PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=732456}
6,6 5 310
ocen
6,6 10 1 5310
6,9 12
ocen krytyków
Taxi Teheran
powrót do forum filmu Taxi-Teheran

Bardzo przyjemnie się ogląda otwierająca i zamykająca) - ostatnia scena to świetne podsumowanie całości. Reło. Pozornie film wydaje się prosty w realizacji, ale w rzeczywistości pewnie sporo sekwencji sprawiło trochę problemów. Poza tym, w tego typu projektach ciężko jest utrzymać jakiś ogólny sens fabularny, kiedy cały czas trzymani jesteśmy w jednym miejscu Tu się to udało - mamy ewidentny początek i koniec opowieści z klamerką (podobne sekwencje). Miło to jest wszystko pomyślane, a bohaterowie ciekawi. Podoba mi się też pomysł niby przypadkowości/braku scenariusza (że niby nie wiadomo czy to wszystko spontan, czy wcześniej zaplanowane). Reżyser krytykuje reżim, ale robi to w nienachalny sposób, ustami bohaterów - bardzo naturalnie, z klasą i humorem (w sumie miejscami nieco przerysowany, ale i tak bardzo na plus). Czuć, że to podróż po obcym mieście, ale z drugiej strony fajnie też jest usłyszeć, że gdzieś tam w Iranie oglądają te same filmy i seriale, korzystają z Ipadów. Warty polecenia film i mimo pozornie spokojnej formy bardzo konkretny (zdarzają się też zwroty akcji :D - patrz panie z rybami).

Burzujzmiasta

To sztuka utrzymać widza przez cały film, jeśli akcja nie wychodzi poza jedno miejsce. Filmu jeszcze nie widziałem, ale przed twoim komentarzem mialem trochę obawy czy to się udało, bo ryzyko przy tego typu produkcjach jest zawsze. Wiem, tu nie było innej możliwości, albo tak, albo wcale :) Ale z tego co piszesz, wynika, że film jest przemyślaną koncepcją, zamkniętą całością. Czekam zatem niecierpliwie na seans.

ArekTomczyk

Miło mi stwierdzić, że film rzeczywiście jest przemyślany, wart tego złotego niedźwiedzia na Berlinale. Bo wiadomo - jury festiwalowe zwykle lubią nagradzać takie polityczne manifesty, ale ten naprawdę zasłużył. Pomysł z rozmowami w taksówce jest fajny i dobrze zrealizowany. Po seansie zostaje wrażenie, że oglądało się coś pełnego, przemyślanego zrozumiałego mimo tej wspominanej "pozornej spontaniczności", że liznęło się trochę irańskiej rzeczywistości i kultury. Najbardziej mi się podoba, że to nie jest jakiś smutny film o reżimie. Wszyscy są uśmiechnięci :). słońce świeci, choć ze słów bohaterów wynika reżimowa rzeczywistość. Trzeba tylko pamiętać, że fabuła to taki niby przypadkowy ciąg wydarzeń (np. pasażer wsiada i wysiada), ale każde wprowadza coś nowego, istotnego. I w dodatku bardzo fajnie się ze sobą te wydarzenia łączą - film kończy się też idealnie (jest właśnie ta klamra kompozycyjna).

Burzujzmiasta

Udało mi się zobaczyć film na pokazie przedpremierowym, no i zgadzam się w zupełności :) Nagroda jak najbardziej zasłużona! Mała siostrzenica Panahiego rewelacyjna, wiele wątków humorystycznych, wiele dosadnych cytatów zapadających w pamięć, ogląda się bardzo dobrze. Faktyczie widać, ze wszystko tu jest dopiete na ostatni guzik, nie ma miejsca na przypadek, a jednak wrazenie przypadku pozostaje :) Jednak irańskie kino jest niesamowite:)

ArekTomczyk

To mnie trochę uspokoiliście, bo trochę obawiałem się o to, jak się odbiera akcję, która się rozgrywa w jednym samochodzie i czy ten humor i lekkość widać tylko w trailerze, czy taki właśnie jest film. :)

matti120

matti120 też miałem te obawy, pamiętam jak uwierał mnie fotel na "rzezi" Polańskiego, już chciałem, żeby wyszli z tego mieszkania ;) Tutaj tego nie czułem, może dlatego, że bohaterowie się zmieniają jak w kalejdoskopie i ta sama sceneria już nie przeszkadza. A jeśli chodzi o lekkość i humor to jest nie tylko w trailerze, ale też nie brak tu poważnych scen. Wszystko jest wyważone.

Burzujzmiasta

Slonce swieci, a samochody na ulicach przewaznie biale.

ocenił(a) film na 4
Burzujzmiasta

Mnie nikt nie daje napiwków, więc nie widzę powodu, bym miał dawać innym...
Jak się komuś nie podoba niech zmieni pracę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones