PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=494329}

Trocki

The Trotsky
5,7 1 082
oceny
5,7 10 1 1082
Trocki
powrót do forum filmu Trocki

oj tam oj tam

ocenił(a) film na 8

Jak dla mnie, średnia ocena jest tutaj mocno zaniżona. Może alergia na wszystko co
czerwone sprawia, że niektórzy nie są w stanie dać retoryce tego filmu szansy, ale, jakby nie
patrzeć, inteligentnie posługuje się on wątkami historycznymi (nawiązania do niektórych
nazwisk - Ceausescu - czy sytuacji politycznej - Wenezuela, a nawet migawka bezpośrednio
odnosząca się do sceny z "Pancernika Potiomkina"). Mimo ogranego hasła "młodzież
zmienia świat" bardzo podobało mi się przeciwstawienie nudy apatii (boredom vs apathy) i
ogólny, optymistyczny wydźwięk filmu.
Oczywiście, dociera też do mnie argument, że robienie z Trockiego wzoru do naśladowania
w oczach mieszkańców państw byłego bloku wschodniego jest czystym bluźnierstwem, ale,
heloł, film jest kanadyjski. Moja wiedza na temat historii tej części świata jest bardzo
znikoma, ale nie sądzę, żeby kiedykolwiek mieli jakieś większe wewnętrzne turbulencje pod
znakiem komunizmu - i dlatego taki film mógł właśnie w takim kraju powstać, bez ciężkiego
oddechu historii na plecach.

anyway, jak dla mnie bardzo dobry, fajnie zagrany film, który polecam

LosTomatos

Przecież tu nie chodzi o alergię na wszystko, co czerwone. Tam nie ma żadnego przesłania lewicowego, może poza demokratycznym prawem samoorganizacji. W moim odczuciu, bolączką filmu jest albo jego naiwność, albo głupota, albo celowa płycizna. Znudzona dobrobytem młodzież kanadyjska nawet nie wie, czy jej w życiu źle czy dobrze. Sama nie przywiązuje wartości do jakiejkolwiek sprawy - większej (ideologia lub sposób życia) czy mniejszej (pozycja jednostki wobec administracji szkoły).
Osobnym natomiast tematem jest wykorzystanie narracji odnoszącej się do rewolucji październikowej. Komunizm nie odcisnął bezpośredniego piętna w północnej Ameryce, dlatego nie ma powodu, by się źle kojarzył. W dodatku okraszone zostało to zgrabnymi hasłami. I tyle. Jeszcze raz żadnej głębi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones