Leni Riefenstahl 

Berta Helene Amalie Riefenstahl

7,8
153 oceny pracy reżysera
Leni Riefenstahl
Leni Riefenstahl, niemiecka aktorka, a później producentka filmowa, reżyserka i scenarzystka, rozpoczęła swoją bogatą karierę jako tancerka, w wieku osiemnastu lat w 1920 roku. Studiowała wraz ze sławną instruktorką Mary Wigman. W roku 1924 Leni trafiła do filmu "Der Berg des Schicksals", który reżyserował Arnold Fanck. Pod jego skrzydłami aktorka zaczęła się rozwijać, grając w kolejnych jego filmach, między innymi w "Białe piekło". Leni podpatrywała swojego mistrza i po kilku latach, w roku 1932, sama stanęła za kamerą w filmie pod tytułem "Niebieskie światło". Sama napisała scenariusz do tego filmu, zagrała główną rolę, zajęła się też montażem, a obraz powstał w nowo otwartym studiu filmowym aktorki. Film zachwycił wiele osób, w tym między innymi Adolfa Hitlera, który po zdobyciu władzy zatrudnił Riefenstahl w charakterze filmowego eksperta Narodowej Partii Socjalistycznej.
Jej pierwszym projektem dla partii był wyprodukowany w 1933 roku dokumentalny film "Triumf wiary". Rok później, już przy pełnej współpracy Hitlera, mając do dyspozycji 30 kamer i 120 asystentów, nakręciła propagandowy film o partii nazistowskiej pod tytułem "Triumf woli". W kolejnych latach Leni, nakręciła między innymi, film dokumentalny o Olimpiadzie w Berlinie. Po wojnie Riefenstahl została aresztowana i spędziła kilka lat w więzieniach. Następnie przez wiele kolejnych lat była uważana za wysoko postawioną postać partii nazistowskiej, co nie było prawdą, gdyż nigdy do partii nie przystąpiła. W roku 1952 została całkowicie oczyszczona z zarzutów. Następnie wiele chwil spędziła w Afryce, pracując tam nad kilkoma projektami. W latach siedemdziesiątych Leni Riefenstahl została uhonorowana wieloma filmowymi nagrodami za swoją pracę, jednak niemal za każdym razem, ceremonię rozdania tychże nagród były przerywane przez protesty ofiar holokaustu. Po wielu latach w licznych wywiadach, choć stwierdziła, że czasy nazizmu były przerażające, nigdy nie chciała przeprosić za swoją pracę. W 1991 roku Riefenstahl wydała autobiografię, a dwa lata później była bohaterką dokumentu o swoim życiu, pod tytułem: "Die Macht der Bilder: Leni Riefenstahl". W roku 2000 Leni przeżyła katastrofę helikoptera.

Zmarła we śnie, miała 101 lat.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 22 sierpnia 1902

data śmierci: 8 września 2003

miejsce urodzenia: Berlin, Niemcy

nagrody: nagrodę

dwukrotnie zamężna: 1. Peter Jacob (1944 - 1947, rozwód); 2. Horst Kettner (od 2003, do jej śmierci)
W 2000 roku 97-letnia wtedy Riefenstahl spędziła kilka tygodni w szpitalu lecząc żebra złamane podczas katastrofy helikoptera, w jakiej uczestniczyła kręcąc film w Sudanie.
W 1973 roku zataiła swój prawdziwy wiek, żeby uzyskać licencję nurka, która była jej potrzebna do podwodnych zdjęć w Pacyfiku, do których nie zniechęcił jej nawet atak rekina (chociaż niegroźny).
Należy do niej rekord na najdłuższy przedział czasu między realizowanymi projektami filmowymi. Po nakręceniu filmu "Dolina" minęło aż 48 lat do kolejnego reżyserowanego przez nią filmu dokumentalnego "Podwodne impresje".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Prawda jest taka, że dziś łatwiej zapomina i usprawiedliwia się służbę Stalinowi niż Hitlerowi. A przecież Riefestahl robiła dokładnie to samo co Szymborska. Robiła to lepiej, bo kino ma większe oddziaływanie propagandowe niż poezja, ale zasada ta sama. Oczywiście jej tłumaczenia, że nie wiedziała o zbrodniach Hitlera...

więcej

Wpisujcie swoje propozycje

Wielce Szanowny Panie Hitler!
Niedawno pierwszy raz w życiu byłam na imprezie politycznej. Przemawiał Pan w Pałacu Sportu. Muszę przyznać, że Pańska osoba i entuzjazm wywarły na mnie wrażenie. Pragnęłabym poznać Pana osobiście (...) Nie wiem, czy moj list dotrze do Pana. Bardzo cieszyłabym się z...

Cóż, miłość jest ślepa...

Bliska współpracownica Hitlera, jednak po upadku Niemiec przyznała, że nie miała pojęcia o okrucieństwach nazistów (po egzekucji paru cywilów w Polsce, którzy sprzeciwili się władzy Hitlera była wstrząśnięta). Ale to nie nam pozostaje osądzać innych. Zostawmy to Panu Bogu.
Jest pionierką w paru elementach reżyserii,...

więcej