Szpieg w masce

1933 1 godz. 15 min.
6,7 447
ocen
6,7 10 447
451
chce zobaczyć
{"type":"film","id":36473,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Szpieg+w+masce-1933-36473/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Szpieg w masce
  • Tonko ocenił(a) ten film na: 9

Szpieg w masce to jest jeden z moich ulubionych filmów. Hanka Ordonówna w roli podwójnej agentki obcego wywiadu. Debiut filmowy Pichelskiego, Karczewskiego i Winczewskiego. Pichelski w roli uwiedzionego syna wynalazcy. Karczewski w roli Alberta agenta obcego wywiadu. Samborski w roli szefa obcego wywiadu. W jednej ze scen Szef obcego wywiadu (Samborski) zabija profesora Skalskiego (Leszczyński) i kradnie wynalazek. Syn Skalskiego zostaje szybko wrobiony w zabójstwo swojego ojca. Ale trochę później Skalski nie jest już podejrzany o zbrodnię. Wiedząc że Rita Holm maczała palce w zbrodnię. Pewnego razu strzela do niej, zadając śmiertelne rany. Przed śmiercią Rita mówi że chciała się wywinąć z tego piekła.

Przed wojną powstały chyba 2 filmy szpiegowskie. Pierwszy to film niemy z 1915 "Szpieg". Kopię filmu odnaleziono kilka lat temu w zagranicznym archiwum filmowym. Kopia filmu trwa 18 minut. Drugim jest właśnie Szpieg w masce z Ordonówną i Pichelskim.

• Tonko ocenił(a) ten film na: 9

Tonko Sorka pomyliłem się powstały 3 filmy szpiegowskie. Trzecim jest Uwaga,szpieg. Filmu nieukończono z powodu wybuchu drugiej wojny światowej. Debiutowała Nina Andrycz. A reżyserował i grał Bodo oraz partnerowała Bodu Grossówna.
    Pozdrawiam

• użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

Tonko Tak, zgadzam się "Szpieg w masce" to bardzo dobry film z niezapomnianymi
    szlagierami Ordonki.

• ciekawostka, że postać szefa kontrwywiadu polskiego grał Igo Sym - w życiu rzeczywistym był to zdrajca szpiegujący dla Niemców, kolaborant (chyba największy kolaborant w dziejach), w czasie wojny konfident Gestapo, organizator filmu "Powrót do ojczyzny" (film powstał na zlecenie Goebbelsa, jest zakazany, uzasadnia napaść Niemiec na Polskę) zabity strzałem w serce z wyroku sądu polskiego państwa podziemnego (po jego śmierci naziści ogłosili żałobę w Warszawie, przez całą wojnę tylko 3 razy ogłaszali żałobę - po śmierci Syma, po śmierci Hansa Franka i po klęsce pod Stalingradem).

• Tonko Chętnie obejrzałbym po latach ten tytuł (zbyt dawno oglądałem ten film ) i wyraziłbym swoją opinię . Tylko gdzie zdobyć taśmę VHS lub płytę DVD ? Znajomi na Hawajach oczekują też ode mnie tego filmu , ze względów sentymentalno-personalnych. W jaki sposób można zobaczyć Szpiega z 1915 roku ? Czy trzeba czekać do czasu digitalizacji fimoteki przedwojennej ?
    Maciej Nęciński
    mnecinski@wp.pl

• mnecinski chyba całość, choc pokawałkowana, znalezłem na youtube- wiem, ze to moze nie to samo, ale prowizorycznie i najszybciej tam bedzie.