nie, jednak obejrzyjcie film najpierw, a potem odcinki 25-26 xD

ocenił(a) film na 6
arekceg

Może się komuś przyda.

Kolejność oglądania: Neon Genesis Evangelion (serial) [odcinki 1–24] –> The End of Evangelion (film animowany) –> Neon Genesis Evangelion (serial) [odcinki 25–26].

Filmowe uniwersum przedstawia się tak:

1. Neon Genesis Evangelion ( https://www.filmweb.pl/serial/Neon+Genesis+Evangelion-1995-100434 ).
2. The End of Evangelion ( https://www.filmweb.pl/film/Shin+seiki+Evangelion+Gekij%C3%B4-ban%3A+Air+Magokor o+wo%2C+kimi+ni-1997-131426 ).
3. Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth (pol. Ewangelia nowego stworzenia: https://www.filmweb.pl/film/Ewangelia+nowego+stworzenia-1997-131427 ) – Death to skrót pierwszych 24 odcinków NGE (+ kilka nowych wstawek), a Rebirth to nowa 27-minutowa animacja, która później w całości została włączona do The End of Evangelion (i stanowi 1/3 jego metrażu).
4. Evangelion: Death (True) – skrót pierwszych 24 odcinków NGE (bez żadnych nowych wstawek).
5. Evangelion: Death (True)2 – edycja wcześniejszego filmu. Znowu jest to skrót pierwszych 24 odcinków NGE z dodanymi wstawkami, których nie było w serialu.
6. Revival of Evangelion – ujednolicenie Death (True)2 i The End of Evangelion.

Jak można zauważyć część Death pojawia się w czterech miejscach, ale różnice są minimalnie. Nie mają one osobnych rekordów ani w bazie FW, ani w IMdB (chociaż w tym drugim serwisie jest do znalezienia wzmianka). Obecnie na Netfliksie są pozycje nr 1, 2 i 5, czyli de facto jest wszystko.

Poza tym istnieją kinowe filmy, które są rebootem serialu. Filmy znane są pod wspólną nazwą Rebuild of Evangelion (a w Japonii: Evangelion: New Theatrical Edition). Oto one:

7. Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone ( https://www.filmweb.pl/film/Evangelion+1.01%3A+%28Nie%29+jeste%C5%9B+sam-2007-39 5342 ). Wersja 1.01 jest edycją rozszerzoną na DVD, a wersja 1.11 to kolejne rozszerzenie wydania DVD i BD, w którym poprawiono m.in. jasność obrazu.
8. Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance ( https://www.filmweb.pl/film/Evangelion+Shin+Gekij%C5%8Dban%3A+Ha-2009-444849 ). Wersja 2.22 jest edycją rozszerzoną na DVD i BD, w której przy okazji poprawiono obraz w niektórych scenach.
9. Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo ( https://www.filmweb.pl/film/Evangerion+shin+gekij%C3%B4ban%3A+Kyu-2012-492423 ). Wersja 3.33 to edycja na DVD i BD z paroma korektami obrazu.
10. Evangelion: 3.0+1.0 – film zapowiedziany na 2020, który zamknie tetralogię.

Podałem tylko to, co można uznać za kanon w świecie anime. Wersje aktorskie, zagraniczne remaki czy komediowe wersje serialu nie interesują mnie.

ocenił(a) film na 3
Amerrozzo

Oglądałem serial w całości ale ten film to istna tragedia. Evangelion na koniec zamienił się w tragi groteskę.

Tak tutaj twórca oddał się w pełni erotycznej fantazji, film niestety nie rozwija w żaden sposób tego zakończenia.


Evangelion jest typowym dziełem surrealisty które rozumie tylko on sam.

ocenił(a) film na 6
ChubakaCieLubi

Po części się z tobą zgodzę. Długie, chaotyczne sceny, stroboskopowe migawki, ale treści mało. Sens można wyłapać w skąpych słowach, ale skoro to słowa naprowadzają i wyjaśniają, to może należało skondensować formę i skupić się na nich? I jak pięść do nosa pasowały tu nieanimowane wstawki.

Ale ten film to też część pierwsza i widowiskowy napad SEELE na bazę NERV oraz pełen dramatyzmu bój Asuki pilotującej Evę 2 z nową generacją Aniołów. Pierwsza połowa utrzymuje wysoki poziom serialu, druga część to przerost formy nad treścią, rzecz brzydka i nudna.

ocenił(a) film na 3
Amerrozzo

Asuka nie walczyła z aniołami lecz przeciw nową generacją Ew. Te pokraki które przypominały anioły tak samo powstały z Lilith i były wysłane przez tą organizację to wprowadzenia ostatecznego planu fuzji człowieka z aniołami.

Anioły chciały temu zapobiec lecz ostatni z nich się poświęcił pozwalając się zabić Shindżiemu.

Seele nie dysponowało Aniołami tylko stworami tak samo Seele stworzyło Ewy.

Tatuś Shindżiego pracował dla Seele niestety też nieudolnie próbował wskrzecić swoją zmarłą w czasie eksperymentów żonę.

ocenił(a) film na 6
ChubakaCieLubi

Tak, miałem na myśli Evy, napisałem o Aniołach.

ocenił(a) film na 3
Amerrozzo

Cóż gdyby nie dupowaty charakter głównego bohatera to mitologia i świat Evangeliona wyniosłyby tą produkcję na szczyty chwały a tak nie potrafię go ścierpieć.

Oglądałem sporo anime dużo gorszych ale też i lepszych.

Myślę że Shinji to idealny wręcz książkowy przykład otaku. Co gorsza on nie chce przestać nim być.

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 3
Amerrozzo

To synonim na takich zboków :P. A tak naprawdę to nazwa na fanów mangi.

ocenił(a) film na 6
ChubakaCieLubi

Mam Google. Po prostu nie rozumiem, dlaczego Shinji miałby być otaku? Dzieciak miał depresję i słuchał muzyki, jaki to ma związek z uwielbieniem do mangi? Czy przez cały serial czytał choć raz japoński komiks? Nawet jeśli, to jeszcze daleka droga do bzika na tym punkcie.

Mam wrażenie, że chodziło ci nie o otaku, ale hikikomori (nawet jeśli to zjawisko też niezbyt pasuje do chłopaka).

ocenił(a) film na 3
Amerrozzo

Z tego co mi wiadomo cierpiał na powszechne symptomy obecnych nastolatków, może to nic złego i w sumie dobrze to pokazali.

W sumie serial był bardzo dobry patrząc na to co teraz powstaje.

arekceg

a z mangi to ja tylkoo hentai

arekceg

W jakim sensie "Death&Rebirth" można obejrzeć "opcjonalnie"?
I tak brzmi właściwy tytuł tychże produkcji, bo nie mogę go znaleźć w bazie Filmwebu?
Poza tym czy streszczeniem filmu jest również "Evangelion: 3.0+1.0 Od-nowa"?

ocenił(a) film na 10
religawojtek

Death&Rebirth to zlepek odcinków z serialu oraz kawałek filmu end of Evangelion. Za wiki:

"Pierwsza część, Death, składa się z 60-minutowego montażu wybranych fragmentów serialu telewizyjnego i kilku nowych scen. Druga część, Rebirth, to pierwsza część End of Evangelion, drugiego z filmów o Evangelionie."

Właśnie dlatego opcjonalne, bo jak obejrzysz wszystkie odcinki to wychodzi na to samo. Można obejrzeć np. na Netflixie jako "EVANGELION: DEATH (TRUE)²".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones