Emir Kusturica 

7,9
1 199 ocen pracy reżysera
Emir Kusturica
Emir Kusturica jest twórcą filmowym pochodzącym z Jugosławii. Reżyserii uczył się w Pradze w słynnej szkole FAMU. Po powrocie do kraju rozpoczął pracę w telewizji. Pierwszy znaczący sukces odniósł w roku 1981 filmem "Czy pamiętasz Dolly Bell?", za który otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Następny obraz Kusturicy, "Ojciec w podróży służbowej", przyniósł mu międzynarodową popularność. Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, pięć nagród Złotej Areny (jugosłowiański odpowiednik Oscara) i nominację do Nagrody Akademii dla najlepszej produkcji zagranicznej. Następny obraz wyreżyserowany przez Kusturicę, "Czas cyganów", był również wydarzeniem na międzynarodową skalę i przyniósł artyście nagrodę na festiwalu w Cannes za najlepszy scenariusz. Po tym sukcesie reżyser wyjechał do Stanów Zjednoczonych by tam kontynuować swoją karierę i w 1993 roku nakręcił film "Arizona Dream" z Johnny Deppem. Kolejny obraz Kusturicy to "Underground", laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy na festiwalu w Cannes i Cezara. W 1998 artysta nakręcił muzyczną komedię "Czarny kot, biały kot", która również zdobyła wiele wyróżnień i cieszyła się dużą popularnością widzów na całym świecie. W 2004 roku twórca stanął za kamerą międzynarodowej produkcji "Życie jest cudem", której bohaterem jest inżynier Luka (Slavko Štimac). W 2008 roku nakręcił dokument poświęcony Diego Maradonie. W ostatnich latach wyreżyserował m.in. obraz "Na mlecznej drodze" (nagroda specjalna na Festiwalu w Wenecji) z Monicą Bellucci, w którym również zagrał oraz biografię José Mujiki "El Pepe: Wyjątkowe życie". Od lat twórczość Emira Kusturicy jest wydarzeniem kulturalnym i czyni duże zamieszanie na międzynarodowych festiwalach. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 listopada 1954

miejsce urodzenia: Sarajewo, Jugosławia, (obecnie Bośnia i Hercegowina)

wzrost: 191 cm

Złota Palma
Zdobył 3 nagrody Złota Palma, 12 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Maja, 2 dzieci: syn Stribor i córka Dunja
Podczas FEST '95 (Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Belgradzie) Kusturica znokautował lidera Nowej Serbskiej Prawicy (ruch nacjonalistyczny), scenarzystę Nebojsę Pajkicia. Żona polityka próbowała go bronić bijąc Kusturicę torebką-miniaturką, zresztą prezentem od Radovana Karadzicia, lidera bośniackich Serbów.
Oprócz reżyserowania filmów, Kusturica gra na gitarze basowej. Gościnnie udzielał się w kapeli "Zabranjeno Pušenje" (inaczej "No Smoking") od 1987 r. do jej rozpadu, a w 2001 r. nakręcił nawet dokument o zespole pt. Super 8 Stories. Od 1998 r. gra w formacji "Emir Kusturica & No Smoking Orchestra".

W 1993 roku wyzwał na pojedynek lidera serbskich skrajnych nacjonalistów, Vojislava Seselja. Za miejsce rozgrywki zaproponował centrum Belgradu, czas - "samo południe", a wybór broni pozostawił Seseljowi. Polityk nie przyjął jednak wyzwania tłumacząc się, że nie chce być później oskarżony o zabicie artysty.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Może i jest "nietuzinkowym" i "jedynym w swoim rodzaju" twórcą, ale jest też człowiekiem, który popiera putina. Na prośbę tego lichego człowieczka przyjął posadę dyrektora teatru wojskowego!!!!! W obliczu tragedii na Ukrainie, apeluję o bana dla Kusturicy.

Które filmy Kusturicy uważacie za najlepsze? Proszę, wymieńcie je tu w kolejności od najlepszego do najgorszego.

Na dzień dzisiejszy, moje TOP 5 wygląda w sposób następujący:

1. Underground
2. Czas cyganów
3. Tata w podróży służbowej
4. Arizona Dream
5. Czarny kot, biały kot

Najważniejszy z twórców realizmu magicznego w kinie. Subiektywnie mój ulubiony reżyser :D Napisałem nawet pracę o symboliczno- realistycznych wątkach w jego twórczości i zdecydowanie było o czym pisać... Jeśli ktoś ceni sobie kino oryginalne, przepełnione metaforycznymi odwołaniami, kino intertekstualne to ZDECYDOWANIE...

więcej

Zacna, zachodnia cywilizacja nagle zapomniała o tym, że ten genialny reżyser istnieje. Od 1981r wraz z filmem 'Czy pamiętasz Dolly Bell?' jego filmy gościły przede wszystkim w Cannes, ale też na Berlinale, w Wenecji, na Cezarach, Oscarach i Złotych Globach. W 2007r według mnie, nawet niezbyt udany 'Obiecaj mi' brał...

Dolly Bell:
Kiedy gł. bohater i Dolly prawie zaczynają się kochać a wpada tam jej facet z grupą chłopaków i
po kolei jej sobie 'używają' - smutny i poruszający moment

Ojciec w podróży służbowej:
Lunatyk idący do domu koleżanki i kładący się do niej do łóżka - urocze :)

Czas Cyganów:
Scena na rzece w połączeniu z...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones