PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=324810}
6,9 118 364
oceny
6,9 10 1 118364
6,6 22
oceny krytyków
Star Trek
powrót do forum filmu Star Trek

Witam,
Mam prośbę do fanów orientujących się w serialach i filmach kinowych star trek - moglibyście podać w sposób w miarę chronologiczny od czego powinna zacząć osoba nieobeznana z
tematem? Oglądałem ten film (dzięki restartowi nie miałem problemów z załapaniem o co chodzi) i całkiem i mi się spodobał, więc chciałbym poszerzyć znajomość z uniwersum :).
Tylko prosiłbym o podanie cyklu w miarę przystępnego dla nowego odbiorcy, bo np serialu z lat 60 na tą chwilę nie tknę :)
Z góry dzięki i pozdrawiam

Advenae

Najpierw chciałem ostrzec, że najnowszy film nie ma wiele wspólnego z poprzednimi produkcjami. Nowy ST to takie Star Wars podczas, gdy rozrywką w poprzednich seriach i filmach było raczej SF, filozofia, różnice kultur itd. Było mniej strzelania (ale czasem się zdarzały mocniejsze momenty jak podczas wojny z Borg i drugiej połowie DS9) i wszystko raczej starano się załatwić polubownie.

Najlepszym podsumowaniem różnicy jest to, że załoga z najnowszego filmu nigdy nie dostałaby się do akademii ze swoim zachowaniem i brakiem odpowiedzialności, nie mówiąc o mostku Enterprise'a. Po takich akcjach jak w filmie raczej spędziliby kilka lat w więzieniu ;)

Co do chronologii emisji, przywołam listę, stworzoną 2 lata temu przez MisterM. Osobiście oglądałem produkcje wg.tej rozpiski i wszystko było ok. Nie ukrywam jednak, że zacząłem od punktu numer dwa i dopiero na końcu wróciłem do oryginalnego serialu.

Jak chcesz jeszcze bardziej szczegółowo, polecam zakładkę "odcinki" w działach poszczególnych filmów na filmwebie - gdzie można znaleźć datę dzienną poszczególnych epizodów ;)

"1. serial 'Star Trek' - oryginalna seria - całość.

2. Filmy kinowe: 'Star Trek: The Motion Picture' (zalecam wersję reżyserską), 'STII: The Wrath of Khan', 'STIII: The Search for Spock', 'STIV: The Voyage Home'.

3. Zaczyna się serial 'ST: The Next Generation'.
3.1. Sezon 1. cały i sezon 2. do 18 odc.
3.2. Film 'STV: The Final Frontier' (kontynuacja 'STIV' z akcją przed 'ST:TNG')
3.3. TNG do 9. odcinka 5. sezonu.
3.4. Film 'STVI: The Undiscovered Country' (kontynuacja 'STV', przed akcją TNG).
3.5. TNG do 11. odcinka 6. sezonu.

4. Zaczyna się serial 'Star Trek: Deep Space Nine'.
4.1. Od odcinka z pktu 3.5 do końca trwania TNG, oba seriale trwają równolegle (obejmuje to 2 sezony DS9).
4.1. Po 8. odcinku 3. sezonu DS9, film kinowy 'ST: Generations'.

5. Kolejny serial: 'Star Trek: Voyager'.
5.1. Od 12 odcinka 3. sezonu DS9, VOY trwa równolegle z DS9 aż do końca DS9.
5.2. Po 10. odc. 3. sez. VOY, film: 'ST: The First Contact'.
5.3. Po 9. odc. 5. sez. VOY film: 'ST: Insurrection'.

6. Kolejny serial: 'Star Trek: Enterprise' (akcja przed wydarzeniami z oryginalnego 'Star Trek').
6.1. Po 11. odc. 2. sez. ENT film: 'ST: Nemesis' (kontynuacja 'ST: Insurrection').

7. Film Abramsa "Star Trek" (alternatywny do dotychczasowego wszechświat)."

http://www.filmweb.pl/serial/Star+Trek-1966-31454/discussion/Uk%C5%82ad+chronolo giczny,1790216

Oczywiście można olać wszystko i oglądać każdy seriale samodzielnie (nie licząc filmów II-IV, które w zasadzie następują po sobie). Opisy są dostępne w filmwebie. Nawet, jeśli nawet pojawiają się gościnne występy niektórych postaci, to historie stanowią zamkniętą całość. Co najwyżej nie wyczuje się niektórych smaczków (np. w pierwszym odcinku czwartego sezonu DS9 kapitan stacji składa kondolencje komuś z powodu zniszczenia statku, które miało miejsce w jednym z filmów :)

SS_93

A jak zaczęłabym od filmów Abramsa, mocno zaspooilerowałabym sobie poprzednie filmy/seriale? Czy też jest na tyle alternatywne, że nie bardzo by mi zaszkodziło?

NadiaX

Ja od filmów Abramsa,potem The Motion Picture i Gniew Khana. Wrócić do serialu? Mniej więcej mógłbyś powiedzieć,kiedy się dzieje serial? Bo w 1 części z 1979 roku, jest mowa że Kirk wraca po 2,5 letniej przerwie na statek i że wcześniej był 5 lat w kosmosie. I wtedy dzieje się ten pierwszy serial?
Filmy Abramsa dużo bardziej mi się podobały. Bo jak oglądałem 1 część to momentami wiało nudą,chociażby scena jak Scooty z Kirkiem lecieli do Enterprise na początku filmu(really? juz myślałem że ta scena nigdy się nie skończy)Gniew Khana dużo lepiej,głównie za przeciwnika i dużo ciekawsza fabuła,zasługuje na dobre 7/10.
Obejrze według tej rozpiski,więc muszę się cofnąć do pierwotnego serialu :)

NadiaX

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące spojlerowania to oglądając filmy Abramsa w żaden sposób nie zaspojlerujesz innych filmów i seriali. Filmy Abramsa nie mają z nimi właściwie żadnego związku fabularnego, poza nazwiskami i gatunkami postaci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones