Szkoła podstawowa

Obecná škola

1991 1 godz. 40 min.
7,5 3 507
ocen
7,5 10 3507
2 420
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":1}

Dyrektor szkoły jest idiotą, ale nieszkodliwym, a nawet poczciwym. Jego ulubione zajęcie to ogłaszanie komunikatów i zakazów przez szkolny radiowęzeł. Komunikatów nikt nie słucha, zakazy nie są przestrzegane, lecz to jedyna chwila, która daje mu choćby namiastkę ważności. Nauczycielka Maxova zupełnie rozminęła się z możliwościami. Jeśli chwilami skupia uwagę uczniów, to tylko ze względu na intrygującą ich niewiadomą: nosi dessous czy nie. Gdy obłęd 'wyzwala' ją ze szkolnej udrękim na jej miejsce pojawia się tajemniczy pan Hnizdo podkreślający swój kult dyscypliny paramilitarnym uniformem ozdobionym pasem. Film pokazuje Czechy, które dostały kilka lat oddechu między końcem wojny a początkiem sowietyzacji.

Dziesięcioletni Eda i jego kolega Tonda uczęszczają do szkoły na peryferiach Pragi. Kiedy uczniowie doprowadzą swoją nauczycielkę do szaleństwa, na jej miejsce przybywa energiczny i bezkompromisowy nauczyciel Igor Hnízdo. Możliwe, że nauczyciel Hnízdo jest hochsztaplerem - jego udział w bitwach II wojny światowej jest sporny. Bezsporne jest natomiast jego zwycięztwo w zmaganiach z piątą klasą.

Aune
opis użytkownika

Małe miasteczko na przedmieściach Pragi, lata 1945-1946. 10-letni Eda (Václav Jakoubek) i jego kolega Tonda (Radoslav Budác), uczniowie szkoły podstawowej, chodzą do klasy, do której uczęszczają największe łobuziaki i urwisy. Pewnego dnia chłopcy szalonymi wybrykami doprowadzają swą nauczycielkę do rozstroju nerwowego. Zastępuje ją surowy pedagog, Igor Hnizdo (Jan Triska). Opowiada on podopiecznym, że walczył na wszystkich frontach II wojny światowej. Mężczyzna jest zwolennikiem żelaznej dyscypliny, za co dzieci go podziwiają. Akceptują stosowane przez niego metody wychowawcze i nawet kłamią, że nie stosuje on kar cielesnych. Eda, obserwując nauczyciela, porównuje go ze swoim ojcem Fanousem Soucekiem (Zdenek Sverák), w którym nie potrafi dostrzec nic z bohatera... W 1992 roku ta barwna i pełna humoru opowieść została nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film zagraniczny.

0sony0
opis użytkownika

Pełnometrażowy debiut Jana Svěraka, jednego z czołowych twórców filmowych swojego pokolenia. Była to rozgrywająca się po wojnie tragikomiczna historia nauczyciela, który rozpoczyna nauczanie pewnej niezdyscyplinowanej klasy w szkole w położonej pod Pragą wsi. Jest surowy, ale sprawiedliwy; ma tylko jedną wadę ? słabość do młodych kobiet.

[opis dystrybutora]

Sackgirl
opis użytkownika

Dziesięcioletni Eda chodzi do szkoły podstawowej. Chłopiec razem ze swoimi rówieśnikami przechodzi trudny okres dojrzewania, w którym ciężko jest usiedzieć w szkolnej ławce, kiedy każdego dnia życie prowokuje do nowych odkryć i poszukiwań, a ciekawość świata jest silniejsza niż strach i obowiązek posłuszeństwa. Pewnego dnia w szkole pojawia się nowy nauczyciel, który potrafi zdyscyplinować młodych urwisów. Mężczyzna opowiada chłopcom o swojej bohaterskiej walce z nazistami i początkowo udaje mu się zdobyć ich szacunek. Jednak dorastające dzieci, które wciąż zadają pytania i bacznie obserwują otaczającą je rzeczywistość, zaczynają widzieć, że świat jest bardziej skomplikowany niż to, co mówią im dorośli...

Film Jana Svěráka to opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnego obrazu rzeczywistości. Młodzi bohaterowie starają się samodzielnie odróżnić prawdę od fałszu i odpowiednio interpretować wszystko, co ich otacza. Poznają świat, w którym dorośli mają swoje drugie oblicze, a oszustwo opłaca się bardziej niż uczciwość. Okazuje się jednak, że jest tu również miejsce na piękno i wartości takie jak miłość i przyjaźń.

opis dystrybutora dvd