Film

Underground

1995
2 godz. 43 min.
7,9 38 614
ocen
7,9 10 1 38614
28 943
chce zobaczyć
7,8 13
ocen krytyków
Marko jest łącznikiem pomiędzy grupą ukrywającą się pod miastem przed wojną i produkującą tam broń dla partyzantów, a światem zewnętrznym. Kiedy zagrożenie mija, nie powiadamia o tym mieszkańców podziemia. Więcej Mniej
Underground zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złota Palma
Film zdobył nagrodę Złota Palma, 1 inną nagrodę i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzyPróba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

na podstawie
Dušan Kovačević (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja
Solopan
studio
CiBy 2000 (przedstawia) / Barrandov Studios / Komuna / Więcej...
inne tytuły
Once Upon a Time There Was a Country (tytuł roboczy) Miedzynarodowe
Więcej...
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Pradze (Czechy), Belgradzie (Serbia), Berlinie (Niemcy) oraz w Płowdiwie i Sofii (Bułgaria).
W 1996 roku członkowie jugosławiańskiego komitetu Academy of Film Art and Science (AFUN) przyznali "Underground" 3 miejsce wśród najlepszych serbskich filmów wyprodukowanych w latach 1947 - 1995.
Oryginalna wersja filmu trwała ponad 320 minut, jednak na kategoryczne życzenie współproducentów Emir Kusturica musiał dokonać dodatkowego montażu, by skrócić czas projekcji.
Underground. Angielskie słowo, które oznacza po prostu "podziemie", ale zrobiło ogromną karierę na całym świecie - jako określenie niszowych i mało eksploatowanych gatunków w sztuce. Wydawać by się mogło, że reżyser Emir Kusturica, tworząc film pod takim właśnie tytułem, nawiązuje do dosłownego znaczenia tego wyrazu. Jego "Underground" opowiada... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych