Film

Forgotten Silver

1995 53 min.
7,4 255
ocen
7,4 10 255
422
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":2}
{"id":"130106","linkUrl":"/film/Zapomniane+srebro-1995-130106","alt":"Zapomniane srebro","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/01/06/130106/6923906.2.jpg"}
Peter Jackson dokonuje rewolucyjnego odkrycia skrzyni pełnej filmów z początku XX wieku. Za ich powstanie odpowiedzialny jest urodzony w Nowej Zelandii zapomniany pionier kina Colin McKenzie.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Reżyser Peter Jackson znajduje w szopie sąsiadki skrzynię z taśmami filmowymi z początku XX wieku. Okazuje się, że są to unikalne materiały nakręcone przez wynalazcę i pioniera nowozelandzkiego kina, Colina McKenzie'ego. Są wśród nich filmy krótkometrażowe, zarówno dokumentalne, jak i fabularne, oraz pierwsze długie metraże. WśródReżyser Peter Jackson znajduje w szopie sąsiadki skrzynię z taśmami filmowymi z początku XX wieku. Okazuje się, że są to unikalne materiały nakręcone przez wynalazcę i pioniera nowozelandzkiego kina, Colina McKenzie'ego. Są wśród nich filmy krótkometrażowe, zarówno dokumentalne, jak i fabularne, oraz pierwsze długie metraże. Wśród bezcennej kolekcji znajdują się filmy po raz pierwszy w historii wykorzystujące najazdy kamery, zbliżenia, kolor i dźwięk. Na jednym z dokumentów McKenzie uwiecznił ponadto pierwszą udaną próbę wzbicia się w powietrze samolotem z 1903 roku. Zafascynowany postacią wielkiego poprzednika, Jackson postanawia udać się na poszukiwania zaginionych taśm z filmem "Salome" - opus magnum McKenzie'ego. Historia Colina McKenzie'ego zostaje przedstawiona przez jego żonę, historyków filmowych i ludzi, którzy znali jego współpracowników. Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego twórca, którego nazwisko powinno znajdować się w każdej książce dotyczącej historii kina, został zapomniany nawet w rodzinnym kraju?

studio
New Zealand Film Commission / New Zealand On Air / WingNut Films
data produkcji
1995
tytuł oryg.
Forgotten Silver
inne tytuły
Zapomniane srebro (tytuł festiwalowy) Polska
Więcej...
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • mitologia kina

  djmichalek

  lubie takie paramitologie kina jak "frogotten silver" czy "purpurowa róża z kairu" czy "historia kina w popielawach" i filmy o kinowej magii takie jak "cinema paradiso"

  • Nowozelandczycy to naiwny naród ;)

   sibelius ocenił(a) film na 8

   Ale gdyby jakiś polkis filmowiec zrobił taki sam psikus, pewnie też widzowie łykeliby haczyk. (tzn filmowiec z talentem Petera Jacksona ;)

   • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem el_rex