PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=641674}
5,9 3 516
ocen
5,9 10 1 3516
5,8 8
ocen krytyków
Upstream Color
powrót do forum filmu Upstream Color

Opis z wikipedii przetłumaczony przeze mnie, dla tych, którzy są na bakier z angielskim i dla
leniwych. ; )

Upstream Color opowiada o dwójce ludzi, których życia i zachowanie są spowodowane
wpływem skomplikowanego/zlożonego (?) pasożyta —o którym nie wiedzą—który ma 3-fazowy
cykl życiowy, w którym przechodzi od czlowieka do świni i do orchidei.
Mężczyzna i kobieta są połączeni, uwikłani w życiowy cykl niestarzejącego się organizmu.
Tożsamość stanie się złudzeniem kiedy próbują uporządkować luźne fragmenty swoich
rozbitych życiorysów.

Kris (Amy Seimetz), z zawodu pani grafik , nie zdając sobie z tego sprawy, zostaje
otumaniona/odurzona przez złodzieja (Thiago Martins) w klubie. Złodziej używa misternie
przygotowany zbiór dystrakcji (rzeczy odciągających uwagę, rozpraszających), takich jak
nakazywanie jej, by przygotowała papierowy łańcuch, w którym każdy element łączący jest
przepisaną przez nią stroną z powieści Henry David Thoreau'sa "Walden", po to by ukryć fakt,
że przekonał on ją aby spieniężyła całe wyposażenie swojego domu i przekazała jemu (czeki)
w stanie otumanienia. Częśc narkotyku, którego użył na Kris zawiera żywego nicienia,
zebranego z niebiesko zabarwionych liści orchidei, które następnie infekują jej system (układy
wewnętrzne).Kris budzi się i widzi nicienie wijące się pod jej skórą, próbuje usunąć, używając
noża kuchennego.

Następnie, farmer zajmujący się świniami (org--a pig farmer) oraz zapalony rejestrator polnych
odgłosów, który odkrył, że robaki są przyciągane przez infradźwięki, wabi Kris do swojej farmy i
przeprowadza transfuzję krwi, dzięki której robaki opuszczają ją i przechodzą do świni. Kris
następnie budzi się w opuszczonym vanie na autostradzie i nie pamięta nic z tego co się
działo. Po przyjeździe do domu zauważa krew na prześcieradłach i resztki jedzenia z jej wyżerki,
porozrzucane na podłodze. Po posprzątaniu idzie do pracy, z której zostaje zwolniona z powodu
kilkudniowej nieobecności bez uprzedzenia. W wyniku odwiedzenia sklepu spożywczego Kris
odkrywa, że jej oszczędności zniknęły.

Kris poznaje mężczyznę o imieniu Jeff (Shane Carruth) w pociągu i nieświadomie łączy się z
nim na poziomie metafizycznym. Kris i Jeff spotykają się kilka razy zanim w końcu spędzają
razem noc . Ta dwójka wkrótce zdaje sobie sprawę, że oboje mają podobne doświadczenia.
Jeff stracił pracę jako makler/pośrednik handlowy w wyniku podbierania funduszy firmy w celu
zatarcia braku pieniędzy, które zostały jemu ukradzione. Oboje zaczynają czuć fizyczny ból tej
drugiej osoby (ona jego/ on jej) a także emocje. Kris czuje, że jest w ciąży, ale po konsultacji z
lekarzem, ten diagnozuje raka szyjki macicy i mówi jej, że jest przez to niezdolna do zajścia w
ciążę. Mimo to, Jeff i Kris, kontynuują swój związek, dopóki oboje zaczynają pamiętać osobiste
historie tej drugiej osoby, jako swoje własne.

Farmer świnek zauważa, że świnia z robakiem Kris urodziła prosiaczki. Rozdziela świnię i
świniaka, następnie wyrzuca prosiaki w He separates the hog and sow, then throws the
piglets w worku do rzeki. To wydarzenie powoduje, że Jeff bije jednego ze swoich
pracodawców, podczas gdy Kris gorączkowo szuka "ich" ("them") bez żalu/smutku. Oboje w
stanie paniki jadą do domu Kris, gdzie gromadzą zapasy i "robią obóz" w wannie w łazience.
Widzimy jak worek z prosiakami rozkłada się (gnije itd.), w końcu niebieski płyn z otworów
prosiaków i wypełnia otaczającą je wodę, z której wyłanurzają się/ukazują orchidee. W końcu
orchidee stają się niebieskie i są zbierane przez farmerów, którzy sprzedają rośliny na terenie,
wspanianej wyżej, dzielnicy mieszkaniowej złodziei.

Kris i Jeff zaczynają być wrażliwi na dźwięki i odkrywają, że Kris od jakiegoś czasu bełkotała
tekst "Walden'a"– w tym momencie ta dwójka zaczyna składać w całość, to co im obojgu się
przydarzyło.
Podświadomie Kris i Jeff przypominają sobie dźwięki związane ze świńską farmą, dlatego, że
farmer puszczał/odgrywał swoje kompozycje w otoczeniu świń. Przyjeżdząją na farmę i
Kris go zastrzela. Kris i Jeff znajdują także pudełko z zapiskami, które ujawnia inne osoby z
wprowadzonym do ich ciał robakiem i sprowadzają ich na farmę przez wysłanie im kopi
"Walden'a". Farma jest następnie odnawiana i świnie dostają lepszą opiekę; w efekcie żadna
więcej nie zostanie utopiona, orchidee w rzece nie robią się niebieskie i złodziej ma
ograniczony/zmniejszony dostęp do nicieni potrzebnych do przygotowania toksyny.

Przepraszam za bałagan w opisie i tłumaczenie niekiedy dosłowne. Wybaczcie ewentualne
błędy i inne głupoty, ale jest już późno i ciężko się myśli. : P

Mam nadzieję, że komuś pomogłam choć trochę.

Oryginalny tekst w języku angielskim: http://en.wikipedia.org/wiki/Upstream_Color

ocenił(a) film na 8
dikkaa_2

dzięki za namiary! nie pomyślałam, żeby zerknąć do wikipedii :D, bo jednak krótki opis filmu i zarys fabuły wiele by pomógł w zrozumieniu o co w nim właściwie chodzi. pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
dikkaa_2

To jest streszczenie fabuły a nie jej interpretacja.

MorroWxD

A gdzie jest napisane, że to interpretacja?

ocenił(a) film na 8
dikkaa_2

Najwidoczniej tak mi zryło banie po tym filmie, żę już nie wiedziałem co pisałem :D

MorroWxD

spoko, to Cię w zupełności usprawiedliwia. :D

ocenił(a) film na 3
MorroWxD

haha, jaki to trafny komentarz, ja przez pierwsze 20 min miałem "wtf" na twrzy ale potem... nie... jednak nie zmieniło się to do konca filmu :D
Dziwny, jak dla mnie stracony czas na oglądanie tego, chociaz miejscami byłem pod wrażeniem pokazania niektórych scen i oryginalością

ocenił(a) film na 1
dikkaa_2

Skoro film film potrzebuje wyjasnienia po obejrzeniu to znaczy, ze realizator nie potrafil tego filmu odpowiednio przekazac...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones