Film

1944 2 godz. 34 min.
6,5 34
oceny
6,5 10 34
164
chce zobaczyć
{"id":"119122","linkUrl":"/film/Wilson-1944-119122","alt":"Wilson","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/91/22/119122/6926200.2.jpg"}
Filmowa biografia dwukrotnego prezydenta USA - Woodrowa Wilsona, skupiająca się na jego politycznej karierze. Film... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepszy scenariusz oryginalny w roku 1945 dla Lamar Trotti Oscar Najlepsza scenografia - filmy kolorowe w roku 1945 dla Thomas Little, Wiard Ihnen Oscar Najlepsze zdjęcia - filmy kolorowe w roku 1945 dla Leon Shamroy Oscar Najlepszy montaż w roku 1945 dla Barbara McLean Oscar Najlepszy dźwięk w roku 1945 dla Edmund H. Hansen Złoty Glob Najlepszy aktor filmowy w roku 1945 dla Alexander Knox
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Filmowa biografia dwukrotnego prezydenta USA - Woodrowa Wilsona, skupiająca się na jego politycznej karierze. Film rozpoczyna sie w momencie, gdy Wilson postanawia porzucić urząd rektora uniwersytetu w Princeton i ubiegać się o stanowisko gubernatora stanu New Jersey. Wkrótce potem postanawia wystartować w wyborach prezydenckich, które toFilmowa biografia dwukrotnego prezydenta USA - Woodrowa Wilsona, skupiająca się na jego politycznej karierze. Film rozpoczyna sie w momencie, gdy Wilson postanawia porzucić urząd rektora uniwersytetu w Princeton i ubiegać się o stanowisko gubernatora stanu New Jersey. Wkrótce potem postanawia wystartować w wyborach prezydenckich, które to wybory wygrywa. Podczas swojej dwukrotnej kadencji musi nie tylko uporać się z problemami osobistymi, m.in. ze stratą po śmierci żony, ale też problemami społecznymi - przekonania społeczeństwa amerykańskiego do konieczności udziału w I wojnie światowej i podjęcia zbrojnej walki z Niemcami, a następnie przystąpienia do Ligi Narodów.

boxoffice
$2 000 000 w USA
budżet
$4 000 000
studio
Twentieth Century Fox Film Corporation
data produkcji
1944
tytuł oryg.
Wilson
inne tytuły
Początkowe ujęcie filmu ukazuje Pomnik Waszyngtona odbijający się w zachodnim basenie refleksyjnym; jednak kiedy Wilson obejmował urząd w 1913, ten basen jeszcze nie istniał.
Film kręcono w USA: w Los Angeles (Kalifornia), Waszyngtonie (Dystrykt Columbia) i na Uniwersytecie Princeton w New Jersey. 
Film ten był przysłowiowym oczkiem w głowie Darryla Zanucka. Producent włożył weń wiele serca, a kiedy okazało się, że mimo wielu nominacji do Oscara (w tym za najlepszy film i dla najlepszego aktora) i dobrych recenzji film zrobił finansową klapę, zabronił komukolwiek wspominać więcej o jego istnieniu.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wiec wyborczy

  Qmid ocenił(a) film na 3

  Zadziwiające, że można nakręcić film trwający 2,5h i nie zawrzeć w nim żadnej (?) zajmującej sceny! Pierwsza godzina - jeden wielki wiec wyborczy, reszta filmu - też nieciekawa. Jedyne wrażenie robią masowe sceny.

  • Poszukuje,

   floyd_aka_V_P

   kazdy film z Pricem, wiecej informacji na moim blogu