Zew Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005 47 min.
7,3 3 584
oceny
7,3 10 3584
4 304
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":1}
{"type":"film","id":259396,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Call+of+Cthulhu-2005-259396/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Zew Cthulhu
 • Scifrenis ocenił(a) ten film na: 10

  ...nielicznie , ale dobrze że są i tacy. Nie odkryje prochu jeśli powiem że jak na dzisiejsze standary film ten jest poprostu unikatem. Ja , jako czytelnik Howarda P. potraktowałem ten film jako ciekawostkę i zostałem oszołomiony tym co panowie Lewman i Braney stworzyli - film (formą) rodem z czasów , gdy kinematografia raczkowała - niemiecki ekspresjonizm , któremu ten film składa głęboki ukłon. Aktorstwo , a szczególnie główny bohater , kapitalne. Efekty (chcociaż te są na dalszym planie) genialniue pasują do formy filmu i nawet mr. Cthulhu jest zrobiony bardzo sprawnie. Oczywiście wszystko to składa się na fakt , że z ekrany wylewa się klimat , a sam film w sobie jest nad wyraz wciągający - wpływqa też na to dosyc dynamicznie tocząca się akcja. Daje temu filmowi ocenę najwyższą - on cały jest jednym wielkim plusem, nie zrobiony pod publiczkę , lecz jako wizulana interpretacja sztandarowego dzieła Lovecrafta (najlepsza ekranizacja ever) - zobacyzć koniecznie. 10/10

 • benediction ocenił(a) ten film na: 7

  Scifrenis Film bardzo oryginalny i ciekawy. drażniło mnie jedynie kiedy statek wyglądał jak makieta, a tytułowy potwór jak stwór z misia uszatka :)

 • dekiel69 ocenił(a) ten film na: 10

  Scifrenis Podpisuję się pod tym obiema rękoma.Kapitalny film

 • Scifrenis Ja oglądałem go o 2 w nocy przy zgaszonym świetle (specjalnie czekałem do tak późna:). Wywarło to na mnie takie wrażenie, że podczas oglądania 4 razy obejrzałem się za siebie. 10/10 to bardzo zasłużona ocena za oryginale podejście. Niestety dzieciaki odrzucą to czarno-białe, nieme arcydzieło.

 • użytkownik usunięty

  Scifrenis ..witaj .. nic właściwie nie dodam, bo kolega powiedział to co myślę o tym obrazie.. sam jestem oddanym czytelnikiem prozy Lovecrafta już 22 lata hahaha.. film udało mi się dopiero zdobyć po dwóch latach od jego nakręcenia..cóż, polscy dystrybutorzy zupełnie się nie interesują dobrym kinem, a tylko dobrze sprzedającym...sam polecam jeszcze "Dagon" z 2001..fani samotnika z Providence będą zachwyceni (może najpierw nieco przestraszeni :D), a koneserzy już niekoniecznie ;)...pozdrawiam
  Ps.: podobnie wstrząsną mną obejrzany wiele lat temu obraz "Metropolis" z 1926 roku. Choć to nie thriller, to jednak ten niemy i biało-czarny środek wyrazu doskonale oddaje wszelkie emocje, dodaje niesamowitości i klimatu...

 • jethro__ ocenił(a) ten film na: 9

  Scifrenis niesamowity... takie filmy zawsze winny być nieme.. takiego klimatu, takiej wymowności, takiego przekazu nigdy nie osiągnie się rzucając plastikowymi flakami bryzgając plastikowo-czerwoną krwią.. nie mogłem uwierzyć, że ktoś podjął się stworzenia filmu niemego w tych czasach, w dodatku Cthulhu.. Idealna kombinacja.. niesamowity obraz.. Jeden z najlepszych jak dla mnie filmów paru ostatnich lat.. wszystko pięknie... tylko jak tu teraz iść spać?...

 • miryjur ocenił(a) ten film na: 5

  Scifrenis BOGU DZIĘKI że ten film jest tak mało znany. BOGU DZIĘKI! A to dla tego, że żaden troll nigdy tu nie wejdzie i nie sprzepszy forum. Będzie można bezx nerwów omówić wszystkie za i przeciw jak znawcy kina, a nie jak dzieci z dziećmi. AMEN.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 5

  miryjur .. dokładnie, właśnie, oczywiście :).. zgadzam się zupełnie, ale nie mam takiej wiary jak kolega (koleżanka) ;).. tępe pochłaniaczo-wydalnicze bydło znajdzie się prędzej czy później i tu niestety :|.. choćby tylko po to, żeby sobie pobruździć i brudnego śmietniska narobić :|..
  .. to pozytywne co napisałeś(łaś), ale niestety utopijne żeby znaleźć sobie w tych czasach jakąś enklawę... chyba że zamknięte grono ludzi o podobnych fascynacjach :).. np.: filmowy klub dyskusyjny, do którego należę od 12 lat (1995 roku) do dziś :)... tyle że spotykamy się raz w miesiącu, a dostęp do forów netowych mamy natychmiastowy, o każdej porze dnia i nocy :D.. cóż.. takie czasy... pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim 'Pozytywnym' roku lepszego niż poprzednie :)

 • jethro__ ocenił(a) ten film na: 9

  Oj, nie sądze by owo pochłaniaczo-wydalnicze bydło etc raczyło oglądnąć taki film [; Więcej.. Ja nie wyobrażam sobie żeby ktoś taki zdobył by się na oglądnięcie filmu niemego [; w dodatku czarno-białego.. Ostatnio coraz bardziej rozprzestrzenia się.. hyh.. inaczej.. weźmy trzylatka.. Dlaczego lubi oglądać teletubisie? Bo jest dużo kolorków i wszystko miga.. To przykuwa jego uwagę.. I niestety coraz bardziej kino idzie w kierunku teletubbiesiów.. Nie myśleć - ma być kolorowo i dużo ma się dziać. I to jest świetny film na miarę kolejnego oscara...
  Wystarczy spojrzeć na program telewizyjny.. Bardzo łatwo tam zobaczyć jakie kino dominuje.. To przecież nie jest kino szczególnie ambitne.. A to właśnie ma być dla ludzi.. 'chleba i igrzysk'..

  heh.. Przytoczę taką sytuację, zbliżały się święta, więc na naszych studiach kochanych na Conversation wykładowca nasz zaproponował by miast dyskutować zagrać w integracyjną grę - kalambury.. Tytuły filmów ^^' podzieliliśmy się na dwie grupy i dalej wypisujemy tytuły znanych filmów do pokazywania przez przeciwników naszych, a ja podsunąłem tytuł.. 'Nosferatu'.. To co się stało zupełnie mnie przerosło.. W grupie przeszło 20 moich rówieśników tylko 2 osoby wiedziały co to za film.. Ja.. i pokazujący z grupy numer przeciwna ^^' Dla rozjaśnienia sytuacji powiem, że tytuły takie jak 'fast and furious' czy 'independence day' odgadywane były natychmiastowo.. Ech..

  Ostatnio wiele oglądam starych filmów.. I jak widzę, jak bardzo zmieniło się kino w ostatnich 70 latach.. Moja wiara w ewolucję zostaje zachwiana.. A wracając do tematu [; Nie sądzę, by jakaś zbłąkana duszyczka nagle podjęła się oglądania tego filmu.. Po co? Mają swoje piły, teksańskie masakry i chulera wie ich co jeszcze.. Nie wyobrażam sobie by w jakiejś szkole nagle zaczęła toczyć się burzliwa dyskusja o Zaginionym Świecie czy Psie andaluzyjskim.. Sami z siebie raczej do takich filmów się nie dogrzebią..ech.. I nikt ich też nie nakieruje na takie tytuły.. Więc w tym temacie panować będzie cisza.. i spokój..
  Pozdrawiam serdecznie...

 • Venus_Vulgivaga ocenił(a) ten film na: 4

  jethro__ Jakie niektórzy tu mają mniemanie o sobie.. Jestem szczerze zaszokowana, że ludzie z tak wysublimowanym gustem i co za tym idzie na tak wysokim poziomie intelektualnym i kulturalnym potrafią określić innych mianem "pochłaniaczo-wydalnicze bydło". I nieważne co ci inni lubią oglądać.

 • Venus_Vulgivaga Ależ ludzie to pochłaniaczo-wydalnicze bydło idące za stadem, ja wcale nie mam wysublimowanego gustu i też to dostrzegam. Ludzie powyżej nie wykazują wysokiego mniemania o sobie, tylko niskie o społeczeństwie... i jest to jak najbardziej słuszne.

 • kosa480 ocenił(a) ten film na: 7

  Scifrenis Jasne, że film jest unikatowy bo w gruncie rzeczy po co używać świec, skoro są żarówki? Ja bym się tak bardzo nie podniecał. Uwielbiam stare filmy bo były magiczne. Twórcom tego obrazu udało się nieco z tej magii odtworzyć. Aktorstwo w przypadku głównego bohatera i jego dziadka wyśmienite. Jednak to co razi w tym filmie to niekonsekwencja. No bo jak można nakręcić film stylizowany na lata '20 cyfrową kamerą? Jak można wcisnąć aż tyle tekstu, a niektóre zdania olać i nie wyświetlić po nich planszy do przeczytania? Dlaczego nie przyłożono się do kostiumów? Brakowało też tego typowego przejścia od sielanki do ostrego dramatu jak to miało miejsce w klasykach typu Nosferatu, czy Gabinet albo Zmęczona Śmierć.

 • McCoval ocenił(a) ten film na: 6

  kosa480 Mnie też najbardziej raziły te ostre ujęcia z cyfrówki. Mogli chociaż nieco zwolnić w trakcie montażu... przecież dźwięku nie nagrywali. Pewnie byłby 10 minut dłużej, ale bardziej klimatycznie.

 • Sqrchybyk ocenił(a) ten film na: 10

  Scifrenis Zgadzam się, choć z tą unikatowością trochę przesadzasz... Powstało przecież w ostatnich latach kilka w miarę głośnych filmów wykorzystujących formę kina niemego.

 • Arkzyw ocenił(a) ten film na: 10

  Sqrchybyk Wiem, że po długim czasie...jednak czy ja, amator, mógłbym prosić o tytuły tych innych filmów ? Zew Cthulhu wywarł na mnie naprawdę spore wrażenie i chętnie bym obejrzał pozostałe dobre filmy.