PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 172 962
oceny
7,6 10 1 172962
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

...najgorsza w tym wszystkim jest ta świadomość, że główny winowajca nie tylko nie został ukarany, ale wręcz awansowany stanowiskiem w Rzymie. Nie wspominam nawet o tym, że była to decyzja "świętego" Jana Pawła II. Trochę to pokazuje jego podejście do tematu. W Polsce kult papieża jest tak silny, że większość ludzi zawsze znajdzie dla niego wytłumaczenie.

użytkownik usunięty
lukasz25

"A co mam zmieniać?" ~ Jan Paweł II, Warszawa, 1991 rok.

Wiecie, chciałabym tylko podkreślić, że ten film naprawdę pokazuje znacznie więcej, niż tylko problem Kościoła. Co prawda jest to clou filmu, ale mnie osobiście najbardziej podobał się wątek z dziennikarzem Robby'im. Jakże to oni się nie obruszali na tego prawnika, który nie chciał potwierdzić listy i tylko jeden zauważył: "Taką ma pracę". Co on mógł zrobić? Sam przekroczył etykę prawniczą, żeby pomóc tym dzieciom. Robby z kolei wiedział znacznie wcześniej o 20 księżach i nie podjął się żadnych działań, bo temat nie był wtedy tak... medialny jak później. Kapitalne było to stwierdzenie Barona o ciemności, tylko pytanie, czy Ci dziennikarze zrobili to tak naprawdę "dla sprawy" i czy wyszli z tych "ciemności"? Sami sobie na to odpowiedzcie, ale według mnie naprawdę zależało jedynie temu, który miał dzieci. Dlaczego więc to robili??? Bo my lubimy o tym dyskutować jaki świat jest zły, krytykować autorytety, ale w rzeczywistości pomyślcie, gdybyście mieli nałożyć np. połowę pieniędzy, które zostają Wam po opłaceniu wszystkich niezbędnych rachunków i oddać swoje wolne weekendy przez rok, aby zaangażować się w jakiejś organizacji na rzecz walki z pedofilią chociażby i tylko przez rok, czy bylibyście na to gotowi. Pomyślcie...

ocenił(a) film na 9
Mockingjay_09

...Gdyby nie było złych uczynków, nie musielibyście myśleć nad angażowaniem się w walkę z nimi. To naturalne, że "lubimy" marudzić na zły świat i krytykować, bo dobrzy nie są odpowiedzialni za zło. Nie ma w tym naszej winy, że ktoś jest zły. Tylko przez złych musimy w ogóle myśleć o angażowaniu się, poświęcaniu. Jest w tym jakaś krzywdząca niesprawiedliwość, że chciałoby się czerpać garściami przyjemności życia, ale i jest zło, z którym trzeba walczyć.

Nie mówię, że ja jestem od tego wolna, że jestem wspaniała i mnie to tak, wiecie, NAPRAWDĘ obchodzi itp., itd. Tylko tak sobie myślę, że oburzamy się kiedy słyszymy, że ktoś kogoś skrzywdził, że gdzieś zginęło 100 osób w tragedii, ale tak naprawdę rzadko kto ma w sobie tyle empatii, by się tym zając albo chociaż przejąc na dłużej niż 24h. To jest normalne, ludzkie i przykre, ale tak jest, że dopóki coś nas nie dotknie personalnie, to nie jesteśmy sobie w stanie pewnych kwestii uzmysłowić.

ocenił(a) film na 8
lukasz25

Miąłem podobnie. Siedziałem i oglądałem strasznie wku***iony.... Jak sobie człowiek wyobrazi ile tych dzieci było to ciarki przechodzą...
Niby nie powinno się generalizować - że nie wszyscy księża to pedofile... Ale jak z taką świadomością pozytywnie myśleć o tej instytucji? I nie mieszajmy w to Boga - bo kościół i Bóg mają ze sobą coraz mniej wspólnego.
Jak oni mogli to ukrywać, pozwalać na więcej? Można to było ukrócić już dawno temu - zamknąc jednego, drugiego i następny już by sie nie odważył podejść do dziecka. Kościół dał ciche przyzwolenie i taka jest prawda. Nasz papież niestety na to w pełni świadomie pozwolił (a to nie jedyne jego grzeszki bo przyczynił się także do szerzenia się AIDS, wszem i wobec mówiąc że prezerwatywy to zło i grzech).

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
xatt1975

Nauczyciele, lekarze, dyrygenci - oni wszyscy to grupa zawodowa. Księża to posługa NIE PRACA! Ktoś, kto służy chrześcijańskiemu Bogowi musi być nieskazitelny. Piszesz, że "ludzie zawsze popełniali błędy. Najbliżsi uczniowie zaparli się, zdradzili Jezusa! taka jest ułomna natura ludzka", lecz takich ludzi spotykała kara. Natomiast chronienie swoich (duchownych) w takiej korporacji jaką jest Kościół jest nie na miejscu.

Najpierw piszesz o narzucaniu uogólnień a później sam uogólniasz wrzucając niewierzących do wora zwanego lewactwem. Według Ciebie nie istnieją ludzie po prawicy, którzy nie wierzą w Boga...

ocenił(a) film na 8
xatt1975

Kolego - jak złapią nauczyciela na pedofilii to idzie on do więzienia - nikt nie przerzuca go do innej szkoły żeby nadal uczył. Dyrygenci też są karani (chyba że głupi rodzice pozwalają robić to co robili - ale to już inna historia) - i wszyscy inni też są karani - tylko księża są czyści i są przenoszeni by w końcu powrócić do niecnych procederów.

Widzisz tą subtelna różnice czy nadal będziesz bronił panów w sukienkach?
I nie zwalaj wszystkiego na lewacką propagandę. Nie wszystko kręci się wokół polityki. Może ten film nie powstał z czystych pobudek, ale nie znaczy to, że przekłamuje on rzeczywistość. Na świecie jest wiele zła - a kościół niestety dołożył do tej puli swoją cegiełkę.

ocenił(a) film na 7
Coyotman

Aż szukałam przycisku "Lubię to".
Dziękuję, że napisałeś ten post pierwszy, oszczędziłeś mi liter.

ocenił(a) film na 8
Skoroszytowa

Haha, też chciałam wcisnąć like a tu nie ma.

Coyotman

Faktycznie, brakuje przycisku "Lubię to"

ocenił(a) film na 9
Coyotman

Otóż to. Nie chodzi wręcz o to, co zrobił pedofil, ale co zrobili jego przełożeni aż do najwyższego szczebla, członkowie instytucji, rodziny ofiar, mieszkańcy miasta...

ocenił(a) film na 8
Coyotman

LIKE IT.

ocenił(a) film na 9
Coyotman

Coyotman napisał :"Jak złapią nauczyciela na pedofilii to idzie on do więzienia - nikt nie przerzuca go do innej szkoły żeby nadal uczył."

Pedofilia w przypadku księdza jest szczególnie obrzydliwa.Jest nie tylko sprzeczna z prawem i europejskimi, ale nawet światowymi standardami moralnymi, co do których kościół samozwańczo uzurpuje sobie prawa strażnika!!!!
Jest to tym bardziej obrzydliwe, gdy osoba księdza wykorzystuje swoją pozycję mentora, nauczyciela i przełożonego . Gdy jeszcze wziąć pod uwagę kontekst religijny i to, że ksiądz swoich ofiar jest autorytetem moralnym nieomal niewzruszonym...
Takie sytuacje w przypadku naruszenia kruchych azymutów życiowych młodych ludzi niejednokrotnie powodują ich samobójstwa , bo właśnie ten azymut przez księżowskie postępowanie tracą.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę nie podnoszoną w filmie aberrację godzącą w fizjologię człowieka w postaci celibatu sprawiającą , że reprezentatywność księży pedofili, homoseksualistów itp.jest mocno zawyżona w kościele katolickim w stosunku do średniej społecznej która wynosi wg różnych badań od 5 do 10 %. Nie ma takich badań ale przypuszcza się że w kościele może dochodzić nawet do 25 %.
Jedno jest pewne : Unikajcie przyuczania dzieci na ministrantów ! :-)

ocenił(a) film na 8
Coyotman

Lubię To

ocenił(a) film na 8
xatt1975

Wyobrażasz sobie, że jakiś nauczyciel molestuje w szkole dzieci, a dyrektorka... przenosi go do innej szkoły? A minister edukacji jeszcze to wszystko ukrywa, a jak się sprawa wyda, to zostaje przez premiera przeniesiony na jakąś miłą posadkę w kuratorium?

Znajomo brzmi ta historia?

ocenił(a) film na 6
xatt1975

Pedofilia w kościele była, jest i niestety będzie. Mało tego, to zjawisko w KK występuje znacznie częściej niż u pozostałych. Pasibrzuchy w sutannach to nie święte krowy, żeby o nich milczeć i nie robić filmów o tym patologicznym zjawisku. Dalej: MOŻE DZIĘKI TAKIEMU NAGŁAŚNIANIU SPRAWY KILKU ZADRŻY RĘKA ZANIM JĄ WŁOŻY DO ROZPORKA MINISTRANTA. I to już będzie olbrzymi, społeczny sukces takich produkcji. Dlatego moim zdaniem jak najwięcej filmów zaangażowanych. Teraz czekam na superprodukcję o nienapasionych księżach biznesmenach. Tyle. Vivat cinema!

ocenił(a) film na 9
Myszkin_filmweb

LIKE IT !!!!

xatt1975

"ciekawe czemu nie robi się filmów o pedofilach: nauczycielach, dyrygentach, trenerach, lekarzach, etc. ..?"
----------------------------------------------------


A ich też chronią - lub nawet nagradzają awansami przełożeni?...

Znasz może przypadek, by nauczyciela-pedofila ochraniał i nagradzał dyrektor szkoły, kuratorium i MEN?...

Wytrzeźwiej i nie pieprz farmazonów o "lewactwie" - oburzenie na gwałty na dzieciach to "lewactwo"?

jan_niezbedny0

W ostatnich latach "lewactwo" użyte w internecie można traktować jako synonim empatii i rozsądnego myślenia. ;)

kenexgro

A owszem, czuć w tych postach nutkę zazdrości. I kompleksów :)

ocenił(a) film na 7
xatt1975

Zresztą w wymienionych przez Ciebie grupach zawodowych nie ma raczej mowy o takiej skali. W filmie wspomniani o 6% wszystkich księży - to nie jest ułamek, jak się to zwykle przedstawia w mediach, nie wyjątek, ale zupełnie porażająca skala. I w kościele katolickim pedofili jest tak wielu z pewnością w dużej mierze dlatego, że władze kościelne na to pozwalają, przenoszą księży zamiast karać i udają że wszystko jest w porządku.

ocenił(a) film na 6
xatt1975

rzut oka na profil i od razu widać jakim zmanipulowanym przychlastem katolskim jesteś

ocenił(a) film na 6
xatt1975

'ciekawe czemu nie robi się filmów o pedofilach: nauczycielach, dyrygentach, trenerach, lekarzach, etc. ..? Właśnie, że główny problem takich produkcji to NARZUCANIE uogólnień, że "prawie" wszyscy księża to pedofile, a pozostali to pedały, pijacy czy inni pederaści'
Sprawa ewidentnie dotyczy i świeckich i duchownych, ale o ile świeckim wybacza się przez automatyczne założenie, że podatni na grzech są, o tyle przy duchownych udaje się, jak małe dzieci, że nie chodzą do toalety. Gdzieś to się kołacze - duchowny ma patent na świętość. A jak nie ma, to też jak dziecko - mamusiu, jednak sika! I zapomina się, w drugą stronę, że oprócz sikania jeszcze katecheza była.

ocenił(a) film na 7
xatt1975

Rozumiesz, że tutaj chodzi o to, że pedofile oczywiście zdarzają się w każdej grupie społecznej, ale Watykan o tym świetnie wiedział i kompletnie nic z tym nie zrobił. A jak kardynałowi zrobiło się za gorąca w Stanach, to go przenieśli do Rzymu.

ocenił(a) film na 7
xatt1975

Żadna z instytucji, które wymieniłeś nie ogłasza się prorokami Bożymi i nosicielami jego słowa.
Powiem tak: rolnik,nauczyciel,budowlaniec każdy za pedofilię powinien być usunięty a księdza którego takie niewinne dziecko darzy wiarą czy nadzieją, powinno się spalić po mszy dla przykładu, najlepiej żywcem.
Koniec kropka. Dwie,trzy takie egzekucje publiczne i tysiące dzieci nie zaznały by obrzydliwej krzywdy której wpływ na tak młodego człowieka możemy sobie tylko wyobrażać.
Bo wiadomo że dopóki czegoś nie przeżyjesz to nie będziesz miał pojęcia co być wtedy czuł i jak byś się zachował.
Ksiądz z reguły to leser i darmus, mało tego pijawa, która żeruje na ciemnej masie.
Zamiast pomagać, żebrze na swoje zachcianki , nie weźmie się do pracy jak dobrzy ludzie, tylko żre z cudzej miski.
Od dawna już wiem, że prostytucja nie jest najgorszym zawodem na świecie.

xatt1975

Prawda jest taka, że to całe Hollywood to jedno z głównych centrów masonerii, która wymyśla ciągle to inne metody zwalczania Kościoła.........................

Chyba se jaja robisz? Przecież ten film to nie wymysł Hollywood tylko film na faktach które miały dokładnie takie wydarzenia

Coyotman

...a prezerwatywa to rzeczywiście grzech - oczywiście dla kogoś, kto uznaje prawo Boże, żyje wiarą a nie jest chrześcijaninem tylko z metryki chrztu (a takich niestety większość :(

ocenił(a) film na 8
xatt1975

Prawo boże zostało wymyślone przez człowieka aby manipulować takimi jak ty.
Prezerwatywa i grzech. Co jeszcze? Mięso w piątek? "ku*wa zamiast przecinka? Za to miałbym iść do piekła?

Twoi chrześcijanie nie tylko z metryki wkładali swoje członki w dzieci! A ty pie*rzysz że prezerwatywa to grzech.
Co z tobą jest nie tak?

Zresztą... poczekaj parę lat - za chwilę kościół uzna, że używanie gumki jest legalne:)


I jeszcze raz powtórzę - nie mieszajmy w to Boga. Bo nie ma on nic wspólnego z kościołem i żadną religią na tej ziemi - te służa tylko i wyłącznie do realizowania celów politycznych poprzez sterowanie motłochem.

ocenił(a) film na 9
Coyotman

10/10 - świadomi wiedzą o co chodzi

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
xatt1975

Dosrałeś mi, że hoho! Jeśli w nicku podany masz swój rok urodzenia, to z takim stażem powinieneś mieć trochę więcej elokwencji.

P.S. "Pierdół" przez "ó" piszemy, a zdanie wielką literą zaczynamy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
xatt1975

Za ten suchar, masz u mnie puchar.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
xatt1975

Widać, że ,,prawica" bo obraża i wyzywa, próbując przy tym zgrywać świętego... Jeśli chodzi jeszcze o lewicę, jako osoba o skrajnie takowych poglądach, wypraszam sobie używanie ,,lewak" jako obraza. Wolimy określenie ludzie myślący. Coyotman - święta prawda, że tak powiem, okazyjnie odnosząc się do tematu.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
xatt1975

Chrześcijanin pełną gębą... Dodatkowo gentelman i człowiek dobrze wychowany, zapewne...

ocenił(a) film na 8
Chemiccall

"Widać, że ,,prawica" bo obraża i wyzywa" - no tak, bo lewacy, to same świętoszki z nienagannymi manierami.

ocenił(a) film na 10
rolnik

Nie, ale takich nie udają. Nie udają w ogóle nikogo, są tacy, jacy są i to jest dobre.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
rolnik

No tak, wojna wybucha, to ludzie nagle biednieją i wyrzucają swój dotychczasowy dobytek na śmieci... brawo, plus dziesięć za logikę dla tego pana! Jeśli ,,skrajnym lewactwem" nazywa się anarchię względem władz i tolerancję wobec wszystkich to tak - jestem dumna z tego, że jestem ,,lewakiem". Skrajnością, jeszcze odniosę się do tych wypisanych przez Ciebie absurdów, jest ocenianie ludzi na podstawie chorych jednostek. Osób demolujących, zdolnych do kradzieży, a przede wszystkim gwałcicieli jest na świecie pełno - tylko teraz tak jakoś nagle, jako jedno uosobienie zła obraliśmy sobie obraz uchodźcy ratującego swoje życie, przez bandyckie wybryki jednostek, których jednak nie brakuje nigdzie...

ocenił(a) film na 8
Chemiccall

Wybucha wojna, to biorę karabin do ręki i idę bronić kraju, a nie spierdaIam na socjal do Niemiec i czekam aż wszystko samo się rozwiążę! Minus dziesięć za logikę dla tej pani^.Potrzebujących tam jest garstka, a reszta, to młode byczki, które zamiast bronić kraju, przyjechali się tu nachapać i jeszcze wysuwać jakieś roszczenia.
Reszty tego bełkotu nie będę komentował, bo wszystko jest zawarte w dwóch powyższych zdaniach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones