PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32141}

Zwierciadło

Zerkalo
7,9 9 755
ocen
7,9 10 1 9755
8,2 12
ocen krytyków
Zwierciadło
powrót do forum filmu Zwierciadło

Nie wiem, czy to jakaś forma autobiografii reżysera - bo przed zobaczeniem filmu w interpretacje "Zwierciadła" i opisy się nie wczytywałem. Film jako całość bez podpisów i wyjaśnień "o czym jest ten film" powinien bronić się sam. Dla mnie się nie broni. Ten film to jakaś oniryczna, pokręcona i potwornie nudna wędrówka w przeszłość jakaś projekcja sennych stanów wewnętrznych i majaków. W poszatkowanych w fabule scenach jakichś symbolicznych skojarzeń scenarzysty i reżysera, lewitujących od czapy - nad łóżkami kobiet, ciągle powtarzanej symbolice ognia, symbolice powrotu do ciepłego ogniska domowego i jakimiś oderwanymi nawiązaniami do historii, wojny domowej w Hiszpanii, oblężenia Stalingradu, do kultury renesansu reprodukowanej w książce z Da Vinci'm - poprzez oświeceniowe cytaty z Rousseau a potem z Puszkina - nie ma dla mnie w tym bałaganie niczego ciekawego. Żeby rosyjski widz z 1975 r. się nie nudził i zastanawiał się, co też autor miał na myśli, film ten składa się tylko z takich scen, scen z całą pewnością nudnych i przeciągniętych niemiłosiernie. Dla mnie widać tutaj jednak wyraźnie, że komunistyczna rzeczywistość była potworna i musiała bredzić w kinie adekwatnymi niedopowiedzeniami, żeby powiedzieć w ogóle cokolwiek. Ja niczego wyjątkowo ciekawego się tutaj nie dowiedziałem. Natomiast zdjęcia i kunszt operatora warto docenić - bo ujęcia są bardzo ładne. Nie interesuje mnie zupełnie czy Tarkowski to mistrz - dla mnie ten film to 100 minutowa wędrówka w nudzie przez pokręcony miszmasz scenariusza, który w zasadzie można sobie interpretować jak się komu podoba. Bo co poeta miał na myśli? Muszę doczytać...Niezłym dowcipem byłoby zaznaczenie, że niniejszy post zawiera "spoiler" zdradzający fabułę...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones