Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

EnergaCAMERIMAGE 2023: Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych

Informacja nadesłana 23-10-2023 15:17
Prezentujemy skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

ECHO

W odległej, zastygłej w czasie wiosce El Eco dzieci opiekują się nie tylko stadem owiec, ale także jej najstarszymi mieszkańcami. Gdy mróz w duecie z suszą wyniszczają okoliczną ziemię, młodzi uczą się rozumieć śmierć, znaczenie choroby oraz miłości, obserwując i wsłuchując się w każdy czyn, słowo i milczenie swoich rodziców. To historia o dotykającym duszy echu, o trwałości schronienia, jakie zapewniają nam otaczający nas ludzie, o buncie i niepewności w obliczu wyzwań stawianych przez życie. To historia o dorastaniu.

INSIDE MY HEART

W filmie stworzonym przy udziale zarówno profesjonalnych aktorów, jak i tych z niepełnosprawnościami intelektualnymi, rzeczywistość i fikcja nieustanie się ze sobą przenikają. W chwytający za serce sposób, dokument ilustruje napięcia między tym co jego gwiazdy chciałyby i są w stanie zrobić, a tym co im wolno. Tym samym, "Inside My Heart" to produkcja balansująca na pograniczu magii opery i głębi dokumentu. Ujmujące sceny przedstawiające ludzkie ograniczenia nie pozostawiają widza obojętnym i stopniowo staje się jasne, dlaczego Saskia Boddeke zwraca uwagę na fakt protekcjonalnego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Opowiadając swoją historię, reżyserka stawia także wciąż aktualne pytania o potrzebę wprowadzania odpowiednich przepisów i regulacji.

KING COAL

"King Coal" tka liryczny gobelin miejsc i ludzi, snując refleksję nad złożoną historią i przyszłością przemysłu węglowego, nad mitami, które wokół niego narosły oraz nad ukształtowanymi przezeń górniczymi społecznościami. W pięknej i głęboko poruszającej ilustracji regionu środkowych Appalachów, gdzie węgiel jest nie tylko zasobem, ale i wyznacznikiem stylu życia, reżyserka na nowo kształtuje granice filmu dokumentalnego, wyobrażając sobie sposoby ponownego samookreślenia tamtejszej ludności. Film przekracza granice czasu i przestrzeni, pokazując jak wszystko jest ze sobą połączone w fascynującej mozaice przynależności, rytuałów oraz mocy wyobraźni. Wychodząc z cienia kopalni, oddziela ból od piękna, rzucając nowe światło na wrodzoną zdolność człowieka do zmiany.



THE LAST SEAGULL

Bułgarska "mewa" Ivan od 40 lat dotrzymuje towarzystwa zamożnym turystkom z zagranicy, które spędzają czas w kurorcie w Słonecznym Brzegu. Starzeje się jednak i zajęcie to zaczyna go męczyć. Jego największą zaletą wydaje się unijny paszport, który wzbudza zainteresowanie Rosjanek, ale z czasem nawet one zaczynają kwestionować jego przydatność. Na dodatek pandemia nie ułatwia mu pracy, gdyż brak turystek oznacza brak pieniędzy. Ivan chciałby się wreszcie ustatkować oraz odnowić kontakt z synem, który mieszka w Ukrainie i nie odbiera od niego telefonów... aż do nastania wiosny 2022 roku.

SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY

Opowieść o sile siostrzeństwa, pięknie każdego ciała i oczyszczającej mocy saun. Estoński kandydat do Oscara® i Europejskich Nagród Filmowych, który zabiera widownię w podróż w głąb życiodajnego lasu. Grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się relaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim, by dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni sauny wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując chęć życia. Ta uniwersalna historia kręcona przez osiem lat przedstawia także fenomen estońskiej sauny dymnej wpisanej na Listę UNESCO.

A STILL SMALL VOICE

Bohaterką wyreżyserowanego przez Luke’a Lorentzena filmu "A Still Small Voice" jest Mati, kobieta pełniąca rolę kapelanki, której kończy się właśnie okres stażu w szpitalu. Podczas jego trwania Mati uczy się zapewniać opiekę duchową ludziom stojącym w obliczu głębokich zmian życiowych. Przyglądając się jej doświadczeniom z pacjentami, zmaganiom z wypaleniem zawodowym czy kryzysem wiary, zyskujemy nowe spojrzenie na to, jak istotne znaczenie mogą mieć międzyludzkie więzi oraz jak bolesny może okazać się ich brak.

TO TYLKO/AŻ CIAŁO... ALBO KRÓTKI FILM O WOLNOŚCI

Kochaj siebie. To życiowe credo Zosi – fotografki, podróżniczki, wolnego ducha. Przemierzając świat kamperem, próbuje za pomocą fotografii oswajać inne kobiety z nagością i uczyć je miłości do własnego ciała. Przed jej obiektywem stają osoby z historiami zaburzeń odżywiania czy braku akceptacji swojego wyglądu. Zosia nie ma swojego stałego miejsca na Ziemi – odkąd w wieku osiemnastu lat porzuciła szkołę, jej domem jest droga. Mimo że wolność jest dla niej wartością nadrzędną, samotność i tęsknota za miłością potrafią czasem pokrzyżować jej podróżnicze plany.


Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

powiązane artykuły

Najnowsze Newsy