PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35308}

Szkoła podstawowa

Obecná škola
7,5 3 897
ocen
7,5 10 1 3897
7,5 4
oceny krytyków
Szkoła podstawowa
powrót do forum filmu Szkoła podstawowa

Błąd w filmie?

ocenił(a) film na 8

W końcowej scenie przedstawienia widać wiszący transparent z napisem "1 rocznica wyzwolenia ĆSR". Czechosłowacja została wyzwolona w 1945r. Czyli pierwsza rocznica to 1946r. Z kolei ĆSR (Czechosłowacka Republika Socjalistyczna) powstała w 1960r. Do tego nie pasuje mi cały anturaż, przedmioty, zachowanie bohaterów = wygląda to raczej na lata 50/60.

mojomr_

Trochę też nie pasuje portret Stalina w każdej klasie, skoro Souček toczy w autobusie rozmowę z Hnizdo o wyborach, w których komuniści dopiero startują do władzy.

ocenił(a) film na 8
bazant57

Przyznaję, że nie pamiętam już tak szczegółowo po kilku latach. Niemniej, takie błędy się zdarzają ale wcale nie umniejsza to filmu.

mojomr_

Po zastanowieniu sądzę, że cały film jest pokazany z perspektywy dziecka (świadczy o tym choćby otwierająca scena udziału w bitwie), w dodatku jako wspomnienie, a nie bieżąca relacja wydarzeń. W tej sytuacji może mieszać się to, co wydarzyło się w 1946 r. z późniejszymi doświadczeniami. Równocześnie znikły te aspekty powojennego życia, które dla 10-latka nie były istotne. Choćby całkowity brak wojska, milicji, czy ograniczeń czasu powojennego (kartki żywnościowe, czy brak swobody podróżowania). A trzeba pamiętać, że w tym czasie deportowano ludność pochodzenia niemieckiego i ścigano kolaborantów. Żeby było ciekawiej, to w tym czasie prawie doszło do wojny polsko-czechosłowackiej o Kotlinę Kłodzką i powstrzymała to obecność wojsk radzieckich (których też w filmie ani widu, ani słychu).

ocenił(a) film na 8
bazant57

A może tak być, fakt :-)

mojomr_

A co do wybuchów, to sam w tym wieku próbowałem. Tylko dostępność materiałów była mniejsza i nic się nie stało. Jeden mój znajomy opowiadał, że zaraz po przejściu frontu Rosjanie zwozili wraki samolotów na pole kolo jego wsi. Młodziaki chodzili tam postrzelać z broni pokładowej, bo nie usunięto amunicji.

ocenił(a) film na 8
bazant57

Hardkorowa zabawa :-)))
Ja tylko z kumplem bawiłem się w młodego chemika. O mało kiedyś klatki schodowej nie wysadziliśmy w powietrze. Była afera :-)

mojomr_

Podobno bardzo chodliwe były koła od Stukasów i dorośli przychodzili po nie na to pole. Potem długie lata jeździły na nich wozy konne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones