PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=169179}
7,2 103 592
oceny
7,2 10 1 103592
8 283
chce zobaczyć
4,6 5
ocen krytyków
Underworld: Evolution
powrót do forum filmu Underworld: Evolution
 • Wydaje mi się, że niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że demon zwany Wampirem pochodzi z mitologii słowiańskiej (zwany także wąpierz, upiór, martwiec, upir, wiesczy, wupi). I przypisuje mu się o wiele bardziej ciekawe cechy niż tym zamerykanizowanym Vampire'om jak na przykład to, że Wampira można odstraszyć wbijając w jego cień nóż albo umiejętność zamienienia się w mgłę czy władanie wszystkimi zmarłymi ciałami znajdującymi się w pobliżu. Ciekawe jest też również wierzenie, że większe predyspozycje do zmiany w Wampira miał człowiek nad którego martwym ciałem przeskoczył pies. Ogólnie wydaje mi się, że słowiański obraz wampiryzmu (jak i cała mitologia słowian) jest dużo ciekawszy niż to co wymyśliło Hollywood.

 • Modrzew88 Jest tylko jeden problem. Nikt nie zna prawdziwej i co najważniejsze PEŁNEJ słowiańskiej mitologii. Materiały które dotrwały do czasów współczesnych to jedynie domysły historyków i zniekształcone przekazy ustne. Jak napisał kiedyś słynny czeski slawista, antropolog, etnograf, archeolog i historyk Lubor Niederle: 'O słowiańskiej religii mamy wprawdzie szereg starych wiadomości, ale są one tak ubogie, że w istocie wiemy mało. Nie można jej porównywać z bogactwem źródeł do mitologii germańskiej albo galijskiej, greckiej albo rzymskiej, nie mówiąc już o indyjskiej'

 • sebik_mazur Co nie zmienia faktu, że akurat w tej skromnej wiedzy o mitologii słowiańskiej znajdują się między innymi przekazy o wampirach.

 • Modrzew88 Wampir ludowy, o którym mówisz jest raczej podobny do istniejącego w kulturze popularnej zombie - nie jest w stanie żywić jakichkolwiek uczuć poza zazdrością i nienawiścią do żywych za to, że żyją. Słowiańska mitologia tu niepotrzebna - w folklorze wiara w wampiry zachowała się całkiem nieźle. A współczesny kształt wampira to też nie dzieło Hollywoodu, tylko romantyzmu europejskiego, na którym H. Ot i cała historia.

 • ciribiribela Zombie wywodzi się z Haiti lub z Afryki i ma mało wspólnego z wampirem, te dwie postacie łączy jedynie fakt, że są żywymi trupami.

 • CzarodziejkaGore ocenił(a) ten film na: 7

  Modrzew88 Dla mnie to raczej oczywiste :) Wampir był zawsze słowiański i powinniśmy być z tego dumni.

 • 7mari ocenił(a) ten film na: 7

  Modrzew88 Ale jak wbic w jego cień nóż, skoro wampiry chodza tylko noca? Chyba ze akurat ksieżyc jest w pelni...

 • 7mari Wystarczy źródło światła i w nocy też masz cień.

 • TangoAndWaltz ocenił(a) ten film na: 4

  Modrzew88 Rozmaite sposoby na wampira są obecne w kinie zachodnim, tylko obecnie raczej się je parodiuje, niż wprowadza na serio (patrz chociażby lustra i czosnek w 'Wampirach bez zębów' Brooksa
  http://www.filmweb.pl/film/Dracula+-+wampiry+bez+z%C4%99b%C3%B3w-1995-646

 • Modrzew88 Wampiry nie pochodzą z mitologii słowiańskiej a do niej przeniknęły z szamanizmu Awarów, u których znajdowane są groby, gdzie zwłoki są odwrócone twarzą do ziemi, skrępowane, przygwożdżone do dna grobu, z obciętą czaszką.