PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=203095}
6,5 31 388
ocen
6,5 10 1 31388
6,8 40
ocen krytyków
Suspiria
powrót do forum filmu Suspiria

Bogactwo smaków

ocenił(a) film na 8

Suspiria to jeden z tych filmów, na który widz nie zawsze jest gotowy, zwłaszcza jeśli nastawi się po prostu na horror - choć czas trwania: 2,5 h powinien podpowiedzieć, że coś jest nie tak...
Jeśli jednak damy się poprowadzić Suspirii w jej świat ponurego Berlina 1977 roku, to czeka nas doświadczenie filmowe, jakich mało.
Czego tu nie ma?
Mroczna magia wiedźm, ich sabat, mocne gore, taniec współczesny jako rodzaj rytuału-zaklęcia, II wojna światowa, ataki terrorystyczne pacyfistów, freudyzm, lacanowska faza lustra, Amisze, mechanizmy władzy, rozbudowanie mitologii Trzech Matek, rola wspomnień w naszym życiu, symbolika muru belińskiego, numerologia (film w 6 aktach, dopełniony epilogiem - a więc okultystyczna 6, ostatecznie zostaje przemianowana na niebiańską 7), wypowiedź o zepsutej demokracji.
Kurczę, tego jest tak dużo, że aż trudno wszystko wyłapać za pierwszym obejrzeniem. A z drugiej strony nie ma się poczucia, że to tylko hasełka wrzucone w narrację, ale spójne, przeplatające się ze sobą motywy, które się nawzajem uzupełniają.
Ten film zachodzi za skórę, chce się o nim myśleć i spróbować go pojąć umysłem, choć jak to bywa w najlepszej sztuce - niektóre rzeczy muszą pozostać w sferze niepojętego (jak chociażby wielka rana-wagina na klatce piersiowej Susie - ktoś? coś?).
Ścieżka dźwiękowa to osobna przygoda - aktualnie mam małą obsesję na punkcie słuchania soundtracku Thoma Yorka - jest tak smutny i oczyszczający zarazem.
Jeśli macie ochotę posłuchać analizę tego filmu, a może potrzebujecie rozjaśnić sobie fabułę Suspirii, to zapraszam tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=3rmyWF7xGBs

ocenił(a) film na 8
nynavee

To nie jest zwykły horror. To jest bardziej widowisko artystyczne.

Przedstawienie to ma na celu wywołanie u widza skrajnych emocji:

strachu, obrzydzenia, wzruszenia, złości i zachwytu.

Jest mnóstwo ukrytych znaczeń i symboli. Z drugiej strony jeśli ktoś szuka normalnej akcji może się zanudzić. Fabuła jest rozmyta, zamglona. Brak chronologii.

Przepięknie, epicko wręcz pokazana sztuka tańca. Z jednej strony przydługie, nudne sceny z drugiej makabryczne, przesadnie obrzydliwe (zakończenie!)

Poboczny wątek starszego pana w ogóle nie pasuje do filmu a jednak wywołuje łzy w oczach. Film ma wspaniały mroczny klimat ale z drugiej strony sprawia wrażenie wydmuszki. Może więc wywołać skrajnie różne oceny. Jednak strony wizualno-artystycznej nie można nie docenić. Wspaniałe sceny tańca, rewelacyjna muzyka, doskonałe aktorstwo, ciekawe czy ktoś zgadłby kogo zagrała Tilda Swinton !
Ja zauważyłem nic nie wiedząc:)

Z filmu bije zło, sex i miłość i artyzm.

Film ,,ryje banie,, podobnie jak "Mother" czy ,,Dziedzictwo. Hereditary,,


conneryfan

i to widowisko artystycznie oglądało mi się tak dobrze, że aż się nie spodziewałam. Znakomite sceny taneczne wręcz mnie ujęły.

conneryfan

To nie jest moim zdaniem w ogóle horror we współczesnym rozumieniu tego słowa. Stąd te wszystkie niskie oceny i niewybredne komentarze prostych, rozczarowanych ludzi.

whitestripes_333

Dlatego ja przed obejrzeniem jakiegoś filmu sprawdzam o czym jest, kto gra, itp. żeby nie dawać 1 filmom, które z góry są skazane na moje "nie podoba mi się".

Zapewne Suspiria padła ofiarą nietrafnego podpięcia pod gatunek horror stąd widzowie sypią niezbyt wysokimi ocenami :/ a szkoda, bo to naprawdę zjawiskowy i surrealistyczny spektakl.

ocenił(a) film na 5
conneryfan

Epicki taniec to jest w Climax. A tutaj.. no cóż...

ocenił(a) film na 2
robaldl

W punkt!

ocenił(a) film na 4
robaldl

Dokładnie...Zresztą Climax to mistrzostwo przy tym filmie. Noe potrafi zrobić film, który nie epatuje krwią i kiczowatymi stworami, a jednocześnie wzbudza ogromne emocje i zapada na długo w pamięci.

conneryfan

Zgadzam się w 100%

ocenił(a) film na 7
conneryfan

Film na pewno wyjątkowy. Sceny tańca, tych kalectw czy obrzedow niesamowite.

Mam jednak pytanie. O ile wzmiankowany Hereditary był niesamowity i zrozumiały dla mnie o tyle przyznam że w tym filmie się pogubiłem trochę. Nie zrozumiałem wątku z tym mężczyzną. On po prostu złączył się życiowo z jedną z tych okultystek i stąd jego udział? I drugie pytanie co mial do tego wszystkiego RAF? Może to było zbyt subtelne dla mnie.

ocenił(a) film na 10
nynavee

do tej pory mnie trzyma ten film...bardzo ciężki ale jednocześnie porywający i intrygujący!

ocenił(a) film na 9
nynavee

Wpadłem na ciebie/na was? wlasnie przed chwilą przy ocenie Suspirii, przejrzałem ocent ostatnich premier i serialo i juz wiem ze jestesmy gustopodobni i kim sie sugerowac. Pozdroweczki

ocenił(a) film na 8
nynavee

Amen

ocenił(a) film na 4
nynavee

Pytanko trochę z dupy, ale czy tylko ja widzę w tej restauracji wiszącą na ścianie rękę? :)

ocenił(a) film na 8
xaphon

Jak już kupię na dvd ten film to będę mogła odpowiadać na podobne pytaniaXD Ale pamiętam, że było w tej restauracji coś dziwacznego i możliwe, że to była ręka.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones