film

W ostatniej chwili - o komiksie w PRL-u

2011
55m
7,1 191
ocen
7,1 10 1 191
Dokument ukazuje historię polskiego komiksu począwszy od lat 50., a skończywszy na 90. XX wieku. więcej mniej
W ostatniej chwili - o komiksie w PRL-u zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Jakich znasz polskich bohaterów komiksowych? Odpowiedzi na to pytanie zadane przez autora dokumentu o historii polskiego komiksu w PRL-u świadczą o niemal kompletnej nieznajomości krajowych wydawnictw. Miejsce naszych rodzimych bohaterów zajęły bowiem zamerykanizowane postaci. Dorobek polskiej kultury komiksowej znajduje się w głębokiejJakich znasz polskich bohaterów komiksowych? Odpowiedzi na to pytanie zadane przez autora dokumentu o historii polskiego komiksu w PRL-u świadczą o niemal kompletnej nieznajomości krajowych wydawnictw. Miejsce naszych rodzimych bohaterów zajęły bowiem zamerykanizowane postaci. Dorobek polskiej kultury komiksowej znajduje się w głębokiej defensywie, która będzie trwała tak długo, dopóki nie powstaną udane filmowe adaptacje komiksów. Tak jak to się dzieje we Francji, czego dowodem są choćby kolejne ekranizacje popularnej serii „Asterix”. Ponieważ nigdy przedtem nie powstał ani jeden rzetelny film dokumentujący dokonania klasyków polskiej sztuki komiksu, twórca „W ostatniej chwili…” niejako wypełnia tę lukę. Reżyser Mateusz Szlachtycz nakręcił dokument o historii komiksu od lat 50. aż do 90. W realizowanym w latach 2007–2011 filmie, wykorzystał zarejestrowane rozmowy z klasykami polskiej sztuki komiksu, których oglądamy na ekranie, choć niektórych z nich dziś już nie ma wśród żywych. W filmie wystąpili: Henryk Chmielewski znany jako Papcio Chmiel – autor komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku, Grzegorz Rosiński – rysownik komiksowy i ilustrator o europejskiej sławie (autor serii „Thorgal”), Bogusław Polch – rysownik serii o kapitanie Żbiku, Tadeusz Baranowski – autor serii o profesorku Nerwosolku, Szarlota Pawel – autorka serii „Kleks”, rysownik Mieczysław Wiśniewski (1925–2006) – twórca serii o kapitanie Klossie, rysownik i scenarzysta Janusz Christa (1934–2008), twórca serii „Kajko i Kokoksz”. Nie mogło zabraknąć w filmie komiksowych wspomnień z czasów „Solidarności”, o których opowiada Jacek Fedorowicz, autor komiksów z głównymi postaciami tamtych dni: Kuroniem, Wałęsą, Borusewiczem, Bugajem, Mazowieckim. Ponadto rysownik Bogusław Polch wspomina o komiksie „Martwe posągi”, stworzonym do spółki z Maciejem Parowskim, dokumentującym obalenie pomnika Dzierżyńskiego. Rozmowy z twórcami zostały wzbogacone o komentarze znawców tematu, historyków, teoretyków komiksu, wydawców. Wśród nich znaleźli się: Dobrosław Kobielski – dyrektor Krajowej Agencji Wydawniczej w latach 70., Krzysztof Teodor Toeplitz (1933–2010), Adam Rusek – historyk komiksu (Biblioteka Narodowa), Jerzy Szyłak – komiksolog, rysownik komiksowy młodszego pokolenia Przemysław Truściński i inni. Film bogato ilustrowany zdjęciami, dokumentami, rysunkami oraz animowanymi fragmentami omawianych komiksów. Tytuł dokumentu „W ostatniej chwili” został zaczerpnięty z tytułu jednego z zeszytów o kapitanie Klossie.

studio
Polski Instytut Sztuki Filmowej / Telewizja Polska
tytuł oryg.
W ostatniej chwili - o komiksie w PRL-u
inne tytuły
Tytuł do filmu zaczerpnięto z ostatniego numeru komiksu o przygodach kapitana Klossa - "Kapitan Kloss. W ostatniej chwili".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wiadomo coś, czy powstały inne dokumenty o komiksie z okresu PRL?

Świetny dokument

ocenił(a) film na 9

Wszyscy ulubieni polscy rysownicy komiksu czasów PRL w jednym filmie.
Na uwagę zasługują bardzo dobrze zanimowane fragmenty kultowych komiksów.

Wspomnień czar...

ocenił(a) film na 4

a dla niektórych, tak jak dla mnie, informacji full, które świetnie się przyswaja i rozszerza dotychczas zdobytą wiedzę. Wielkie nazwiska znanych polskich grafików/rysowników/znawców komiksów przytaczają anegdoty z owych czasów powstawania i idei komiksowej. Świetnie zrealizowany dokument, który powstawał parę lat i...

więcej

W zasadzie jest to temat tak rozległy, że można by się pokusić o kilka dokumentów, które ukazałyby to zagadnienie w sposób bardziej szczegółowy i wyczerpujący.

Film dokumentalny przybliża historię komiksu w Polsce w czasach PRL'u. O swojej pracy i warunkach w jakich pracowali, opowiadają najważniejsi rysownicy tacy jak Papcio Chmiel, Janusz Christa i Grzegorz Rosiński.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones