PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30808}
7,9 34 tys. ocen
7,9 10 1 33675
9,0 29 krytyków
Stalker
powrót do forum filmu Stalker

Mężczyźni - gotowi ryzykować zdrowie i życie (także najbliższych) w poszukiwaniu "sensu życia", natury sztuki, boga lub by po prostu się nieco rozerwać czy wejść w alians z czarnym psem... Kobiety - pozbawione tych dążeń, postrzegane jako samo życie, posiadaczki "tajemnicy istnienia", mądrości natury, jednak, także emocjonalnie, zależne od obojętnych na ich cierpienie mężczyzn. Ich obojętność wobec ważkich zagadnień filozoficznych bywa utożsamiana z głupotą. Paskudna, przestarzała dychotomia. Wydawałoby się, że Dostojewski i Goethe wyczerpali temat.

użytkownik usunięty
schschfikation

Sokrates z Ksantypą w Platonie wyczerpali temat.

ocenił(a) film na 10
schschfikation

Przepraszam, ale ktoś musi ugotować obiad.

ocenił(a) film na 5
schschfikation

Komentarz sprzed 9 lat , ale miałam podobne wrażenie. Kobiety są w tym "dziele" uprzedmiotowione.
Przynajmniej "dzieło" nie jest dziełem, filozoficzne wywody na poziomie 4 klasy liceum. Ograniczone do kręgu filozofii chrześcijańskiej w najbardziej .podstawowym poziomie analizy poszukiwania szczęścia.
Nie wiem czy zgadzam się z oceną Dostojewskiego.
U niego postaci kobiece pełnią bardziej doniosła role ( takie mam zludzenie). Bardziej uosabniają archetyp " wielkiej matki" nie poszkuja bo nałożona na ich barki odpowiedzialność , " wymusza" przyjęcie własciwych strategii.