[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/8024/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":299,"rate":7.966555183946488,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/8024/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":10,"rate":7.1,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/8024/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":10,"rate":6.9,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
8,0
299 ocen gry aktorskiej
Mirjana Karanović
Mirjana Karanović urodziła się 28 stycznia 1957 roku w Belgradzie (Serbia). Jest jedną z najbardziej znanych serbskich aktorek. Debiut Mirjany przypadł na rok 1980 w filmie "Petrijin venac", gdzie jej kreacja niepiśmiennej kobiety zebrała wiele pochwał. Studia aktorskie ukończyła cztery lata później na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Belgradzie. Sławę zyskała rolą Seniji Seny Zolj w obrazie "Ojciec w podróży służbowej" u Emira Kusturicy. Potem zagrała jeszcze w jego "Undergroundzie" i "Życie jest cudem". W 2003 roku przeszła do historii, tym, że jako pierwszy serbski aktor od czasu rozpadu Jugosławii zagrała w chorwackim filmie - "Świadkowie". Był to przełom tym większy, iż wcieliła się w rolę chorwackiej wdowy. Następnym przełomem w jej karierze było zagranie Bośniaczki Esmy w "GrbavicyJasmili Žbanić. Film nagrodzono Złotym Niedźwiedziem na Berlinale, a Mirjanę nominowano do Europejskiej Nagrody Filmowej. Z Jasmilą współpracowała też przy obrazie "Jej droga". 
Od 1998 roku Mirjana jest profesorem na swojej uczelni (Wydział Sztuk Dramatycznych). W polskich kinach wyświetlano niektóre z jej filmów np. "Beczka prochu", Wir", czy "Śmierć człowieka na Bałkanach". Zaangażowana jest w kilka dużych produkcji np. \ "Spomenik Majklu Dzeksonu", "Tesla" czy "Dobra zena" (odpowiada za scenariusz i reżyserię).
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 stycznia 1957

miejsce urodzenia: Belgrad, Jugosławia , (obecnie Serbia)

W 2009 roku pełniła funkcję przewodniczącego jury na Festiwalu Filmowym w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) oraz członka jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach (Grecja).
W 2009 roku przyznano jej nagrodę Konstantina Obradovicia za promowanie kultury i praw człowieka.
W 2010 roku pełniła funkcję członka jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (Czechy) oraz na Międzynarodowym Kobiecym Festiwalu Filmów w Dortmundzie i Kolonii (Niemcy).
  • lubię tę aktorkę. widziałam ją właściwie tylko w trzech filmach, ale ją lubię. ma w sobie cos, co sprawia, że miło się ją ogląda.

    2
    4