PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=265557}
6,9 4 852
oceny
6,9 10 1 4852
7,3 9
ocen krytyków
Taxidermia
powrót do forum filmu Taxidermia

Ludzie lubią się czuć "ĄĘ". Nieistotne czy ten film ma sens, czy nie, czy można w nim znaleźć odniesienia do historii czy nie, czy wyśmiewa komunizm, czy nie, czy pastwi się nad bezsensem i groteską życia, czy sam jest bezsensowny i groteskowy, to wszystko jest nieistotne. Ludzie lubią w takich posranych dziełach wynajdywać różne głębokie przesłania, których oczywiście nie ma. Ludzie po prostu, nawet ci prości, lubią czuć się ekstrawaganccy, wyjątkowi. Z tego samego powodu hipster, który w domu je schabowego i ogląda Trudne Sprawy zakłada głupi kapelusik, jeździ ruskim rowerem, a szyję owija głupawym szalem, spotyka się z innymi podobnymi sobie durniami i rozprawiają o rzeczach z pogranicza filozofii (podwórkowej)... Dopingują się nawzajem, pluskają się w tym swoim przeintelektualizowanym szambie liżąc się po ofajdanych jajach, ciesząc się zarazem, że są tacy nietuzinkowi.

Całe to zjawisko przywodzi mi na myśl Warszawską Jesień (byłem kiedyś zmuszony do uczestniczenia w tym syfie), głupie, bezsensowne, żałosne koncerty, gdzie wychodzi idiota jeden z drugim, jeden piłuje nogę od fortepianu, drugi moczy nogi w misce (sic!), na widowni wszyscy w garniturach i we frakach, cisza jak makiem zasiał, słuchają z zainteresowaniem, na ich twarzach maluje się zrozumienie, samozadowolenie, zachwyt. Po wszystkim gromkie brawa, w holu inteligentne rozmowy na temat głębi i przesłania dzieł zasłyszanych. Podobne skojarzenia mam ze sztuką nowoczesną, artysta malarz wystawia dupę, sra przez wentylator na płótno, na środku przykleja gumę do żucia i oprawia to w ramy z suszonych końskich wacków. Ludzie jak powyżej, kontemplują, rozumieją, rozprawiają, filozofia hipsterska zadziewa się na najwyższym poziomie.

To jest ten film i ludzie oceniający go na 10/10 - Kał przepuszczony przez wentylator i banda idiotów, którym się wydaje, że to coś znaczy. Dziękuję.

ocenił(a) film na 10
Aldirien

Film stoi w opozycji do tych filmów, które starają się mieć sens na siłę, przy pomocy banalnych obrazów. Ten film jest bez sensu i to jego największa zaleta. Mimo, że nie stosuje hiperpoprawności językowej typu ĄĘ, a oceniłam film 10/10. Nadstawiam drugi policzek, po czym ignoruję. Dziękuję również.

ocenił(a) film na 2
Szencia

Nie, nie, ten film właśnie stara się mieć sens na siłę, no jeśli uważasz, że tu nie ma żadnych odniesień do ich polityki, to gratuluję. Druga sprawa - kiedy ostatni z rodu odcina sobie głowę i rękę, to jest to ewidentne odniesienie do sztuki greckiej, że niby taki beznadziejny człowiek za życia, ale przynajmniej po śmierci zostanie dziełem sztuki i zostaje, omawiają go tam, Tylko sama forma, Boże, to takie tanie i pod publiczkę... Właśnie pod taką hipsterską. To już bardziej podobała mi się ludzka stonoga (która notabene mi się potwornie nie podobała), bo tam nikt nie udawał, że to ma głębię...

ocenił(a) film na 6
Aldirien

Pasujesz do obrazu człowieka jaki raczyłeś opisać. ^

ocenił(a) film na 1
Aldirien

zgadzam się, jest nieistotny i nudny dlatego 1. To jak nagrać film który wyśmiewa twórczość grafomana,metodą po prostu jej serwowania ,strata czasu. Wiem że ludzie bywają prymitywni a biedronka jest czerwona w czarne kropki . Ale dlaczego mam to dodatkowo zobaczyć przedstawione na filmie zagrane przez aktorów, to mi coś więcej powie o burakach zapinających klacze czy biedronce? Mniej. Jest wiele ciekawszych zagadnień od wycieranie przez Gienka kóz o fotel .

ocenił(a) film na 6
Muhomorniczy

Ludzie bywają prymitywni ? Nie bywają, to jest plaga, a to iż tego nie widujemy na co dzień to dlatego, iż ukrywają to skrzętnie. Nie musisz tego oglądać przecież, to żaden mus.

ocenił(a) film na 6
Aldirien

To czemu ocena 2 a nie 1 ?

ocenił(a) film na 1
octstuff23

ruchanie zwłok świni było dobre

Aldirien

Chyba chodziło ci o sztukę współczesną, a nie nowoczesną

ocenił(a) film na 10
Aldirien

@wituja, Ten film akurat nie jest porównywalny z pluskaniem w miednicy albo gównem z wentylatora. Produkcja filmowa wymaga miesięcy, lat pracy - i chyba nie jest to tak częste by robić idiotyzmy bez sensu, jak w przypadku "performensow', muzyki, plastyki. (choć moim zdaniem bezsensy tworzy Aronovsky).
Moim zdaniem w ogóle ten film sie nie 'pastwi nad groteska i bezsensą" tylko go zauważa,ale tez pokazuje przewrotnie ze jest wyższy sens, piękno - niezauważane i nieoczekiwane. Widać że niezauważane, bo po tym całym obrzydlistwie nie zwracasz uwagi na ostatnie minuty filmu i to że są piękne i dramatyczne. Każdy widzi gówno i rynsztok, które sie wydarzały przez większość filmu!
Film jest obleśny to fakt i po prostu nie chce się na to obrzydlistwo patrzeć. Ale się zmusiłem . Mnie zmiażdżyło i wymyśliłem, że jest w tym sens i dałem 10 . Sens jest taki że dziadek wierzył libido, moc, ojciec wierzył w ojczyznę, w komunę, prestiż, syn zaś nic nie chciał, nie oczekiwał i nie wierzył a poświęca życie dla piękna. tj symboliczne, nietrudno to zauważyć że film przestaje być pokazując losy wypychacza zwierząt obleśny a zaczyna wreszcie opowiadać dramat, o tęsknocie za tym pięknem, o cierpieniu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones