52 min.
6,7 1 232
oceny
6,7 10 1232
1 966
chce zobaczyć
6,6 7
ocen krytyków
{"rate":6.571429,"count":7}
{"type":"film","id":638513,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Sztuka+znikania-2012-638513/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Sztuka znikania
 • caput_mortuum ocenił(a) ten film na: 10

  Po trailerze spodziewałam się mocno ironicznego filmu, który będzie wywoływał u mnie uśmiech
  na twarzy - zderzenie się tak dwóch różnych światów. Jednak okazało się, że ten dystans jest
  pozorny. Jak dla mnie film momentami bardzo przejmujący, pokazany w bardzo ciekawy sposób.
  No i zdjęcia w tym filmie, obrazy, nawet jeśli nie są zasługą samego reżysera, to cieszę się, że
  zostały tak dobrze skompilowane i mogłam je zobaczyć razem w filmie opowiedzianym słowami
  Amona.

 • caput_mortuum Hmm, tak na dobrą sprawę, to nie były to słowa Amona, cały tekst został dopisany przez polskiego pisarza (oczywiście nazwiska nie pamiętam), a przeczytany przez Haitańczyka mieszkającego w Polsce. Sam Amon zmarł chyba pod koniec lat '80. Byłam dziś na seansie po którym była rozmowa z reżyserem i prawdę mówiąc trochę to zmieniło moje podejście do tego filmu, gdyż w sumie trudno mówić o dokumencie sensu stricte i najprawdopodobniej nigdy się nie dowiemy co dokładnie Amon myślał podczas pobytu w Polsce.

 • caput_mortuum ocenił(a) ten film na: 10

  Paulinka_Kuciak Postanowiłam odpisać po jakimś roku czasu, ale myślę, że to nie będzie odbierane jako największe dziwactwo na filmwebie. Długo tu nie zaglądałam.
  Mówiąc o Amonie nie miałam koniecznie na myśli postaci należącej do świata rzeczywistego. Nie zagłębiałam się aż tak bardzo w jego temat, na ile miał coś wspólnego z rzeczywistością. Z resztą nie miałam aż tak dobrego źródła aby się w te sprawy zagłębiać ( mowa oczywiście o spotkaniu z reżyserem).
  Nigdy nie odbierałam tego filmu jako tradycyjnego dokumentu, raczej jak coś co przybrało podobną formę by przekazać całkiem ciekawą wizję reżysera, która jeszcze przeszła przez mój umysł i ciąg skojarzeń. Być może nie ma to zbyt wiele wspólnego z tym co chciał przekazać reżyser, czy też Amon. Jednak efekt końcowy mi się osobiście podoba :)