Berta Helene Amalie Riefenstahl

Dane personalne:

data urodzenia:

22 sierpnia 1902

data śmierci:

8 września 2003

miejsce urodzenia:

Berlin, Niemcy

stan cywilny:

dwukrotnie zamężna: 1. Peter Jacob (1944 - 1947, rozwód); 2. Horst Kettner (od 2003, do jej śmierci)
nagrody: 1 nagroda
Leni Riefenstahl

Leni Riefenstahl, niemiecka aktorka, a później producentka filmowa, reżyserka i scenarzystka, rozpoczęła swoją bogatą karierę jako tancerka, w wieku osiemnastu lat w 1920 roku. Studiowała wraz ze sławną instruktorką Mary Wigman. W roku 1924 Leni trafiła do filmu "Der Berg des Schicksals", który reżyserował Arnold Fanck. Pod jego skrzydłami aktorka zaczęła się rozwijać, grając w kolejnych jego filmach, między innymi w "Białe piekło". Leni podpatrywała swojego mistrza i po kilku latach, w roku 1932, sama stanęła za kamerą w filmie pod tytułem "Niebieskie światło". Sama napisała scenariusz do tego filmu, zagrała główną rolę, zajęła się też montażem, a obraz powstał w nowo otwartym studiu filmowym aktorki. Film zachwycił wiele osób, w tym między innymi Adolfa Hitlera, który po zdobyciu władzy zatrudnił Riefenstahl w charakterze filmowego eksperta Narodowej Partii Socjalistycznej. Jej pierwszym projektem dla partii był wyprodukowany w 1933 roku dokumentalny film "Triumf wiary". Rok później, już przy pełnej współpracy Hitlera, mając do dyspozycji 30 kamer i 120 asystentów, nakręciła propagandowy film o partii nazistowskiej pod tytułem "Triumf woli". W kolejnych latach Leni, nakręciła między innymi, film dokumentalny o Olimpiadzie w Berlinie. Po wojnie Riefenstahl została aresztowana i spędziła kilka lat w więzieniach. Następnie przez wiele kolejnych lat była uważana za wysoko postawioną postać partii nazistowskiej, co nie było prawdą, gdyż nigdy do partii nie przystąpiła. W roku 1952 została całkowicie oczyszczona z zarzutów. Następnie wiele chwil spędziła w Afryce, pracując tam nad kilkoma projektami. W latach siedemdziesiątych Leni Riefenstahl została uhonorowana wieloma filmowymi nagrodami za swoją pracę, jednak niemal za każdym razem, ceremonię rozdania tychże nagród były przerywane przez protesty ofiar holokaustu. Po wielu latach w licznych wywiadach, choć stwierdziła, że czasy nazizmu były przerażające, nigdy nie chciała przeprosić za swoją pracę. W 1991 roku Riefenstahl wydała autobiografię, a dwa lata później była bohaterką dokumentu o swoim życiu, pod tytułem: "Die Macht der Bilder: Leni Riefenstahl". W roku 2000 Leni przeżyła katastrofę helikoptera. Zmarła we śnie, miała 101 lat.

znana z

filmografia Leni Riefenstahl

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

reżyser
zwiń
2002 7,4
Podwodne impresje(2002)
Impressionen unter Wasser

1954 6,0
Dolina(1954)
Tiefland

1938 7,9
Olimpiada, część I(1938)
Olympia 1. Teil - Fest der Völker
1938 7,9
Olimpiada, część II(1938)
Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit
1935 7,4
Triumf woli(1935)
Triumph des Willens

1935 7,0
Dzień wolności – nasze wojsko(1935)
Tag der Freiheit - Unsere Wehrmacht

1933 7,5
Triumf wiary(1933)
Der Sieg des Glaubens

1932 6,7
Niebieskie światło(1932)
Das blaue Licht

scenarzysta
rozwiń
aktor
rozwiń
producent
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
zdjęcia
rozwiń
montaż
rozwiń
archiwalne
rozwiń
  • W 2000 roku 97-letnia wtedy Riefenstahl spędziła kilka tygodni w szpitalu lecząc żebra złamane podczas katastrofy helikoptera, w jakiej uczestniczyła kręcąc film w Sudanie.
  • W 1973 roku zataiła swój prawdziwy wiek, żeby uzyskać licencję nurka, która była jej potrzebna do podwodnych zdjęć w Pacyfiku, do których nie zniechęcił jej nawet atak rekina (chociaż niegroźny).
  • Należy do niej rekord na najdłuższy przedział czasu między realizowanymi projektami filmowymi. Po nakręceniu filmu "Dolina" minęło aż 48 lat do kolejnego reżyserowanego przez nią filmu dokumentalnego "Podwodne impresje".
  • Jest najstarszym reżyserem, który kiedykolwiek nakręcił film dokumentalny. W wieku 99 lat nakręciła "Podwodne impresje".
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

dowiedz się więcej