PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32270}

Wóz pancerny

The War Wagon
7,0 1 516
ocen
7,0 10 1 1516
Wóz pancerny
powrót do forum filmu Wóz pancerny

Western w klasycznym stylu. Wayne i Douglas spotykają się na jednym planie, żeby wspólnie przeprowadzić rabunek na tytułowym Wozie pancernym. W ten sposób realizują dość misterny, ale też pełen dziur plan, który oczywiście w dużym stopniu się udaje. Nim to nastąpi będziemy jednak świadkami kilku typowych dla gatunku pojedynków, bijatyk oraz partyjek pokera.
Postaci jakieś oryginalne nie są, bo na dzikim zachodzie widzieliśmy już sporo udomowionych Indian oraz nawróconych pijaczków. Wayne i Douglas grają również typowe dla siebie role, może tylko z tym wyjątkiem, że tym razem są przestępcami. Całość rozgrywa się jednak według schematu. Bójka w barze musi być, leciutkie kłopoty w realizacji planu też. Przedstawienie Indian jako mięsa armatniego wydało mi się wręcz okrutne, ale reżyser zadbał by widz mógł przymknąć oko...
Schematy są, a i owszem, ale zabawa też z tego niezła. W gruncie rzeczy sam napad jest bardzo widowiskowy, a puenta nawet przewrotna. Do tego miło oglądać weteranów na jednym planie, tym bardziej że dowcipy ich się trzymają. Spodziewałem się więcej, ale i tak dostałem niezły western. Dla fanów gatunku.

użytkownik usunięty
Lucky_luke

Moim zdaniem ten film jest dla każdego a fani gatunku po prostu dostrzegą trochę więcej.

ocenił(a) film na 8

jeden z lepszych Westernów jakie widziałem, ma fajny kilmat

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Gdzie się podziała eskorta pancernego wozu?
Film z bardzo dobrą obsadą i zaskakuje mnie tym, że Bruce Cabot z reguły był sojusznikiem Johna Wayne w westernach. Tutaj ma rolę niegodziwca, który pozbawił Tawa Jacksona posiadłości, a nawet osobistych rzeczy codziennego użytku. Zabawa jest doskonała, niemal wszystkie osoby są w jakimś stopniu nieuczciwe, postępują z brakiem reguł i wykorzystując innych. Nietypowa rola dla Johna Wayne ale i dla Kirka Douglasa, który podobną postać wykreował w westernie "Był sobie łajdak", ale nieco później. Mamy okazję przyjrzeć się sprawności fizycznej jaką demonstruje nieustannie 50 letni wówczas Kirk Douglas, a obecnie w 2019r. dochodzący do 103 lat życia. Ale wystąpiło chyba jakieś niedopatrzenie ze strony twórców filmu. Otóż wóz pancerny eskortowała wielka grupa uzbrojonych jeźdźców, która zmuszona została do objechania inną trasą, aby doścignąć eskortowany pojazd pancerny, a miała trzy mile do brodu. Pojawia się kilka razy na kilka sekund jako ścigająca, podczas zmian scen z przekładaniem złota. Jak to się stało, że nie pojawiła się ona w finale akcji filmu. Taka liczna eskorta nie zaniechałaby pościgu za konwojowanym pojazdem, złotem w jego wnętrzu i w ostateczności za osobami, który to złoto przechwyciły dla siebie jak i to co wysypało się razem z mąką. Nikt z konwojentów nie odpuściłby, aby taka ilość złota dostała się w ręce kogokolwiek i nie zaniechali by pościgu do skutku. Co do możliwości odnalezienia zaginionego złota nie byłoby dla nich problemów, gdyż twórcy zasadzki Taw Johnson, Lomax i inni pozostawili raczej nadmiar śladów umożliwiających odnalezienie ich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones