"West Side Story" Stevena Spielberga już na Blu-ray i DVD

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22West+Side+Story%22+Stevena+Spielberga+ju%C5%BC+na+Blu-ray+i+DVD-146967
"West Side Story" Stevena Spielberga już na Blu-ray i DVD
źródło: Materiał nadesłany
Trzykrotny laureat Oscara Steven Spielberg oraz Tony Kushner – zdobywca nagród Pulitzera i Tony zabierają widzów do Nowego Jorku roku 1957. "West Side Story" to nominowana do Oscara w aż 7 kategoriach adaptacja kultowego musicalu. Opowieść o zakazanej miłości i bezlitosnej rywalizacji pomiędzy Szarkami i Dżetami – ulicznymi gangami o różnym pochodzeniu etnicznym zadebiutowała na Blu-ray i DVD 29 czerwca.

"West Side Story" to nie tylko klasyka kina i przełomowe wydarzenie w historii Broadwayu. Musical ten jest symbolem amerykańskiej kultury uwielbianym przez widzów na całym świecie, od premiery na Broadwayu w 1957 r. nieustannie wystawianym przez profesjonalne i amatorskie zespoły na całym świecie. Jak zauważa Spielberg: sceniczna wersja "West Side Story" wystawiana jest na całym świecie, od liceów, przez domy kultury, po Broadway. Możliwość nieustannego powracania do tej historii i wyobrażania jej sobie na nowo stanowi o sile jej oddziaływania.


Musical "West Side Story"– dzieło czterech niekwestionowanych geniuszy: reżysera i choreografa Jerome’a Robbinsa, kompozytora Leonarda Bernsteina, autora tekstów piosenek Stephena Sondheima i dramatopisarza Aruthura Laurentsa – miał swoją premierę na Broadwayu 26 września 1957 r. w Winter Garden Theater, gdzie wystawiano go łącznie 732 razy.

Pogłoski o tym, że Spielberg jest zainteresowany nakręceniem nowej wersji filmu krążyły w Hollywood i na Broadwayu od kilku lat, a sam reżyser nigdy nie krył uwielbienia dla tego dzieła. Kiedy w końcu uznał, że nastał odpowiedni moment na podjęcie się adaptacji musicalu, stało się jasne, że ten tekst powinien zostać przywrócony do życia poprzez świeże i oryginalne podejście do tematu. Musieliśmy odnaleźć własny styl, żeby [nowy film] był taki sam, a zarazem zupełnie inny. Nie zamierzaliśmy poprawiać arcydzieła, chcieliśmy jednak uzasadnić, dlaczego opowiadamy tę historię ponownie – mówi Spielberg. Po części jest to kwestia obsady. Większość aktorów na Broadwayu nie była pochodzenia latynoskiego, w filmie z roku 1961 wielu jest po trzydziestce, w dodatku Portorykańczyków w większości grali aktorzy biali. Chciałem, żeby obsada była autentyczna, czyli żeby wszyscy aktorzy odtwarzający role członków gangu Szarków byli pochodzenia latynoskiego i byli młodzi – kontynuuje.

Reżyser postawił sobie też za cel wierne ukazanie w filmie realiów świata, w którym działały zwaśnione gangi. Akcja nowego filmu rozgrywa się latem 1957 r. na ulicach graniczących ze sobą dwóch części Upper West Side: Lincoln Square i San Juan Hill. Oba dystrykty położone są na zachód od Broadwayu, od West 60th Street po West 70th Street aż po granicę miasta wyznaczoną rzeką Hudson. W owym czasie Lincoln Square zamieszkiwali potomkowie osób, które wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, głównie z Europy. Mieszkańcami San Juan Hill byli w większości Portorykańczycy przybyli do Nowego Jorku podczas wielkiej fali migracji po II wojnie światowej. Wyburzenie tych dwóch osiedli zmusiło mieszkańców do opuszczenia domów. Większość potomków dawnych imigrantów z Europy oraz nowoprzybyłych Latynosów zostało przesiedlonych.

Spielberg i Kushner w próbach uaktualnienia kultowego dzieła poszli jeszcze dalej i całkowicie zmienili jedną z postaci. Sklepikarza Doca zastąpiła wdowa po nim – troskliwa Portorykanka, która zaprzyjaźnia się z młodym Tonym. Rola została napisana specjalnie dla Rity Moreno, która również dołączyła do projektu jako producentka wykonawcza.


To jedyna aktorka, która pojawiła się zarówno w adaptacji musicalu z 1961 roku, jak i obecnej. W filmie sprzed 60 lat wcieliła się w postać Anity, za którą otrzymała Oscara (w filmie Spielberga Anitę zagrała Ariana DeBose i również otrzymała za tę rolę to samo wyróżnienie). Rita Moreno jest również jedną z niewielu osób, które mają na swoim koncie każdą z czterech najważniejszych dla amerykańskiego przemysłu rozrywkowego nagród – Oscarem, Emmy, GRAMMY i Tony. Tym razem Moreno zagrała Valentinę – wdowę po Docu, Portorykankę, która staje się rewelacyjnym mostem pomiędzy zwaśnionymi stronami. Ale zaangażowanie aktorki w powstanie tego filmu, również jako jedna z producentek, dało twórcom nowe spojrzenie na historię, a ona sama stała się także łącznikiem przeszłości z teraźniejszością przekraczając pokoleniową barierę.

W kluczowych dla filmu rolach wystąpili także Ansel Elgort (Tony), Rachel Zegler (María), Ariana DeBose (Anita), David Alvarez (Bernardo). Ekipa filmowa to z kolei szereg stałych współpracowników Spielberga, wśród których znaleźli się zdobywcy Oscara – operator Janusz Kamiński (nominowany za ten film do Oscara po raz siódmy w karierze), czy montażysta Michael Kahn, współpracujący ze Spielbergiem już od przeszło 40 lat.

Przekaz "West Side Story" jest ponadczasowy. I dziś jest jeszcze bardziej aktualny niż w roku 1957, kiedy musical miał premierę na Broadwayu. Bardziej aktualny niż film w latach 1960-1961. Jest o tym, czym żyjemy w tym kraju dziś – o czasie niszczących podziałów i nieufności, marnowaniu ludzkiego życia przez przemoc, rasizm i ksenofobię. I choć jest to tragedia, to jak wszystkie wielkie tragedie, z "Romeo i Julią" włącznie, "West Side Story" mówi o tym, że nadzieja może narodzić się nawet pośród zgliszczy i rozpaczy, a dzięki muzyce Bernsteina i Sondheima czujemy, że od całego zła i smutku silniejsza jest miłość. I dlatego nie wolno się poddawać. Dlatego też chciałem opowiedzieć tę historię właśnie teraz. Bo jest dziś jeszcze bardziej aktualna, niż w czasie, kiedy powstała – podsumowuje Steven Spielberg.

Film "West Side Story" zadebiutował w polskich kinach 10 grudnia 2021 roku. Film dostał 14 nagród i 65 nominacji, w tym aż 7 nominacji do OSCARA, a Ariana DeBose wyróżniona została tą nagrodą za najlepszą rolę drugoplanową. Film ukazał się na Blu-ray i DVD już 29 czerwca.

Dodatki specjalne w wydaniu BLU-RAY:



Opowieści o West Side Story:
- Wstęp
- Prologue
- Szarki i Dżety
- Dance at the gym
- Romans
- America
- Gee, Officer Krupke
- Cool
- Od kwintetu Tonight do The rumble
- I feel preety
- Somewhere
- Finale
- Hołd
Piosenki:
- 16 piosenek z filmu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones