PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 173 059
ocen
7,6 10 1 173059
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

...najgorsza w tym wszystkim jest ta świadomość, że główny winowajca nie tylko nie został ukarany, ale wręcz awansowany stanowiskiem w Rzymie. Nie wspominam nawet o tym, że była to decyzja "świętego" Jana Pawła II. Trochę to pokazuje jego podejście do tematu. W Polsce kult papieża jest tak silny, że większość ludzi zawsze znajdzie dla niego wytłumaczenie.

ocenił(a) film na 8
monalisa_filmweb

Masz rację - to jest przerażające bo dla wielu ludzi są autorytetami moralnymi, nieomal [bez przesady] świętymi. Dziennikarze robią wielką robotę - zgadza się. Muszę zobaczyć "ojcowie nasi" ponownie - żeby porównać i się dokładniej zastanowić. Atmosfera w "Ojcowie nasi" jest jak w "thrillerze" - do końca filmu nie wiesz jak to się skończy. Teraz mamy mnóstwo wiedzy z całego świata i taki jeden "Poznań" w "Spotlight" na końcu nie robi wrażenia a raczej powoduje pytania dlaczego w Polsce 'tylko' Poznań. Porównaj z Irlandią i innymi krajami. Polecam ci "Ojcowie nasi", kręcony wcześniej, prawie pionierski w temacie. Trudno go zdobyć. Świetna obsada. No i tam pokazano bardziej bezpośrednio stan wiedzy bostońskiego kardynała Law o tych aferach a także stan wiedzy ówczesnego papieża JPII... Na końcu jest scena z Watykanu, biało ubrany mężczyzna siedzi za biurkiem, w charakterystycznej białej (kremowej) piusce... "Spotlight", z całym szacunkiem dla dziennikarzy Boston Globe i filmu jest spokojny, łagodny, delikatny. Tutaj nie ma (sorry jest scena z mężczyzną, który ma ślady po strzykawkach) dramatu dorosłych, silnych mężczyzn, którym się rozpadają rodziny, którzy nie śpią po nocach, piją, ćpają, popełniają samobójstwa... W porównaniu jest jak lemoniada, która stała otwarta i z której wyszedł gaz - chociaż napoje chłodzące bez gazu są w ostatnich latach w modzie -:) Pozdrawiam.

kkutz

pedofilia w kościele - marginalny temat. proponuję zamknąć tę jałową rozmowę.

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 1
kkutz

rozpadaja rodziny' - lewica powninna byc zachwycona

ocenił(a) film na 9
DonVitoCorleone

A skąd pomysł, że lewica cieszy się z rozpadu czyjejkolwiek rodziny? I Ty zarzucasz nam wypranie umysłu przez propagandę. No doprawdy wyborny kalambur cytując klasyka.

ocenił(a) film na 1
Czerwona_azalia

rodzina to skostnialy wymysl konserwatystow chcacych miec ludzi pod kontrola

ocenił(a) film na 9
DonVitoCorleone

Fajnie wiedzieć, dla mnie, lewaczki, rodzina do której zaliczam także osoby nie spokrewnione ani nie spowinowacone to najważniejsza wartość w życiu. Bez rodziny nie ma szczęścia chociaż nikt nie potrafi tak wyprowadzić człowieka z równowagi jak najbliższa osoba. Ty po prostu nie znasz ludzi o lewicowych poglądach albo ci których znasz są zwyczajnymi frustratami.

ocenił(a) film na 1
Czerwona_azalia

rodzina to osoby spokrewnione, tak sie sklada. mozna miec ewentualnie kilka rodzin ale dla lewakow lepiej od razu zostac hipisem

ocenił(a) film na 9
DonVitoCorleone

No cóż, dla mnie miłość jest ważniejsza od pokrewieństwa. Zwłaszcza że żona czy mąż i ich rodziny to żadni krewni., ale cóż, prawacka logika nakazuje traktowanie aktu małżeństwa jak zadzierzgnięcie więzów krwi :D

ocenił(a) film na 1
kkutz

do mody wroci raczej gaz tyle ze bez napojow chlodzacych

ocenił(a) film na 1
monalisa_filmweb

blad: kosciola nie stworzyli ludzie a Jezus ktory byl Bogiem

użytkownik usunięty
DonVitoCorleone

Ale taki Kościół, jaki jest dzisiaj, stworzyli ludzie, tłuku. Jezus był tylko założycielem, o ile istniał.

ocenił(a) film na 1

kazdy podobno istnial

ocenił(a) film na 9
DonVitoCorleone

...i był swoim własnym synem w awatarze ludzkiej, bo chciał umrzeć, żeby siebie samego przebłagać. W sumie już widać, jak daleko sięga tradycja rozdwojenia jaźni w tej społeczności. A Jezus tylko rzuca tekst, że zbuduje Kościół, potem w książce są już sami ludzie, którzy podchwycili pomysł...

ocenił(a) film na 1
pattymatheson

u lewakow za to pelne wyjalowienie

ocenił(a) film na 9
DonVitoCorleone

Jezus podobno powiedział Piotrowi, który był człowiekiem, że jest skałą na której zbuduje kościół więc ten został de facto stworzony przez człowieka. Chyba, że Piotr był wybitnie inteligentną skałą z ludzkim DNA...

ocenił(a) film na 7
Czerwona_azalia

Możecie sobie w końcu darować te pseudointeligenckie wywody? Temat dotyczy filmu, piszcie na temat albo idźcie pogadać gdzie indziej.

ocenił(a) film na 9
Sol89

Jeśli film daje pretekst do wymiany poglądów innych niż uroda pierwszoplanowych postaci to nie rozumiem dlaczego nie powinniśmy o nich dyskutować na forum poświęconym filmom. Wywoływanie dyskusji to chyba najwyższe uznanie dla dzieła ;)

ocenił(a) film na 1
Czerwona_azalia

twoj nick mowi wszystko

ocenił(a) film na 9
DonVitoCorleone

A żebyś wiedział. W szczególności oddaje mój stosunek do socjalizmu. Odsyłam do lektury o tym samym tytule.

ocenił(a) film na 1
monalisa_filmweb

ja tez mam pytanie dlaczego bronicie zbroniarzy komunistycznych, unii jewropejskiej (zbronie eutanazji i aborcji), i zlodziei z po?

użytkownik usunięty
DonVitoCorleone

Eutanazja i aborcja to nie zbrodnia. Każdy człowiek ma prawo do decyzji, czy chce wcześniej umrzeć. Poza tym aborcja i tak nie jest wszechdostępna w Polsce. A jeśli tak krzyczysz za zakazem, to proponuję zgwałcić twoją kobietę, zobaczymy, czy po katolicku byś wychowywał bękarta, co? Albo dziecko z połową czaszki, które i tak umrze.

Złodziei z PO? A PiS to lepszy? xD weź, bo kwiknę. Obydwie partie są siebie warte, poza tym, że PO przynajmniej ma inteligentych ludzi, czego nie można powiedzieć o PiS.

Unia Jewropejska...gdyby nie UE, to żyłbyś dzisiaj w drugiej Białorusi. Ale prawica i nacjololo to oczywiście masochiści, wy lubicie być ruchani, nie?

ocenił(a) film na 8

BŁAGAM! Ja nie wiem co się tak wszyscy uparli na dyskutowanie z xatt1975 i DonVitoCorleone.
Od trzech stron widać, że jest to rzucanie argumentami w ścianę. Wszystkie te tematy są ważne i warte omówienia - w miejscach ku temu wskazanych i przede wszystkim z kimś kto opanował w minimalnym stopniu umiejętność wypowiadania się w sposób merytoryczny.
Trzymajmy się tematu i ignorujmy wyżej wymienione osoby, bo to forum powoli zamienia się w jakiś chlew...

użytkownik usunięty
evvina

Jeszcze na to forum praktycznie nie zaglądałem, to wiesz :P ale dzięki za ostrzeżenie.

ocenił(a) film na 1
evvina

racja rozmowa z ayeistami i idiotami nie ma sensu. dzieki za ostrzezenie

ocenił(a) film na 9
evvina

Bo w sumie my też na tym zyskujemy :) Ja na przykład czuję się niesamowicie podbudowana tym, że tak wielu inteligentnych ludzi bez chamstwa i jechania po bandzie rzuca całą argumentację tych ludzi na kolana. Bez przekleństw, wyzwisk, spokojnie i merytorycznie obnaża ciasnotę umysłową tych, którzy w jednej ręce trzymają Pismo a drugą zaciskają w pięść gotową przestawić to i owo na twarzy ateistycznych inteligentów.

ocenił(a) film na 1

mordowowanie to zbrodnia.
proponuje powrot zsrr

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
kkutz

Dzięki za sugestię filmu, nie słyszałam o nim w ogóle. Wow, 10 lat temu, praktycznie świeżo po sprawie z Boston Globe, a taki zapomniany. Trzeba odkopać i spopularyzować.

ocenił(a) film na 8
pattymatheson

Nie jest "zapomniany" bo praktycznie to w Polsce był nieznany. Raczej "nikomu" nie zależało aby go "reklamować". O "Spotlight" wtedy jeszcze nawet planów nie było. Nie chodzi o porównywanie - oba są niezłe, ale "Ojcowie nasi" był "skazany na nieznanie i zapomnienie" a nie na jakieś Oskary czy chociaż dostępność. Jest trudno dostępny w Polsce. Warto go zobaczyć, no wziąć poprawkę na te 10 lat różnicy w czasie powstania i olbrzymią zmianę sytuacji zw. z tematem.

ocenił(a) film na 9
lukasz25

Jestem tak samo wstrząśnięta. Zamierzam napisać recenzję na ten temat, nie tylko filmu, ale także nawiązać do tematu, jaki jest w filmie. Nie mam słów, aby określić to, co teraz czuję. Ale wiecie, co jest najgorsze? U nas w Polsce, gdyby ktoś spróbował nawet napisać na ten temat, od razu zostałby sprzątnięty. Nie tylko przez Kościół, ale także zamkniętych na to, co się dzieje, ludzi. Taka jest smutna prawda.

ocenił(a) film na 8
phoebe241995

100% racja, 100%...

ocenił(a) film na 8
phoebe241995

Napisz pod pseudonimem :)
Ślepych maniaków jest tylko mały odsetek, także nie ma się czego bać.

ocenił(a) film na 7
phoebe241995

Warto zajrzeć do anglojęzycznej Wikipedii i porównać sekcje dotyczące spraw pedofilii w Kościele Katolickim w różnych krajach (sama zrobiłam to po obejrzeniu filmu). W sekcji amerykańskiej wiele statystyk, analiz, odnośników, daty, sumy odszkodowań, zestawienia wyników procesów. W sekcji polskiej zaledwie kilka zdań. Oczywiście wynika to częściowo z różnych systemów prawnych, innego sposobu raportowania, ale nie tylko. Wygląda na to, że u nas wiele spraw może wyjść na światło dzienne za 50, 100 lat. Być może kiedyś jakaś redakcja przekopie się przez dokumenty i zrobi to samo, co ekipa Boston Globe. Jednak obawiam się, że to jeszcze nie dziś, nie jutro, nie za tydzień. Nie w kraju, gdzie używa się napoważnie zwrotów takich jak np. "Świętej pamięci", "Maryja Zawsze Dziewica", czy "wielebny".

ocenił(a) film na 9
lukasz25

ten proceder był znany od lat .

lukasz25

Wiesz co to jest SPOILER???

ocenił(a) film na 7
lukasz25

Czy ten kościół poza mamoną, polityką i seksem czymś się w ogóle interesuje? Jakimś zbawieniem może?

albireo21

Bóg stworzył świat - pedofilia to jego robota , patrzy z nieba jak te nieroby molestują dzieci i nic sobie z tego nie robi , do roboty zagonić tą czarną mafię !!!

lukasz25

Nie sądzisz że największą karą dla tych wszystkich pedofili byłaby kara śmierci i chemiczna kastracja?

ocenił(a) film na 8
lukasz25

Najciekawsze dla mnie wydaje się to jak sami wierni chronią/przyzwalają na ten proceder, przeciwstawiając ilość "dobrego" jaką Ci prześladowcy czynią. Innymi słowy, możesz dzisiaj ratować biedne dzieci w Afryce od głodu, a jutro kogoś zamordować i zgwałcić. Prosty "rachunek" dobra i zła się zrekompensuje. Ciekawe, że ludzie którzy najgłośniej krzyczą o "moralności i etyce" mają z nią największy problem...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones