PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=812853}

Uciszyć zło

Malevolent
4,4 9 316
ocen
4,4 10 1 9316
Uciszyć zło
powrót do forum filmu Uciszyć zło

Mam wrażenie, że z niskobudżetowymi horrorami niewyświetlanymi w kinach jest trochę jak z rosyjską ruletką, z tym, że w bębenku znajduje się pięć nabojów i tylko jedna pusta komora. No i w rosyjską ruletkę raczej nie gra się dla przyjemności. Nie jestem pewien, czy przeze mnie nie przemawia jakiś wewnętrzny, kinematograficzny masochista, a może po prostu mam skrajnie inne gusta niż większość (w chwili publikacji recenzji średnia ocen na Filmwebie to 4,4/10), ale “Uciszyć zło” da się zobaczyć bez bólu zębów. Ba, można się nawet nieźle bawić podczas seansu.

Lata 80, Wielka Brytania. Czwórka przyjaciół oferuje usługi spirytystyczne na telefon. Jest to dla nich fajny sposób na dorobienie do studiów; nie wierzą w istnienie żadnych nadprzyrodzonych sił, a ich działania są cynicznym oszustwem mającym zostawić klienta na tyle zadowolonego, żeby zostawił studentom solidną sumkę w ramach wynagrodzenia. Główna bohaterka odgrywa w zespole rolę medium, głównie dlatego, że jej matka rzekomo posiadała moce parapsychiczne. Podczas oczyszczania jednego z domów protagonistka widzi i odczuwa coś dziwnego. Kilka dni później trójka przyjaciół przyjmuje zlecenie od starszej kobiety, mieszkającej w ziemskiej posiadłości z długą historią…

Cóż, scenariusz odkrywczy nie jest. Film de facto żongluje tropami charakterystycznymi dla horrorów (grupa nastolatków, dziwna starsza pani, nawiedzona posiadłość z dala od cywilizacji), a z owej żonglerki nie wychodzi nic nowego. Po całkiem klimatycznym wstępie i przeciętnych jumpscare’ach dostajemy dość dobrze nakręcony wstęp, pozwalający poznać nam bliżej protagonistów. Nie są to postacie zbyt skomplikowane, a część z nich potraktowana jest po łebku, ale mimo to szybko poczułem sympatię do Angeli i Elliota. Film podzieliłbym na trzy części; jedna z nich to akcja przed przybyciem do starej, nawiedzonej posiadłości, pozostałe dwie zaś dzieją się w domostwie. Pierwsza z cząstek treściowych zdecydowanie jest najlepsza; tworzy solidne podstawy pod dobry horror. Druga część już mocno obniża poziom. Poznajemy właścicielkę majątku, do fabuły filmu wkracza powoli wątek paranormalny. Nie jest on zły, ale dla osoby, która widziała w życiu choć kilka horrorów nie będzie to nic nowego (tak jak zresztą cały film).

Jeżeli tekst cię zaciekawił, zapraszam do przeczytania całości ;) - http://500filmow.pl/uciszyc-zlo-2018/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones