Polscy twórcy z dwiema nominacjami do Oscarów! Szanse na statuetki mają "Sukienka" i Janusz Kamiński

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Polscy+tw%C3%B3rcy+z+dwiema+nominacjami+do+Oscar%C3%B3w+Szanse+na+statuetki+maj%C4%85+%22Sukienka%22+i+Janusz+Kami%C5%84ski-145427
Polscy twórcy z dwiema nominacjami do Oscarów! Szanse na statuetki mają "Sukienka" i Janusz Kamiński
Z Hollywood dotarły do nas świetne informacje - w tegorocznych oscarowych nominacjach znalazły się aż dwa polskie akcenty! Film "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka otrzymał nominację w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski". Z kolei operator Janusz Kamiński został nominowany w kategorii "Najlepsze zdjęcia" za "West Side Story".       

Bohaterka filmu "Sukienka" Julia mieszka na polskiej wsi. Jej muzyka to death metal. Jej ulubiona rozrywka: gra na automatach. Pracuje w przydrożnym motelu dla kierowców. Jest samotna, nigdy nie miała mężczyzny, nigdy nie doświadczyła fizyczności. Julia cierpi na karłowatość, a całe jej życie podyktowane jest wzrostem - społeczność lokalna nie może zaakceptować jej odmiennego wyglądu. Wszystko się zmienia, gdy jej drogi krzyżują się z przystojnym kierowcą ciężarówki. Ich oczy się spotykają. Serce Julii bije szybciej. Mężczyzna wkrótce staje się przedmiotem jej miłosnej, niemal erotycznej obsesji...

W obsadzie wyprodukowanej przez Warszawską Szkołę Filmową "Sukienki" znaleźli się Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Andrzej Glazer, Szymon Piotr Warszawski oraz Lea Oleksiak.

Zwiastun filmu "Sukienka"
W "West Side Story" słynny broadwayowski musical powraca w nowej odsłonie i w reżyserii samego Stevena Spielberga! Zdobywca Oscara zabiera widzów w podróż w czasie do roku 1957 i pozwala ponownie odkryć uroki młodzieńczej miłości, a także poczuć dreszcz emocji towarzyszący rywalizacji nowojorskich gangów ulicznych.       

Przypomnijmy, że to już siódmy raz, gdy Janusz Kamiński został nominowany przez Amerykańską Akademię Filmową. Wcześniej polski operator został doceniony za zdjęcia do "Listy Schindlera", "Amistadu", "Szeregowca Ryana", "Motyla i skafandra", "Czasu wojny" oraz "Lincolna". Dwie nominacje - za "Listę Schindlera" i "Szeregowca Ryana" - zamieniły się w złote statuetki.   

"Zwiastun filmu "West Side Story"


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones