film

Triumf woli

Triumph des Willens
1935
1 godz. 54 min.
7,4 3 069
ocen
7,4 10 1 3069
6,7 9
ocen krytyków
Propagandowy dokument opowiadający o szóstym zjeździe NSDAP w Norymberdze, który odbył się jesienią 1934 roku. więcej mniej
Triumf woli zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

"Triumf woli" Leni Riefenstahl to legendarny dziś pełnometrażowy film dokumentalny, przedstawiający wydarzenia mające miejsce podczas zjazdu niemieckiej partii nazistowskiej w Norymberdze (1934). Bohaterami filmu są czołowe postacie Trzeciej Rzeszy, z kanclerzem "Tysiącletniej Rzeszy" Adolfem Hitlerem na czele. Obraz jest opowieścią o"Triumf woli" Leni Riefenstahl to legendarny dziś pełnometrażowy film dokumentalny, przedstawiający wydarzenia mające miejsce podczas zjazdu niemieckiej partii nazistowskiej w Norymberdze (1934). Bohaterami filmu są czołowe postacie Trzeciej Rzeszy, z kanclerzem "Tysiącletniej Rzeszy" Adolfem Hitlerem na czele. Obraz jest opowieścią o narodzinach narodowosocjalistycznych Niemiec. Zgodnie z intencją reżimu, film miał nieść treści polityczne, ale dzisiaj jest również bezcennym dokumentem "czasów pogardy", ukazującym metody działania propagandy na masy zwykłych Niemców.

studio
Leni Riefenstahl-Produktion / Reichspropagandaleitung der NSDAP
tytuł oryg.
Triumph des Willens
inne tytuły
Triumph of the Will Miedzynarodowe
Triumph of the Will USA
Triumph of the Will Wielka Brytania
więcej
Zdjęcia do filmu powstawały w Norymberdze (Niemcy).
Leni Riefenstahl łącznie nakręciła aż ok. 61 godzin materiału (400 km taśmy filmowej), który trzeba było skrócić do niecałych 2 godzin.
Film wzbudził kontrowersje jeszcze przed swoją premierą. Pierwsi zaprotestowali generałowie Wehrmachtu, którzy uważali, że w dziele Riefenstahl za mało wyeksponowano armię. Jedyną sekwencją z jej udziałem była scena przejazdu kawalerii. Hitler zaproponował artystyczny kompromis - film otwierać miało ujęcie z generałami niemieckiej armii. Riefenstahl odmówiła. W zamian za autonomię artystyczną zgodziła się w 1935 roku nakręcić film wyłącznie o Wehrmachcie - Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych