PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 172 901
ocen
7,6 10 1 172901
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale w napisach końcowych, gdzie wymieniane są miasta, w których wykryto afery pedofilskie w kościele katolickim jest wymieniony Poznań.
Smutna ta sława...

telebimka

Był? wydawało mi się, że tam tylko są Stany Zjednoczone. No ale powinien być, cała Polska powinna być

ocenił(a) film na 8
malanowskiipartnerzy

Tak był o Paetza chodzi.

ocenił(a) film na 8
_Mika_a

Jesteś pewien ze o Paetza - w tym wypadku to nie była pedofilia chyba ze klerycy maja mniej niż 15lat.

ocenił(a) film na 8
fajnyborys

A niby o kogo innego ?
Z tego co słyszałam nie o samych kleryków chodziło.

ocenił(a) film na 8
_Mika_a

to cos nowego - rozwiń wątek

ocenił(a) film na 7
fajnyborys

W Poznaniu była też duża i bardzo wstrętna afera pedofilska w sławnym chórze chłopięcym "Polskie Słowiki", który prowadził W. Krolopp. Można o niej przeczytać w książce Kąckiego Maestro.

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 9
ocenił(a) film na 6
volpi

ze co? o so chozi?

malanowskiipartnerzy

Najpierw alfabetycznie były ułożone miasta z USA, a później osobno z całej reszty świata.

ocenił(a) film na 5
telebimka

Tak, zauważyłam. Widac przyłożyli się żeby te napisy końcowe były odzwierciedleniem stanu faktycznego.

telebimka

Też zauważyłem Poznań - natomiast, czy ma ktoś informację, na podstawie jakiego stanu faktycznego to miasto zostało tam wymienione?
Był znany skandal dot. arcybiskupa, który zmuszał do czynów nierządnych kleryków.
Był też skandal związany z chórem chłopięcym (nie wiem czy to był chór katolicki, nie chcę przekłamać) - ale tam chodziło o dyrygenta - osobę świecką.
O jakiej aferze pedofilskiej z udziałem księży, więc mowa? Cz ktoś wie?

ocenił(a) film na 6
Boreas

http://www.fakt.pl/dyrygent-choru-polskie-slowiki-skazany-za-pedofilie-nie-zyje, artykuly,423204,1.html

ocenił(a) film na 5
Boreas

Myślę, że o tej
http://polska.newsweek.pl/pokuta--historia-abp-juliusza-paetza,90470,1,1.html

majkalipcowa

Nie wchodząc zupełnie w oceny abp. Juliusza Paetza (tytuł ma do końca życia, niestety) - ale klerycy byli pełnoletni, ta sprawa nie wypełnia znamion pedofilii, chyba, że twórcom chodziło o sam fakt molestowania...

Boreas

czyli chcesz zacytować krolopa: ,,nie jestem pedofilem tylko pedałem". W ,,W imię" to powtórzyli.
O to ci chodziło?

Shadow_dawnego_ggggggg

Nie - chodzi mi o to, czy fakt pedofilii zaistniał w kościele poznańskim, czy nie.

Jeżeli zaistniał - twórcy filmu w napisach końcowych podali prawdę, jeżeli nie - skłamali - ten fakt próbuję ustalić.

ocenił(a) film na 8
Boreas

Naprawdę pierwszy raz słyszysz o Kroloppie i skandalu pedofilskim w "Poznańskich Słowikach"? Chcesz dowodzić czy ten fakt zaistniał? Całkowicie niepotrzebnie bo dowiodła tego prokuratura i to w 2004 roku, sąd wydał wyrok, facet siedział w więzieniu, a od 2013 jest o jednego pedofila mniej. To była jak na razie największa tego typu afera w Polsce.

paulaner001

był też filmik z tegoż ,,wspaniałego" procederu. Był też hiv i adidas

ocenił(a) film na 6
paulaner001

Ale chłop wyraźnie pytał o aferę z udziałem księży, a nie osób świeckich, kur/wa wasza mać.

yossarian84

Yossarian - dzięki wielkie :) Miło, że przeczytałeś (jako jedyny) ze zrozumieniem. Od kilku lat nie udzielam się w internetowych dyskusjach - teraz zrobiłem wyjątek, bo nie mam czasu na własny research ew. sytuacji odpowiadających zagadnieniu, ale efekty utwierdzają mnie w postanowieniu, żeby się nie udzielać na forach ;)
Poziom rozumowania innych osób, które się tutaj wypowiadają i cała ta dyskusja jest jakby żywcem wzięta z paragrafu 22 ;)

ocenił(a) film na 6
Boreas

Fakt, też od jakiegoś czasu ograniczyłem dyskusje na forach, bo zbyt wiele nerwów to kosztuje. A co do Twojego pytania, to oglądałeś chyba film z polskimi napisami, gdzie faktycznie mowa jest o skandalach z udziałem księży, podczas gdy oryginalny napis mówi o skandalach pedofilskich ogólnie. Mogę się mylić, mistrzem angielskiego nie jestem, ale zwróc na to uwagę. Tłumacz najwyraźniej dodał coś od siebie.

yossarian84

Jest jeszcze inaczej: "major abuse scandals" to "poważne skandale związane z molestowaniem" - i tak to zostało przetłumaczone w wersji, którą oglądałam. Molestowanie to szersza kategoria niż pedofilia. Gdyby na liście znalazły się skandale pedofilskie w ogóle, byłoby to nadużycie, bo film jednak ogranicza się do pedofilii wśród duchownych. Jednak afera z Paetzem w Poznaniu dotyczyła właśnie molestowania przez arcybiskupa kleryków podległego mu seminarium, więc jak najbardziej wchodzi w zakres tej listy.

ocenił(a) film na 10
yossarian84

Prawda,pominięty jest też szczegół tzw doprawionej Poznańskiej amfeta;miny xd; ( cyt. masz trochę poznańskiej? ),którą księża przed stosunkami z małymi dziećmi przyjmowali....

ocenił(a) film na 8
Boreas

Zamiast narzekać na poziom rozumowania innych osób, które skomentowały twój post, powinieneś przyznać się do błędu i zastanowić nad tym czy uważnie oglądałeś film. Otóż nie, ponieważ wtedy wiedział byś że napis poprzedzający listę miejsc wśród, których znajduje się Poznań, odnosi się skandali związanych z pedofilią i nie koniecznie mających związek z kościołem katolickim. Następnym razem oglądaj uważniej, a nie ludziom głowę zawracasz głupimi pytaniami.

ocenił(a) film na 7
paulaner001

To się zdecydujcie na coś. Koleżka ACCb pisze, że chodziło o "poważne skandale związane z molestowaniem", a Ty natomiast, że "odnosi się do skandali związanych z pedofilią i niekoniecznie mających związek z kościołem katolickim".
Nie oglądałem osobiście filmu, więc nie mogę tego zweryfikować, ale wygląda to tak jakbyście próbowali na siłę usprawiedliwić "pomyłkę" autorów nie ustalając wcześniej zeznań.

ocenił(a) film na 8
grd1

Na co mam się zdecydować? Przecież w swoich komentarzach nie zmieniałem zdania. Tak jak napisałem w napisach końcowych lista nie dotyczy zdarzeń stricte związanych z kościołem i jest to prawda. Dodatkowo nie odnosiłem się do tego co napisał ACCb, więc nie rozumiem o co Ci chodzi.

ocenił(a) film na 8
paulaner001

Bzdura!

paulaner001

Ty jesteś idiotą. Inaczej nie da się skomentować tego postu. Jeśli na końcu podano by listę wszystkich skandali pedofilskich, nie tylko z udziałem księży to lista byłaby dużo dłuższa. Poza tym byłoby to bez sensu w stosunku do przed chwilą obejrzanego filmu, który skupiał się tylko na księżach I ty się jeszcze prujesz do kogoś, że ktoś czegoś nie zrozumiał? Ja pier****co za matoł. Chodziło o przypadki molestowania (dzieci i dorosłych) przez księży.

ocenił(a) film na 8
symourbutts

Po pierwsze wpierdzielasz się do dyskusji sprzed 1,5 roku, która już dawno została zakończona. Po drugie swoją argumentację zaczynasz od wyzywania mnie bez powodu, co pokazuje, że to bynajmniej nie ja jestem tutaj idiotą. Po trzecie to nie ja zacząłem z pretensjami o to, że nikt mnie nie rozumie tylko Boreas. Zgaduję, że jesteś zwykłym trolem, który jedynie próbuje na siłę szukać zaczepki tam, gdzie jej nie dostanie, ewentualnie jesteś dzieciakiem, który jeszcze nie dojrzał do prowadzenia normalnej dyskusji. Dlatego też moja rola w wymianie zdań z tobą dobiegła już końca.

paulaner001

Dyskusja zakończona? Masz jakieś dowody na to twierdzenie heheh Takie zdania świadczą, że idiota to właściwe określenie. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
Boreas

Boreas tez to zauważyłem i chyba raczej nie chodzi o Paetza Shop Boys bo boys byli pełnoletni, Słowiki ok pedofilia ale z dala od zakrystii. Chyba jakiś błąd się wdarł. A swoją drogą komisja watykańska nigdy nie ujawniła wyniku prac. Faceta odsunięto od sprawowania posługi kapłańskiej co mówi samo za siebie. Przy okazji wyszło ze gość był za komuny był TW.I dalej mieszka w pałacu ima się dobrze.

ocenił(a) film na 7
fajnyborys

Ale, ale panowie.... w trakcie procesu Słowików okazało się że KK WIEDZIAŁ o Kropplu. (Tak jak kilka ważnych osobistości z Poznania). Film porusza nie tylko kwestię księży pedofilów, ale także mechanizmów w KK, mające na celu ich ukrywanie. I to jest sedno tej sprawy.

Jest jeszcze kwestia Romana B z Puszczykowa. Został przeniesiony z Zachodniopomorskiego pod Poznań. Skazany został za molestowanie dziewczynki. Jednakże w Puszczykowie nadal miał kontakt z dziećmi. (Kolejny przykład tego samego wzoru postępowania KK).

A co do Peatza... ujmę to tak. Do czasu afery, zainteresowani ludzie oraz środowisko LGBT doskonale zdawało sobie sprawę z jego upodobań (Facet jakoś specjalnie się z tym nie krył). Peatz to za przeproszeniem WYRU**Ł 1/4 bywalców gay klubów w Poznaniu. (Głównie tych na ulicy rybaki). Przewijał się tam również wątek nieletnich chłopaków.

yossarian84

Czyli w przypadku krolopa nie była: kiła syf i mogiła, tylko hiv, syf i mogiła? Tak mam rozumieć?

ocenił(a) film na 1
paulaner001

Czytanie ze zrozumieniem trudna sztuka, oj trudna...

ocenił(a) film na 8
Pastor1

Czytanie dalszych komentarzy to równie trudna sztuka.

ocenił(a) film na 8
paulaner001

Dodam tylko, że w sprawie "słowików" był podobny proceder - na sesjach rady miasta ktoś zgłaszał sprawę, po czym wszystko tuszowano. Trwało to lata, a dopiero niedawno ujawniono, że większość radnych o tym wiedziała i nic nie robiła. Oczywiście bez konsekwencji, taki nowy model (bez)radnych...

ocenił(a) film na 7
paulaner001

Ale afera z Krollopem i Polskimi Slowikami nijak sie ma do kościoła!!! Ewidentnie chodzi o Petza

Boreas

była jeszcze jedna tego typu afera. Chodziło, że pewien zadeklarowany homoś (artur zzerwiński) kandydował. A członek LPR (Grzegorz Sielatycki) mu powiedział, że jest pederastą. Tu odezwała się gejowska duma. Nie jestem pederastą. Pederastia sugeruje seks z nieletnimi" - odpowiedział i podał sprawę do sądu. Ale przegrał bo ,,pederasta to synonim homoseksualisty".

Boreas

"Major abuse scandals have been uncovered in the following places (...)"

Czyli po naszemu "poważne skandale z wykorzystywaniem seksualnym ujawniono w następujących miejscach". Po prostu autorzy nie rozdzielili przypadków pedofilii od wykorzystywania seksualnego osób pełnoletnich z pozycji władzy, jak w przypadku Paetza.

Tu masz artykuł BG o Paetzu:
http://www.boston.com/globe/spotlight/abuse/stories/032902_poland.htm

fidelxxx

O i tutaj dziękuję za odpowiedzi -yossarian84, ACCb, fidelxxx, :)

Faktycznie w napisach końcowych pojawiają się słowa: "Major abuse scandals have been uncovered in the following places (...)"

Czyli faktycznie rozszerzono zakres z pedofilii na przypadki molestowania, na co nie zwróciłem uwagi - po prostu szedłem za głównym tropem filmu. :) Powstała w mojej głowie zagadka została wyjaśniona!

Pytania tylko nasuwa się o rzetelność dziennikarską - który to temat film m.in. porusza . Z mojego błędu oraz posta, który zapoczątkował ten wątek wynika, że po obejrzeniu filmu wielu ludziom może się wydać, że ta długa lista miast to faktycznie afery pedofilskie, co jest wnioskiem błędnym.

Boreas

typowe dla amerykańców, nic nie wiedzą o innych krajach. A za najmądrzejszych się uważają. Tak jak czeczeni zrobili zamach w bostonie to yankesi twierdzili, że to czesi.
Cieszę się bardzo, że Twoje pytania zostały wyjaśnione. Cieszę się też że mogłem coś pomóc. Polecam się na przyszłość.
jims najwięcej wyjaśnił. Przeczytaj jego post sprzed 5 dni.

ocenił(a) film na 8
Boreas

"Pytania tylko nasuwa się o rzetelność dziennikarską - który to temat film m.in. porusza . Z mojego błędu oraz posta, który zapoczątkował ten wątek wynika, że po obejrzeniu filmu wielu ludziom może się wydać, że ta długa lista miast to faktycznie afery pedofilskie, co jest wnioskiem błędnym."
Jeżeli ktoś czyta bez zrozumienia, to faktycznie może się pomylić. Ale twórcy filmu rzetelnie poinformowali, o co im chodzi. Na dodatek wzięli pod uwagę najczęściej występujący argument w obronie Kościoła: pedofila występuje nie tylko wśród księży. Mnie wydaje się, że tematem tego filmu jest w ogóle molestowanie, niekoniecznie związane z Kościołem. A konkretnie śledztwo w sprawie tego molestowania. Atrakcyjne dla kina, bo bardzo trudne. A trudne, bo skrupulatnie zakryte. I właśnie tu tkwi odpowiedź dlaczego pedofilia w Kościele tak bardzo różni się od tej w innych grupach zawodowych, a co za tym idzie, jako temat jest "atrakcyjniejsza medialnie".

ocenił(a) film na 8
Boreas

Wiem,że już odpowiedziano na Twoje pytanie,ale ja znalazłam takie coś.:
http://poznan.eska.pl/newsy/poznan-w-oscarowym-filmie-spotlight-niestety-w-roli- czarnego-charakteru/108032

a tu taka mała ciekawostka:
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/505419,pracownica-onz-apeluje- do-kosciola-o-wieksze-zaangazowanie-w-walce-z-pedofilia.html

ocenił(a) film na 8
fidelxxx

Tak dla porządku...
"Major abuse scandals have been uncovered in the following places (...)" wyrwane z kontekstu nie mówi nic o wykorzystywaniu seksualnym, pedofilii czy innych formach przemocy seksualnej, a już szczególnie nie stosowanej przez księży. Możemy jednak domniemywać, że o tego typu nadużycia chodzi, bo film jest o tym.
Inna sprawa, że w polskich napisach jakie miałem do filmu wyraźnie napisano, że chodzi o przypadki pedofilii.

vahu_waw

> nie mówi nic o wykorzystywaniu seksualnym, pedofilii czy innych formach

Ale tu nie ma co domniemywać, ponieważ gdyby chodziło jedynie o przypadki pedofilii, to pojawiłby się tam tekst: "major child sexual abuse scandals".

ocenił(a) film na 8
fidelxxx

tak czy owak źle przetłumaczyłeś cytowany tekst...
więc nie wiem do kogo ta mowa ;)

ocenił(a) film na 9
Boreas

"Czy zaistniał?" Jezu czy ty w ogóle oglądałeś ten film? To nie jest pytanie "czy" tylko "ilu"

Boreas

Napisali 'kolejne przypadki molestowania seksualnego' , więc raczej nie tylko o dzieci chodziło, ale także molestowania (może i gwałty) młodzieży i dorosłych. To też nie jest normalne w instytucji, która ośmiela zwać się ''świętą'.

ocenił(a) film na 7
Boreas

Ludzie, o czym Wy piszecie. Poczytajcie trochę faktów - po pierwsze mieszacie tutaj dwa różne chóry.
W Poznaniu istniały dwa chóry chłopięce:
bardzo katolickie "Poznańskie Słowiki" - założyciel i dyrygent Stefan Stuligrosz
bardziej świeckie "Polskie Słowiki" - dyrygent Wojciech Krolopp, ten chór powstał za czasów PRL ponoć trochę jako alternatywa dla chóru "Poznańskie Słowiki", który skupiony wokół Kościoła Katolickiego odnosił liczne sukcesy w kraju i na świecie, co oczywiście nie spodobało się tamtejszej władzy, więc chciała mieć "swój chór" i tutaj z pomocą przyszedł prof Kurczewski, którego pod koniec lat 80 zastąpił Krolopp

To w przypadku "Polskich Słowików" mieliśmy do czynienia z aferą pedofilską. I to nie była afera pedofilska związana w jakikolwiek sposób z Kościołem.
Z drugiej strony afera z Paetz'em dotyczyła molestowania seksualnego pełnoletnich kleryków, a nie dzieci. Więc jeśli chodzi o napisy końcowe: wydocznie chodzi o skandale seksualne w Kościele Katolickim, a nie tylko o pedofilię.

Notabene - to nie wstyd dla Poznania, że miał Paetza. Arc Paetz ponoć molestował młodych księży i kleryków już dużo wcześniej na placówkach w innym polskich miastach. A przenoszono go z miasta do miasta po to, żeby tuszować to, o czym wielu wiedziało. Dopiero w Poznaniu cała prawda wyszła na jaw - więc nie wiem czy to taki wstyd, że ujawniono to w Poznaniu. Pomijając fakt, że co prawda odsunięto Paetza od urzędu, ale i tak brał udział w wielu ważnych mszach w Poznaniu, u boku władzy kościelnej i świeckiej, co w moim odczuciu było wielce niesmaczne i było drwiną z ofiar.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones