Arkadiusz Tomiak nie żyje. Autor zdjęć do "Obławy" i "Symetrii" miał 55 lat

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Arkadiusz+Tomiak+nie+%C5%BCyje.+Autor+zdj%C4%99%C4%87+do+%22Ob%C5%82awy%22+i+%22Symetrii%22+mia%C5%82+55+lat-156024
W poniedziałek w wypadku samochodowym zginął wybitny operator filmowy Arkadiusz Tomiak. Autor zdjęć m.in. do "Obławy", "Karbali" i "Symetrii" miał 55 lat.

Arkadiusz Tomiak: życie i karieraArkadiusz Tomiak urodził się 20 lutego 1969 roku w Koszalinie. W 1995 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Swoją karierę zawodową rozpoczynał na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego - "Cudownego miejsca", "Grającego z talerza" oraz "Szabli od Komendanta".

Jako autor zdjęć zadebiutował w 1997 roku filmem "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 roku za zdjęcia do "Daleko od okna" otrzymał (jako jeden z najmłodszych operatorów w historii) nagrodę na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sześć lat później zdobył kolejną gdyńską statuetkę za "Statystów" i "Palimpsest".  


Tomiak był również siedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły za filmy: "Daleko od okna", "Cisza", "Symetria", "Palimpsest", "Fotograf", "Obława" i "Karbala". Dwa ostatnie tytuły przyniosły mu zwycięstwo w 2012 i 2015 roku. Z kolei w 2013 roku operator otrzymał Złotą Żabę na festiwalu Camerimage za zdjęcia do "Dziewczyny z szafy". Inne ważne tytuły w jego filmografii to: "Zero", "Daas", "Legiony", "Czarny Mercedes" oraz tegoroczne "Czerwone maki".   
 
Artysta był członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, a także Europejskiej Akademii Filmowej. W 2006 roku otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Zwiastun filmu "Karbala"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones