PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=725060}

6,9 10 1 31120
8,1 35
ocen krytyków
Syn Szawła
Wąski, ciemny kadr – na pierwszym planie kontury drzwi formują drugą ramę. W oddali majaczą niewyraźne... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

"Syn Szawła", pełnometrażowy debiut László Nemesa, to film nietuzinkowy. Nagrodzona Złotym Globem i Grand Prix Festiwalu w Cannes, a także nominowana do Oscara produkcja jest znacznie bliższa stonowanym, kameralnym, ale wstrząsającym dokumentom o Holocauście niż "Liście Schindlera" czy "Chłopcu w pasiastej piżamie". więcej
Już od pierwszego kadru widać, że Nemes dobrze wiedział, jak chce opowiedzieć historię Szawła. Twórca wykazuje się doskonałym wyczuciem formy. więcej
W 2012 roku węgierską opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o wytropieniu i identyfikacji w ich stolicy zbrodniarza wojennego László Csatáry'ego. 97-letni wówczas Csatáry stanął przed sądem za... więcej
Czy da się powiedzieć coś naprawdę nowego o Zagładzie? Nie sądzę, ale da się powiedzieć inaczej. więcej
László Nemes, węgierski reżyser zdobywający słowa uznania za najnowsze dzieło o Holokauście, czego wyrazem są również kolejne nagrody, nie nakręcił filmu, którego ambicją byłaby dokumentacja realiów obozowych. Jego "Syn Szawła", opowiadający o losach Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau, mimo naturalizmu obecnego w wycinkowym, wąskim tle, jest przede wszystkim utworem symbolicznym, a przynajmniej stara się takim być trochę na przekór technice kręcenia. więcej
"Syn Szawła" wprawdzie nie okazał się tym, czego oczekiwałem po filmie, w którym akcja toczy się wewnątrz obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, nie zamierzam jednak dołączyć do grona srodze rozczarowanych i potępiających potraktowanie tematu z tak wąskiej perspektywy. więcej