Emir Kusturica 

7,9
1 156 ocen pracy reżysera
Emir Kusturica
Emir Kusturica jest twórcą filmowym pochodzącym z Jugosławii. Reżyserii uczył się w Pradze w słynnej szkole FAMU. Po powrocie do kraju rozpoczął pracę w telewizji. Pierwszy znaczący sukces odniósł w roku 1981 filmem "Czy pamiętasz Dolly Bell?", za który otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Następny obraz Kusturicy, "Ojciec w podróży służbowej", przyniósł mu międzynarodową popularność. Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, pięć nagród Złotej Areny (jugosłowiański odpowiednik Oscara) i nominację do Nagrody Akademii dla najlepszej produkcji zagranicznej. Następny obraz wyreżyserowany przez Kusturicę, "Czas cyganów", był również wydarzeniem na międzynarodową skalę i przyniósł artyście nagrodę na festiwalu w Cannes za najlepszy scenariusz. Po tym sukcesie reżyser wyjechał do Stanów Zjednoczonych by tam kontynuować swoją karierę i w 1993 roku nakręcił film "Arizona Dream" z Johnny Deppem. Kolejny obraz Kusturicy to "Underground", laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy na festiwalu w Cannes i Cezara. W 1998 artysta nakręcił muzyczną komedię "Czarny kot, biały kot", która również zdobyła wiele wyróżnień i cieszyła się dużą popularnością widzów na całym świecie. W 2004 roku twórca stanął za kamerą międzynarodowej produkcji "Życie jest cudem", której bohaterem jest inżynier Luka (Slavko Štimac). W 2008 roku nakręcił dokument poświęcony Diego Maradonie. W ostatnich latach wyreżyserował m.in. obraz "Na mlecznej drodze" (nagroda specjalna na Festiwalu w Wenecji) z Monicą Bellucci, w którym również zagrał oraz biografię José Mujiki "El Pepe: Wyjątkowe życie". Od lat twórczość Emira Kusturicy jest wydarzeniem kulturalnym i czyni duże zamieszanie na międzynarodowych festiwalach. 
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 listopada 1954

miejsce urodzenia: Sarajewo, Jugosławia , (obecnie Bośnia i Hercegowina)

wzrost: 191 cm

Złota Palma
Zdobył 3 nagrody Złota Palma, 12 innych nagród i 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Maja, 2 dzieci: syn Stribor i córka Dunja
Podczas FEST '95 (Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Belgradzie) Kusturica znokautował lidera Nowej Serbskiej Prawicy (ruch nacjonalistyczny), scenarzystę Nebojsę Pajkicia. Żona polityka próbowała go bronić bijąc Kusturicę torebką-miniaturką, zresztą prezentem od Radovana Karadzicia, lidera bośniackich Serbów.
Oprócz reżyserowania filmów, Kusturica gra na gitarze basowej. Gościnnie udzielał się w kapeli "Zabranjeno Pušenje" (inaczej "No Smoking") od 1987 r. do jej rozpadu, a w 2001 r. nakręcił nawet dokument o zespole pt. Super 8 Stories. Od 1998 r. gra w formacji "Emir Kusturica & No Smoking Orchestra".

W 1993 roku wyzwał na pojedynek lidera serbskich skrajnych nacjonalistów, Vojislava Seselja. Za miejsce rozgrywki zaproponował centrum Belgradu, czas - "samo południe", a wybór broni pozostawił Seseljowi. Polityk nie przyjął jednak wyzwania tłumacząc się, że nie chce być później oskarżony o zabicie artysty.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych