film

Zwierciadło

Zerkalo
1975
1h 46m
7,9 9 641
ocen
7,9 10 1 9641
8,1 8
ocen krytyków
"Mogę mówić swobodnie" - to symboliczne zdanie w prologu filmu wypowiada pacjent, któremu seans hipnozy przywrócił dar mowy. Otwiera ono najbardziej osobisty film... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Zwierciadło zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

"Mogę mówić swobodnie" - to symboliczne zdanie w prologu filmu wypowiada pacjent, któremu seans hipnozy przywrócił dar mowy. Otwiera ono najbardziej osobisty film Andrieja Tarkowskiego, rosyjskiego mistrza kina artystycznego. To spowiedź z własnego życia. "Wszystkie epizody miały miejsce w historii mojej rodziny. Wszystkie, co do jednego" - powiedział reżyser.

na podstawie
Arseniusz Tarkowski (poemat) (niewymieniony w czołówce)
studio
Mosfilm
tytuł oryg.
Zerkalo
inne tytuły
The Mirror Miedzynarodowe
Mirror Wielka Brytania
The Mirror USA
więcej
W pierwszej scenie, w której jąkała Yuri jest hipnotyzowany, widać na ścianie za nim cień mikrofonu. Błąd ten mógł być zamierzony, bo scena miała przypominać reklamę telewizyjną.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Tuczkowie i Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
Podczas pierwszej sceny, przedstawiającej rozmowę telefoniczną, możemy zobaczyć wiszący na ścianie plakat innego filmu Tarkowskiego -"Andrey Rublyov".
"Zwierciadło" Andrieja Tarkowskiego z 1975 roku, autobiograficzna metafora dzieciństwa i przemijania, oscyluje na granicy pojmowania rozumowego, a przesycone tęsknotą obrazy przeplatają się zgodnie z zagmatwaną logiką snu. Reżyser powraca do świata dzieciństwa, który ukryty głęboko w sercu człowieka istnieje nie po to, by go rozumieć, lecz po to,... więcej
Po jednym z nielicznych pokazów ''Zwierciadła'' grupa krytyków zaczęła się sprzeczać o sens świeżo obejrzanego filmu. Dyskusja z każdą chwilą nabierała na sile, pojawiały się coraz to nowsze pomysły na interpretacje, coraz subtelniejsze analizy, etc.. Tymczasem na sali pojawiła się sprzątaczka, która czekała, aż widzowie opuszczą salę kinową, by... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dla wyrażania swoich myśli i uczuć reżyser w tym filmie wybrał zanadto skomplikowaną formę. Zalecał, aby w czasie projekcji nie interpretować filmu, a być tylko świadkiem, ale jak tu nie interpretować skoro umieścił takie epizody które wymagają interpretacji.
Ponadto przedstawił swoje dzieło w w takiej właśnie formie,...

więcej
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Wszystkie osoby twierdząc,że kino to czysta rozrywka dla mało wymagających odsyłam do tego filmu. Czytałem opinie że z filmem są trudności interpretacyjne, tylko na czym one polegają?Film dotyczy każdego bo też każdy kiedyś był dzieckiem, każdy ma sny i wspomnienia. Dzieło bardziej do odczucia niż do myślenia- piękne...

więcej

Popełniłem bład w przygotowaniu się do tego filmu i niestety nie trafił on we mnie w pełni swojego potencjału, a jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest dość ważne. Dlatego też piszę ten wątek dla przyszłych jego widzów, żeby mieli szansę uniknąć rozczarowań ;)

1. Nie sugerujcie się, iż jest to film intymny Andrieja,...

więcej

Odlot!

ocenił(a) film na 10

Film tajemniczy, nostalgiczny, oniryczny. Smutny. Tak jak życie, tak jak Rosja. O braku i przemijaniu. Braku męża, braku ojca, braku syna. Pokazane z typowym rosyjskim mistycyzmem: deszcze, wiatry, ogień. Czuje się obecność ducha, jakkolwiek rozumianego.
Całość to wspomnienia syna – słychać jego głos, ale pokazane są...

więcej