Dlaczego 9 ??? Klasyczny kryminał ze świetną intrygą oraz wątkiem szpiegowskim. Jest na co popatrzeć i czego posłuchać. Urodziwie prezentuje się Ewa Wiśniewska (Renata Makuch). Jak na kryminał, to film jest świetnie zagrany, kto ma uwodzić, uwodzi, kto pytlować i plotkować, plotkuje, kto ma rozwiązywać zagadki, rozwiązuje, a kto się mądrzyć, to się mądrzy, itd.
A w żadnym przypadku - pierwszy, drugi czy trzeci plan - nie mamy wrażenia sztuczności w grze. W dialogach kilka powiedzonek i ciętych ripost. Zwroty akcji są zaskakujące, finał trzyma w napięciu podkreślonym udźwiękowieniem, a wcześniej muzycznie. Szkoda tylko, że sceny finałowe rozgrywają się w nieco przyciemnej scenografii.
Miłośnikom kryminałów przede wszystkim, ale również sympatykom Ewy Wiśniewskiej, Ryszarda Filipskiego, Bogusława Sochnackiego, Janusza Kłosińskiego, Jadwigi Chojnackiej, Marii Zbyszewskiej, Jolanty Lothe w szczególności, a także pozostałych.
Plusy
+ scenariusz (intryga i sposób opowiedzenia historii)
+ świetnie zagrane przez ww. i nie gorzej przez pozostałych
+ dialogi i muzyka
Minusy
- ta scenografia w ciemnościach na koniec