PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35389}

Zabawy z bronią

Bowling for Columbine
7,3 11 tys. ocen
7,3 10 1 11401
6,9 9 krytyków
Zabawy z bronią
powrót do forum filmu Zabawy z bronią

System oceniania

ocenił(a) film na 8

Przeglądając tematy na forum, w oczy rzuciła mi się dziwna tendencja. Mianowicie: zgadzam się z autorem - wysoka ocena, nie zgadzam się - niska. Mam wrażenie, że ludzie oceniają stanowisko Moore'a w sprawie, nie sam film.

Nie rozumiem też zarzutów, że film jest jednostronny i stara się za wszelką cenę bronić swojej tezy. Czy to raczej nie jest jego atutem? Skąd pomysł, że film dokumentalny musi być obiektywny? Abstrahując od własnych poglądów, jak dla mnie Moore potrafi w sposób rewelacyjny 'budować' wokół własnego spojrzenia na sprawę. Nie widziałem jeszcze filmu, który byłby tak bardzo odautorski.

Kolejna kwestia: użytkownicy w większości skupiają się na negatywnym podejściu Moore'a do posiadania broni. Czy nie zauważają jednak tak dobitnie podkreślanego przykładu Kanady, w której posiadanie broni również jest powszechne, ale nie implikuje tylu negatywnych zachowań? Czy Moore nie skupia się raczej na tym, że to z samymi Amerykanami jest coś nie tak?

Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
mefik2

Tak, albo coś w tym stylu, że reżyser próbuje zmanipulować widza tym obrazem, że tylko naiwniaki w to uwierzą.
Moim zdaniem ten gościu fajnie ukazał stosunek władzy do obywateli, że oni tak naprawdę mają w dupie kogokolwiek. Chodzi tylko o zysk dla nich i nic więcej. Dlaczego te sku****yny uciekają od prawdy i odpowiedzialności ? Mają wszystko i chcą jeszcze więcej. Mistrzowska manipulacja, żeby ludzie wydawali jeszcze więcej kasy na rzeczy, które nie są im całkowicie potrzebne. To tak samo jak idziesz do sklepu, kupujesz pełno pierdół, a potem w domu zastanawiasz się w sumie po co to tak naprawdę kupiłeś (no ale przecież to tak często reklamowali, więc muszę to mieć).
Bardzo fajny dokument, jeszcze te wstawki z kreskówek (nieźle się uśmiałam, ale dużo w nich prawdy ) i najlepszy - fragment, gdzie są zestawione skutki tych amerykańskich interwencji i piosenka "What a Wonderful World" - pięknie daje do myślenia.

mefik2

"Skąd pomysł, że film dokumentalny musi być obiektywny?"

Skąd pomysł, że ocena na Filmwebie jest miernikiem poziomu artystycznego? Tuziny marveli dostaje dychy "bo lubiem kolesi w rajtuzach", co poradzisz..?