film

Szary Dom

The Big House
1930
1h 28m
7,1 110
ocen
7,1 10 1 110
7,5 2
oceny krytyków
Chociaż moda na dramaty ze swiata przestępczego trwa od kilku lat, kino amerykańskie nie śledzi bohaterów podziemia podczas nieuchronnej kontynuacji ich drogi życiowej,... Zobacz pełny opis

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Szary Dom zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 2 nagrody Oscar oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Chociaż moda na dramaty ze swiata przestępczego trwa od kilku lat, kino amerykańskie nie śledzi bohaterów podziemia podczas nieuchronnej kontynuacji ich drogi życiowej, to znaczy za kratami. Ale oto przeoczenie zostaje naprawione: powstaje Szary dom, nie tylko odkrycie nowej drogi, ale od razu świetne na niej osiągniecie. NowoczesneChociaż moda na dramaty ze swiata przestępczego trwa od kilku lat, kino amerykańskie nie śledzi bohaterów podziemia podczas nieuchronnej kontynuacji ich drogi życiowej, to znaczy za kratami. Ale oto przeoczenie zostaje naprawione: powstaje Szary dom, nie tylko odkrycie nowej drogi, ale od razu świetne na niej osiągniecie. Nowoczesne więzienie jest tu oglądane oczami przybysza majacego do odsiedzenia stosunkowo łagodny wyrok. Stopniowo poznaje on całą prawdę o gmachu, do którego trafił - o tym, że oprócz potwierdzajacego wiek XX zmechanizowania i porządku częsci głównej znajddują się tu miejsca zaiste piekielne, oraz o tym, jak wyglądają stosunki pomiędzy strażnikami, a społecznością więżniów, zdominowaną przez brytalnego i aroganckiego zbira. Konflikty w tych stosunkach będą narastać, aż doprowadzą do wybuchu buntu.

na podstawie
Joseph Farnham (dialogi) / Martin Flavin (dialogi)
studio
Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) (przedstawia) / Cosmopolitan Productions
tytuł oryg.
The Big House
inne tytuły
Reżyser George W. Hill postawił na skrajny naturalizm - groził, że zwolni każdego aktora, który będzie "grał", a także zabronił charakteryzacji.
W oryginalnym scenariuszu napisanym przez Frances Marion postać grana przez Leilę Hyams była żoną Roberta Montgomery. Po próbnym pokazie, kiedy okazało się, że film nie znajduje uznania w oczach publiczności, szef wytwórni MGM Irving Thalberg stwierdził, że problem leży w tym, iż żeńska część widowni nie chce oglądać Chestera Morrisa mającego romans z zamężną kobietą. Szybko zmieniono scenariusz - Montgomery i Hyams stali się rodzeństwem. Dokręcono nowe sceny i film stał się wielkim sukcesem.
Lon Chaney miał zagrać Butcha Schmidta. Jego przedwczesna śmierć spowodowała, że rola trafiła do Wallace'a Beery.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wyjątkowo udany!

ocenił(a) film na 8

Realistyczny i aktualny mimo że sprzed 70-ciu lat! Wbrew pozorom - nieczęsto sie to zdarza. Siła tego filmu tkwi - po pierwsze - w wyjątkowo dobrym aktorstwie (trio Morris-Beery-Montgomery), po drugie - w wysmienitym scenariuszu Frances Marion (pierwszej kobiecie nagrodzonej Oscarem za najlepszy scenariusz). Na...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones